Çıkarımlar 02

11 Koz Kör. Elinizde Batı olarak RD64 varken, küçük Pik atak ettiniz. Yerde T953 çıktı. Ortak ♠2 verdi. Deklaran da küçük oynadı. Ne düşünürsünüz?

Eğer ortakta As ya da Vale olsa herhalde cesaretlendirici bir kağıt oynardı. Öte yandan AV deklaranda olamaz. Çünkü T9 yerde iken eli bağışlamazdı. Öyle ise durum ne?

Ortakta A2 ya da AV2 olmalı.

12 Koz Karo. Elinizde Batı olarak V5 varken Vale atak ettiniz. Yerde DT6 çıktı.  Yerden küçük konur ve deklaran eli A ile alır. Sizce Rua kimde?

 Tabii ki deklaranda. Öyle olmasa mutlaka yerden Damı koyup ortağın Ruasını makasa alırdı.

13 Elinizde Batı olarak V962 varken Sanzatu kontratına 2 atak ettiniz. Yerde D5 çıktı.  Yerden Dam, ortaktan Rua ve deklarandan As düşer. Sizce T kimde?

Hemen hemen kesin olarak Onlu ortakta. Eğer deklaranda ATx(x) olsa idi, yerden küçük koyarak Pikten iki el almayı garantilerdi. (Sadece deklaranda AT doubleton olsa idi, yerden Dam koymak anlamlı olabilirdi.)

14 Ortak (Batı) Sanzatu kontratına 3 atak eder.Yerde D5, Doğu olarak sizde RT84 var. Deklarasyonda bu renk okunmamıştır. Yerden 5 konur. Nasıl yorumlarsınız?

Eğer deklaranın elinde Ax(x) ya da xx(x) olsa idi, yerden Dam oynardı. Bu yüzden bu ihtimallerin üstünü çizin. Deklaranda V olmalı ve A Batıdadır. Eğer deklaranın elinde Vxx var ise Pikten bir el kesin alacaktır. Ama eğer elinde sadece Vx var ise Rua ve devamını oynamanız size Pik renginden tüm elleri almanızı sağlayacaktır.

15 Trefl kontratına karşı ortak (Batı) 3 atak eder.Yerde RV54. Doğu olarak sizde D96 var. Yerden küçük konur. Ne oynarsınız?

Eğer yerden küçük konursa 9 luyu koyun. Bu kağıt A ın çıkmasını sağlayacaktır. Zira ortağın küçük Pik oynaması, T lunun onda olduğuna işaret ediyor. Eğer ortak önce Pik oynamamışken, daha sonra el aldığında küçük Pik oynaması halinde, Pik Asın onda olma ihtimali yükseltir.

Koz kontratlarında ortağın As altından atak edeceği durumlar çok nadir görülür. Bu yüzden atak edilen rengin Asını göremiyorsanız bunun deklaranda olduğunu varsayın.

16 Koz Karo. Elinizde Batı olarak RDV9 varken Rua atak ettiniz. Yerde A754 çıktı.  Yerden deklaran eli A ile alır. El aldığınızda hangi Piki oynamalısınız?

Bir sekanstan tepe onörü atak ettikten sonra, o renkten ikinci oynayacağınız kağıt, ortağa önemli bilgi verir. İlk atağınız R, Pikten ikinci oynayacağınız kağıt V olmalıdır. Yani eşit kağıtların en düşüğünü oynamalısınız. Böylece ortak, sizin elinizde D olduğunu, ama T olmadığını anlar.

17 Ortak (Batı) Sanzatu kontratına D atak eder.Yerde 743 vardır. Sizde R86 var. Siz de olumlu sinyal göndermek için, 8 verirsiniz. Eli alan Batı, V oynar. Siz hangi kağıdı vereceksiniz?

Sakın deblokaj yapmak için Ruayı koymayın. Zira T deklaranda. Ortağın Valesi, Onlunun onda olmadığına işaret ediyor. Eğer elinde DVTx(x) olsa idi T oynardı. Muhtemel dağılım şöyle olmalı; Ortakta DV9 Deklaranda AT52.

18 Ortak (Batı) renk kontratına karşı, D atak eder. Yerde R63 vardır. Sizde A872 var. Yerden küçük konunca, siz de olumlu sinyal olarak 8 verirsiniz. İkinci tur Batı V oynar. Yerden Rua konunca As ile alırsınız. Sizce T kimde?

Tabii ki deklaranda. Eğer Batıda DVT(x) olsa idi, ikinci tur T oynardı.

19 Koz Kör iken, eğer ortağınız (Doğu) el alınca önce Dam sonra Rua (ters sıra ile) oynadı. Elinizde A976 var ve başka hiç alıcı kağıdınız yok. Yerde (Kuzey) T432 var. Nasıl yorumlarsınız?

Bu elindekinin doubleton olduğuna işarettir. Daha sonra A ı tahsil etme imkanınız yok ise, Ruayı As ile ezip ortağın kozlaması için tekrar Pik oynayın. Sekanslardan ters sırada (küçük, büyük şeklinde) çıkış da bazı bilgiler sağlar. Eğer ortağınız ile anlaşmanız ARx(x) den As çıkmak ise ve siz önce Rua sonra As oynarsanız, bu elinizde rengin doubleton olduğuna işarettir.

20 Bazen deklaranın bir renge girişinden de yorum yapabilirsiniz. Yerde 63 sizde Batı olarak DT54 var. Kör kontratı oynarken, deklaran yerden küçük Pik oynar. Doğuda küçük koyar. Deklaranın koyduğu 9 u, T ile alırsınız. Ne oluyor dersiniz?

Kesin olan AR birlikte olarak, ne deklaranda ne de ortağınızda. Demek ki onörler, ikisi arasında dağınık!

Eğer deklaranda Rua olsa idi, muhtemelen bu tur şansını denerdi. Demek ki, A deklaranda ve bir sonraki Pik dönüşünde alıp, 3.cü turu yere çaktırma niyetinde. Eğer ortak sayı sinyali de verdi ise, artık deklaranın elinde kaç parça Pik olduğunu tahmin edebilirsiniz.

21 Koz Piktir. Batı olarak sizde A83 varken yerde 64 vardır. Yere diğer renklerden geçiş imkanı varken, deklaran elinden R ile başlar. Sizce Deklaranın elindeki kozlar nasıldır?

Demek ki, deklaranın eli RDV(T)x şeklinde. Yoksa koza yerden küçük Pik ile başlaması daha normal bir oyun olacaktı.

Briç Test
%d blogcu bunu beğendi: