HH12 Cevaplar

Soru 1

Doğru Cevap:  2

Şimdi atağa 8 mi yoksa 2 mi vermelisiniz? Ortağınızda R nın da olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Normal olarak “devam et” sinyali vermeniz beklenir. Ancak Pikten de müthiş bir fırsat var. Ortak Pik dönerse hem yerin Ruasını makasa alacaksınız hem de Kör ile eli tekrar ortağınıza verip tekrar Pik gelmesini sağlayacaksınız. Bu yüzden “olumsuz” sinyal olan 2 vermelisiniz. Defans yaparken, atak edilen renkte bir şey var diye her durumda “beğendim” sinyali vermek yanlış olur.

 

+++

 

Soru 2

Doğru Cevap:  4

Şimdi şöyle düşünmelisiniz. Ortağınız, sizde Körde uzunluk olduğunu zaten anladı. Valenin sizde olduğunu biliyor ama Asın sizde olmadığını bilmiyor. Kontratı batırabilmeniz için birinci şart, Karo Ruanın ortakta olması. Ayrıca Treflden 4 el alabilmelisiniz. Şimdi, olumsuz mesaj için ya küçük Kör ya da olumlu mesaj için büyük Trefl defos edeceksiniz. Deklaranın, Karo Ruayı çıkardıktan sonra 9 eli hazır göründüğünden, Körden başka el almanız çok zor. Ama Trefl defos ederseniz de Treflden 4 el almanız imkansız gibi. Deklaran 1 Kör açışına, 1 NT dediği için majörlerde 4 parça olamaz! Demek ki, Treflinin 4 parça olması daha muhtemel.

Bütün bunları düşününce, en doğru defos, 4 görünüyor.

Ellerin dağılımı:

Doğu Karo Rua ile alınca, ♣2 oynar, ♣T ile eli alıp, ♣5 ile Doğunun Ruasına eli verirsiniz. Doğu son Trefli oynadığında 2 el daha alıp kontratı batırırsınız.

 

+++

 

Soru 3

Doğru Cevap:  9

Eğer elinizde ♣A43 olsa idi, ortakta Trefl 2 parça ise, üçüncüye çakabilmesi için Trefl oynamasını arzulardınız. Ancak eliniz öyle değil. Şimdi Ruayı makasa almak için, ortağın Kör oynamasını istiyorsunuz. Bunu dolaylı yoldan anlatmak için 4 defos edebilirsiniz ama isteği doğrudan yapmak daha açık olacağından 9 defos edersiniz.

Ellerin dağılımı:

Ortak Kör oynadığında, 1 Pik, 2 Kör ve 1 Karo alarak kontratı batırırsınız.

 

+++

 

Soru 4

Doğru Cevap:  7

Hem Karo hem de Treflde onörleriniz yerin sırtında. Yani iyi pozisyonda. Hangisini tercih etmelisiniz? Eğer ♣D deklaranda ise Trefl rengi pek işinize yaramayacaktır. Buna karşın D kimde olursa olsun fark etmeyecektir. Tabii, deklaranda Karo Dam ya da Trefl Dam tek parça olabilir! T nun el alma potansiyeli olduğundan, 7 vermelisiniz. Alternatif çözüm, ortağınız sizde koz kalmadığını bildiğinden (yoksa ikinci tur Damı vermezdiniz), ♣4 verebilirsiniz.

Kural: Eğer ileride kayba neden olmadan doğrudan rengi defos ederek olumlu sinyal verebiliyorsanız, bu yöntemi, ama kayba neden olacak ise, diğer renge olumsuz sinyal vermeye tercih edin.

Başka bir dağılımda ♣4 defosunu ortak, Kör istiyor diye de yorumlayabilir.

Ellerin dağılımı:

Ortak Köre devam ederse ya da Trefl oynarsa kontratı batıramazdınız. Trefl oynadığında ilk tur ♣A koyarsanız, artık elindeki kayıp Karoyu yerin ♣R na kaçabilir. İlk tur Ası koymazsanız, elden Dam ile alıp tekrar Trefl oynar. Şimdi As ile alırsınız, ama ya ♣R9 makasına ya da D empasına doğru oynamak mecburiyetinde kalırsınız!

 

+++

 

Soru 5

Doğru Cevap:  ♣R

Trefl istemek için, onörler dışındaki en büyük kağıdınız ♣3. Ancak bu sinyali en dikkatli ortak bile kaçırabilir! Eğer deklaranda tek Trefl As yoksa, 2 Pik, 2 Kör ve 1 Trefl alarak kontratı batırabileceksiniz. Bu yüzden mesajın karışmaması adına ♣R nı defos edersiniz.

Ellerin dağılımı:

Bu kadar dikkat çekici bir mesajı vermese idiniz ne olacağına bakalım. Batı çakacağınızı düşünerek, üçüncü Körü oynar. Ama sizin As ve Rua zaten alıcı olduğundan, siz hem elden hem de yerden deklaranın kozlarını almak istediğinizden kozlamazsınız. Deklaranda elindeki kayıp Trefli kaçar ve batacak kontrat çıkar!

 

+++

 

Referans

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: