Ders 23

Diğer Empas Teknikleri

  • İki eksik onöre karşı iki kez empas yapmayı düşünüyorsanız buna “Çifte Empas” [Double Finesse] adı verilir. Örneğin, elde (Güney) ♠ADT varken, karşısındaki yerde (Kuzey) ♠763 olsun. Çifte empas yapma ihtiyacınız var ise, yerden oynanacak küçük Pike elden ♠T konur. ♠V Batıdan çıksın ya da çıkmasın daha sonra ♠D ile empas tekrarlanır.
  • Çifte empas önce küçük kart ile yapılır. Önceki örnekte ♠R Batıda ♠V Doğuda olsa idi, ♠T Batının Ruasını çıkaracaktı.
  • Elde (Güney) ♣AV9 ve yerde (Kuzey) ♣652 olsun. Yerden oynayacağınız kağıda elden ilk el ♣9 oynarsınız. Eğer Doğuda RT veya DT var ise, ♣9 Batının sek Dam ya da Ruasını çıkarır. Daha sonra da ♣V ile empası tekrarlar, renkten iki el alırsınız. Buna “Derin Empas” [Deep Finesse] adı verilir.

Ellerden birinde o renk yokken, diğerinden bitişik onörlerden birini kaçırma yoluna gidersiniz. Örneğin yerde (Kuzey) RD82 varken elinizde (Güney) Kör hiç yoktur ve çakma imkanı vardır. Eğer A nın Doğuda olduğunu tahmin ediyorsanız, yerden bir onör oynarsınız ve Doğu As koyarsa çakarsınız(yerin diğer onörü alıcı olur), Doğu küçük koyarsa boşlarsınız ve eli alırsınız. Bu oyuna “Ekspas/Çakmalı Empas” [Ruffing Finesse] adı verilir.

Eller Arası Geçişi Planlama

  • Baştan oyun planını gerçekleştirebilmek için, kaç kez löveyi oynamak istediğiniz ele geçişe (antreye) ihtiyacınız olduğunu hesaplayın.
  • Yeterli geçiş imkanı yok ise, aşağıdaki yöntemlerden de istifade edebilirsiniz;
  • Bazen, ileride yere geçişi sağlayabilmek adına atak edilen kart elden gereğinden yüksek bir kart ile alınabilir. Örneğin Trefl küçük bir kart atak edildiğinde, yerde ♣D73 elde ♣AV5 varken, elden ♣V ile değil ♣A ile alıp, ♣D nı ileride yere geçiş için saklamak düşünülebilir.
  • Onörlerden biri diğer eldeki daha büyük onör ile ezilip, daha sonraki küçük kağıt ile ek bir geçiş kağıdı sağlanabilir. Örneğin, A764 karşısında RDV2 varken, önce Rua ve Dam çekilir, her iki rakipte bu renge uyduğunda V, A ile ezilir ve 7 ile ek geçiş kağıdı sağlanır.
  • Yanlış elde rengin bloke olmamasına dikkat edin. Bazen oyunun başında onörleri debloke etmek yararlı olabilir.
  • Yere son geçiş kağıdını kullanmadan, bir rengi test etmeniz ve empas gerekip gerekmediğini önceden anlamanız gerekebilir.
Bord# Tekrar Oynama
01 Bord01
02 Bord02
03 Bord03
04 Bord04
05 Bord05
06 Bord06
07 Bord07
08 Bord08
09 Bord09
10 Bord10
11 Bord11
12 Bord12

 

Anlatım (Youtube)

Bölüm 1

Bölüm 2

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: