Çıkarımlar 09

3.     İlk atağa oynanandan elde edilecek ipuçları (devam)

Örnek 20

Bazen ortağın defosu, löve saymanıza yardımcı olur.

____________Kuzey:
____________♠ RDT
____________ 876
____________ 92
____________♣ RVT94

Batı: (Siz)
♠ 9
RV54
DT843
♣ A62

Batı Kuzey Doğu Güney
1NT
Pas 3NT H.Pas

Kör yerine Karo atak etmeye karar verirsiniz. Atağınız 4 olur. Doğu V oynar. Deklaran R ile eli alır. Demek ki As da deklaranın elinde. İkinci tur elden küçük Trefl oynar. Siz küçük oynayınca, yerden Vale ile eli alır. Doğu renge uyar. Yerden T oynandığında, Doğu 2 defos eder. Şimdi ne olacak?

Şöyle düşünebilirsiniz; “Deklaranın Karodan 2 eli var. Kör Rua ile ileride eli alabilirsem, Karo löveleri ile kontratı batırabilirim”. Bu probleme bir bakış şeklidir. Ama ters açıdan bakıştır. Bu bakış açısı size oyun sonunda alabileceğiniz löveler hakkında fikir verir. Halbuki deklaranın hemen alabileceği löveler önemlidir!

Deklaranın Karodan 2 ve Treflden 4 hazır eli var. Ortağın 2 defosu ise, A ın deklaranda olduğuna işaret ediyor. Demek ki deklaran Pikten de 3 löve alacak ve toplam 9 ya da 10 löveye ulaşacak. Yani deklaran ilk eli aldığında kontratı başarabilecek. Şimdi tek şansınız, A ile eli alınca Köre saldırmaktır.

Deklaranın lövelerini saymayan oyuncular, Karo ile devam edeceklerdir. Çok şükür ki, siz o seviyede bir oyuncu değilsiniz! Siz eli alınca hemen küçük Kör oynarsınız. Hedefiniz, ortakta Axx(x) bulmaktır. Ellerin dağılımı şöyle olması halinde kontratı batırabileceksiniz;

Ortak Kör As ile eli alıp, Kör döndüğünde Körden 4 löve alırsınız. Ama dikkatsiz bir ortak, eli alıp Karo dönerse sizin iyi defansınıza yazık olur! Artık deklaran kolayca 9 löveye ulaşır.

Doğu, ortağın ilk rengi olan Karoyu mu yoksa ikinci rengi olan Körü mü dönmesi gerektiğine nasıl karar verecek.

Doğu bunu ancak, ikinci renginize çıkış kağıdının izafi büyüklüğüne bakarak anlayabilir. Eğer ikinci renginizde izafi olarak küçük kart oynuyorsanız, ikinci renginizi, eğer izafi olarak büyük kart oynuyorsanız, ilk renginizi istediğinizi belirtmiş olursunuz. Umarım tercih sinyalinin nasıl yapılacağı anlaşılmıştır!

“İzafi” kavramı, kolayca karıştırılabilir. Eğer, oyunda 2,3,4,5 gözükürken 6 oynadı iseniz, bu sadece izafi değil gerçekten en küçük kağıttır. Ama bunların hiç biri görünmüyorsa, 6 yı “izafi” olarak büyük kabul edin.

Bu “renk değişikliği” kuralı, küçük oynamanın onör vaat etmesi ve tersine büyükçe bir kağıt oynamanın ise onör ret etmesi kuralı ile uyumludur. Eğer ilk renginiz olan Karoyu ortağınızın oynamasını istiyorsanız, büyükçe bir Kör oynamalısınız. Yani elinizde V8x(x) veya T8x(x) den ♥8 oynamalısınız.

Şunu idrak etmelisiniz ki, “ikinci renge geçmenizin” nedenin, ilk renginizi sağlayacak vakit olmamasıdır.

Oynamak için tıklayın

 

Örnek 21

____________Kuzey:
____________♠ R432
____________ RDV
____________ 65
____________♣ VT63

Batı: (Siz)
♠ DVT97
92
AV93
♣ R5

Batı Kuzey Doğu Güney
1NT
Pas 2♣ Pas 2
Pas 3NT H.Pas

Doğal olarak D atak edersiniz. Yerin Ruası löveyi alır. Yerden V oynanır. Ortak 2 verir. Rua ile eli alırsınız. Deklaranın kaç hazır eli var?

Deklaranın Pikten 2 eli olduğu kesin. Körden en fazla 3 eli var. Zira deklarasyondan 4 parça Körü olmadığı anlaşılmıştı. Etti 5 löve. Peki ya Trefller? Ortak 2 verdiğine göre, ortakta 3 deklaranda 4 Trefl var. Muhtemelen 3 löve de Treflden alacak. Eder 8 löve. Demek ki en az 1 löve de Karodan almak zorunda. Hemen Karoya girmek için acele etmeye gerek yok. Bekleyin. Önce A ı çıkarmaya gidin. Nasıl olsa deklaran Karo oynamak zorunda! Ellerin dağılımı.

Briç enteresan bir oyundur. Yukarıdaki oyunda, eğer ortak doubleton göstermek için ♣2 değil de, ♣9 vermiş olsa idi, deklaranda 5 parça Trefl sayacağınızdan, rakibin hazır löve sayısı 8 değil 9 olacaktı. (2 Pik, 3Kör ve 4 Trefl) Artık kontratı batırabilmek için hemen Karoya saldırmak zorundaydınız. Umudunuz Doğuda Rxxx bulmaktır. Bunun için 3 oynarsınız.

Oynamak için tıklayın

 

“11 Kuralı” 3.cü oyuncunun deklaranın lövelerini saymasına yardımcı olur.

 8 Konuşmalar, G 1NT – K 2 / 2 – 3NT Batı 6 atak eder. Yerden 97 çıkar. Doğu olarak sizde DT2 var. Dam koyarsınız. Deklaran Rua ile eli alır. Durum nedir?

____________Kuzey:
____________♠ 97

Batı:                                                    Doğu: (Siz)
♠ 6                                                        ♠ DT2

____________Güney:
____________♠ R

Batı Kuzey Doğu Güney
1NT
Pas 2♣ Pas 2
Pas 3NT H.Pas

Batı 6 atak eder, siz hemen “11 Kuralını” uygularsınız. Ortak 6 verdi, sizde ve yerde bu markadan büyük 4 kağıt var. Demek ki 11-10 = 1, yani deklaranın elinde sadece 1 adet 6 dan büyük marka var. Bu durumda Batıda AV86x(x) var demektir. Deklaran Pikten başka el alamayacaktır. Deklaranın diğer renklerde sizden “el çalmasına” müsaade etmezseniz, defans oyuncularından biri el aldığında kontrat batacak.

Örnek 22

____________Kuzey:
____________♠ RD2
____________ 873
____________ ARDT9
____________♣ 32

Batı:                                                     Doğu: (Siz)
♠                                                             ♠ 864
♥                                                             AT95
♦                                                             V2
♣                                                            ♣ DVT6

Batı Kuzey Doğu Güney
1 Pas 2NT (13-15 OP)
Pas 3NT H.Pas

Batı ♠V atak eder. Yerin Damı eli kazanır. İkinci tur yerden, 3 oynanır. Kendinizi şöyle düşünmeye alıştırın: “Ortağın atağına göre deklaranın 3 Pik lövesi var. Karodan da 5 hazır lövesi var gözüküyor. Demek ki, ♣A Batıda değil ise, kontratın batarı yok.” Bu düşünce ile A ile eli alıp, ♣D dönersiniz.

Oynamak için tıklayın

 

Deklaran 9.cu eli çalabilmek için Kör oynamıştı, ama siz deklaranın lövelerini saydığınız için bu tuzağa düşmediniz!

Örnek 23

____________Kuzey:
____________♠ 653
____________ ARD92
____________ DVT
____________♣ 76

Batı: (Siz)
♠ AD4
VT
A64
♣ V9432

Batı Kuzey Doğu Güney
Pas 1
Pas 1 Pas 1NT
Pas 3NT H.Pas

♣3 atak edersiniz. Ortak ♣T, deklaran ♣R verir. İkinci el, deklaran elinden küçük Karo oynar. Nasıl defans yapacaksınız?

Ortağın ilk atağa verdiği kağıttan, ♣ARD ın deklaranda olduğunu anlarsınız. Yerde de Körden 5 hazır löve var. Deklaranın toplam 8 lövesi hazır demek. Eğer R da deklaranda ise, zaten küçük koymanın anlamı olmayacaktır. Yani küçük koymanız, deklaranın sizden löve çalmasına neden olacaktır. Eli Asınız ile alırsınız ve Pik As ardından Pik Dam çekersiniz. Kontratı batırabilmeniz için ♠R nın ortakta çıkması zorunludur. Eğer deklaranda ♣ARD, ♠R ve R olsa idi. Herhalde oyunu 1NT açardı. Peki ortakta Pik Rua değil de, Karo Rua olsa idi ne olurdu? Herhalde bu oyununuzdan ötürü kendinizi kötü hissedecektiniz. Öte yandan, deklaranda ♠RVx veya ♠RTx var ise zaten kontratı batıramayacaksınız. Karo Rua ile eli Batıya vermeniz ve onun da Pik dönmesi halinde bile, kontratı batıracak löve sayısına ulaşamayacaksınız! Bu yüzden tek batırma ihtimali Pikten 4 el alabilmekte yatar.

Oynamak için tıklayın

 

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: