Yeni Başlayanlar İçin-14

Tehlikeli Eli Uzak Tutma İçin İpuçları

  • Oyun sırasında, eli rakiplerden biri alması halinde, elindeki kağıtları oynayarak kontratı batırma imkanı var ise, o rakibin eli “Tehlikeli El” olarak adlandırılır. Bu elde, doğrudan tahsil edeceği kağıtlar olabilir ya da belli bir renge girerek sizin onörünüzü makasa alması söz konusudur.
  • Mümkün olduğunca, “Tehlikeli Elin” oynanan kağıtları almasına engel olmalısınız!
  • Eğer her iki tarafa da empas yapma imkanı var ise, empasın tutmaması halinde eli, “tehlikeli elin” karşısındaki rakibin alacağı şekilde yapın.
  • Bir rengi sağlarken, eli “Tehlikeli Elin” karşısındaki (Tehlikesiz) el alacak şekilde boşlayabilirsiniz.

 

+++

 

Örnek 1

____________Kuzey:
____________♠ RD8
____________ 72
____________ R73
____________♣ RD952

 

____________Güney
____________♠ A54
____________ R853
____________ A642
____________♣ AT

Kontrat: Güneyden 3NT

Atak: V

i) Toplam kaç hazır löveniz var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 1

i) Pikte 3, Körde 0, Karoda 2 ve Treflde 3 el (Trefller 4-1 ya da 5-0 dağılmış ise), Toplam 8 hazır alıcı el var. 1 el daha bulmak gerekiyor.

ii) İlk bakışta rahat bir kontrat gibi gözükmekle birlikte, dikkatsiz oynanması halinde şöyle bir tehlike vardır; Doğunun el aldığında Kör dönmesi. Batının Kör dönmesi R elinizde olduğundan sorun değil iken, şöyle bir durumda Doğunun Kör oynaması felaket olacaktır: Batıda AT9x ve Doğuda DVx. Buna karşı tedbir olarak şöyle oynamalısınız; En kötü dağılımda bile Treflden bir ek el almak mümkün! Öyle ise atağı yerden alıp, hemen küçük Trefl oynayıp elden ♣T ile empas denenmelidir. Empas tutmasa bile tehlikesiz el olan Batı oynayacaktır ve ortağına el geçirecek bir renk yoktur. 

Oyun planı; Atağı yerden almak. Yerden ele doğru Trefl empası denemek. 9.cu eli Treflden sağlamak.

 

+++

 

Örnek 2

____________Kuzey:
____________♠ 753
____________ RV76
____________ 6
____________♣ ADT83

 

____________Güney
____________♠ V94
____________ AT832
____________ A8
____________♣ RV7

Kontrat: Güneyden 4 Kör

Atak: 8 (Doğu R ile ilk eli alır. İkinci tur Doğu A, Batı 2 oynar. Üçüncü tur Doğu R oynar.)

i) Ana el hangisi ve kaç potansiyel kaybınız var?

ii) Oyun planınız nedir?

+++

Cevap 2

i) Ana el Güneyin elidir. Potansiyel kayıplar; Pikte 3, Körde 1 (dağılım 2-2 değil ise), Karoda 1  ve Treflde 0 el kayıp. Toplam 5 Potansiyel kayıp.

ii) Kayıp Karoyu yerden çakmak mümkün. Ancak Körde el verirseniz ve defans ardından D oynarsa kontrat batar. Demek ki Kör empası yapılacaksa doğru tarafa yapılmalı. Yani empas tutmaz ise, eli “Tehlikeli El “almamalı. Batının önce 8 sonra 2 vermesi üçüncü büyük kağıdını çıktığına işaret ediyor. Buna karşın Doğu R ve A dan sonra Pike devam etmedi. Muhtemelen dağılım Batıda DT862 ve Doğuda AR. Pik dönemeyeceği için empas, Doğuya doğru yapılmalıdır! Karo dönüşü elden alınır. A çekilir. Yerin V ile empas denenir. Empas tutmasa bile kontrat yapılır. Eğer Kozun 2-2 dağılımına oynasa idiniz ve Batıda Dxx olsa idi batacaktınız!

Oyun planı; Karo As ve Kör As oynamak. Yerin Valesi ile Körden empas denemek. Daha sonra yerin Trefllerine elden kayıp Piki kaçmak.

 

+++

 

Örnek 3

____________Kuzey:
____________♠ RD8
____________ R764
____________ D7
____________♣ R752

 

____________Güney
____________♠ AT4
____________ A82
____________ R85
____________♣ AT64

Kontrat: Güneyden 3NT

Atak: 6

i) Toplam kaç hazır löveniz var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 3

i) Pikte 3, Körde 2, Karoda 0 ve Treflde 2 el , Toplam 7 hazır alıcı el var. 2 el daha bulmak gerekiyor.

ii) Kontratı yapma şansımızı artırabilmek için, Karo rengini doğru oynamalısınız. 11 Kuralına göre Doğuda 6 dan büyük tek kağıt olabilir. Bunun A olma ihtimali çok düşük! Çünkü bu durumda Batı VT96(x) 6 değil V atak etmeli idi. Yerin D ı ile eli alırsınız. Şimdi Doğunun eli “Tehlikeli El” haline geldi! Eli alırsa Karo dönüp elinizdeki Ruayı makasa alırlar. Treflden bir el daha alabilirseniz kontrat çıkacak. Önce R ile yere geçersiniz. Küçük bir Trefl oynarsınız elden T koyarsınız. Muhtemelen eli Batı kazanacaktır. Ancak dördüncü Trefl alıcı hale gelmiştir. Eğer ikinci tur Trefle Batı D veya V koyarsa, elden A ı koyarsınız. Artık umudunuz son Treflin Batıdan çıkmasıdır!

Oyun planı; Atağa yerden Dam koymak. Trefl Rua ile yere geçmek. Trefl Onlu ile empas denemek.

 

+++

 

Örnek 4

____________Kuzey:
____________♠ 84
____________ R764
____________ RV84
____________♣ RD6

 

____________Güney
____________♠ RD6
____________ A83
____________ AT95
____________♣ A94

Kontrat: Güneyden 3NT

Atak: 5 (Doğu 9 oynar)

i) Toplam kaç hazır löveniz var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 4

i) Pikte (ataktan ötürü) 1, Körde 2, Karoda 2 ve Treflde 3 el , Toplam 8 hazır alıcı el var. 1 el daha bulmak gerekiyor.

.

ii) Karodan gelecek ek 1 el, 9.cu löveyi sağlayacaktır. Atağı aldıktan sonra Karoya gireceksiniz. Ancak eli “Tehlikeli El” olan Doğuya kaptırmamak lazım! Önce R ile yere geçersiniz. Sonra yerden V oynayıp empas denersiniz. Empas tutsa da tutmasa da kontratınız emniyettedir.

Atağı almamak kötü bir oyun olurdu. Batıda ♠AVxxx ve Doğuda 9xx olması halinde, atağı alan Doğu Pike devam eder ve Batı yine Asını koymaz! Artık Karo empasının tutmaması halinde Defans 3 Pik, 1 Karo ve 1 Kör alarak kontratı batıracaktır.

Oyun planı; Atağı elden almak. Karo Rua ile yere geçmek. Batıya (tehlikesiz ele) doğru Karo Vale ile empas denemek.

 

+++

 

Örnek 5

____________Kuzey:
____________♠ AD7
____________ RVT6
____________ 832
____________♣ AR7

 

____________Güney
____________♠ RVT54
____________ A7
____________ R74
____________ 542

Kontrat: Güneyden 4 Pik

Atak: D

i) Ana el hangisi ve kaç potansiyel kaybınız var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 5

i) Ana el Güneyin elidir. Potansiyel kayıplar; Pikte 0, Körde 0, Karoda 3  ve Treflde 1 el kayıp. Toplam 4 Potansiyel kayıp.

ii) Amacınız kayıp kağıtlardan birini sağlanacak Köre kaçmak olmalıdır. Atağı aldıktan sonra, dışarıdaki kozları temizlersiniz. Eğer A ve ardından V ile empas denerseniz, “Tehlikeli El” olan Doğu eli alır ve Karolara girerek sizi zor durumda bırakır. Eğer As Batıda ise kontrat batar. Bu yüzden A, R ve V sırası ile oynamalısınız. Doğu D koyarsa çakar ve yerdeki Köre elinizden kayıp kağıdı kaçarsınız. Eğer üçüncü Köre Doğu küçük verir ise, sizde elden kayıp kağıdınızı atarsınız. Eli Batı alsa bile Karo dönüşü kontratı batıramaz!

Oyun planı; Atağı almak. Kozları temizlemek. A, R ve V sırası ile oynamak. Eli tehlikeli el olan Doğuya vermemek, tehlikesiz el olan Batının almasına müsaade etmek. Sağlanacak Köre kayıp kaçmak.

 

+++

 

Örnek 6

____________Kuzey:
____________♠ AT82
____________ 852
____________ ARV4
____________♣ R2

 

____________Güney
____________♠ RV954
____________ R74
____________ DT5
____________♣ A9

Kontrat: Güneyden 4 Pik

Atak: V

i) Ana el hangisi ve kaç potansiyel kaybınız var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 6

i) Ana el Güneyin elidir. Potansiyel kayıplar; Pikte (dağılım 3-1 ise) 1, Körde 3, Karoda ve Treflde 0 el kayıp. Toplam 4 Potansiyel kayıp.

ii) Kayıp Körlerden biri, yeren sağlanacak Karoya atılabilir. Ancak kozları toplarken eli “Tehlikeli El” olan Doğuya kaptırmamak gerekir. Zira Doğu Köre girdiğinde R savunmasız kalır ve As Batıda ise kontrat batar. Önce dışarıdaki koz dağılımını 4-0 olma ihtimaline karşı A çekilir. Sonra yerden V oynanır, Doğu Pike uysun ya da uymasın elden küçük konur. Eli Batı alsa da kontrat emniyettedir!

Eğer, Doğunun elinde kozlar Dxx olsa idi, koz As ve Ruayı çektikten sonra Karoya girdiğinizde Doğu kozlayacak ve hemen Köre girip defans 3 el daha alacaktı!

Oyun planı; Atağı almak. Kozları A ve V sırası ile oynamak. Tehlikesiz el olan Batıya doğru empas denemek. Kozları bitirdikten sonra sağlanacak 4.cü Karoya elden Kör kaçmak.

 

+++

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: