Yeni Başlayanlar İçin-15

Çifte Şans Yaratma İçin İpuçları

  • Tek bir olasılık üzerine oyun planı yapmak yerine, ikinci bir olasılık imkanından daha yararlanmak her zaman daha avantajlıdır.
  • Örneğin, Karo koz kontratına oynarken yerde ARD4 ve elde 873 olsun. Dışarıdaki Karolar 3-3 ise, dördüncü Karoya elden kayıp kağıdınızı kaçacaktınız. Ama 4-2 dağılım ise, bu seferde son kozunuzu çakmak için kullanabilirsiniz. 
  • Oyunda çifte şans kullanma imkanı var ise, hangisini önce deneyeceğinize karar verin. Özellikle, bunun tutmaması halinde ikinci yolun hala geçerli olup olmayacağını belirleyin.
  • Sıklıkla şu durumla karşılaşılır; önce bir renkte “düşmeye oynamayı” denersiniz (ilk şansınız), sonra başka bir renkte “kozlamaya oynamayı” ya da “empas yapmayı” denersiniz (ikinci şansınız).

 

+++

 

Örnek 1

____________Kuzey:
____________♠ 965
____________ R42
____________ 9842
____________♣ A73

 

____________Güney
____________♠ AD
____________ ADVT875
____________ R5
____________♣ 62

Kontrat: Güneyden 4 Kör

Atak: D

i) Ana el hangisi ve kaç potansiyel kaybınız var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 1

i) Ana el Güneyin elidir. Potansiyel kayıplar; Pikte 1, Körde 0, Karoda 2 ve Treflde 1 el kayıp. Toplam 4 Potansiyel kayıp.

ii) Pikte ve Karoda empas denemelisiniz. Eğer ikisi de tutarsa 1 fazla yaparsınız. Eğer ikisi de tutmazsa (R ve A Batıda ise)1 batacaksınız. Ancak esas sorun sadece iki kez (A ve R) yere geçebiliyor olmanız! Bu yüzden, ikinci el, kozları toplamayı değil, empaslardan birini denemelisiniz! Atağı As ile alıp, önce Pik empasını denersiniz. Sonra Kozları Rua ile yerde kalacak şekilde toplarsınız. Yerden ele doğru Karo oynayıp, Ruayı kaçırmaya çalışırsınız.

Oyun planı; Atağı yerden alıp, Pik empası denemek. Kozları Rua ile yerde kalacak şekilde toplamak. Eldeki Ruayı kaçırmak için Karo oynamak.

 

+++

 

Örnek 2

____________Kuzey:
____________♠ R2
____________ 8642
____________ 875
____________♣ D764

 

____________Güney
____________♠ AV5
____________
____________ R62
____________♣ ARVT532

Kontrat: Güneyden 5 Trefl (Batının 1 Kör ile araya girişi var)

Atak: R

i) Ana el hangisi ve kaç potansiyel kaybınız var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 2

i) Ana el Güneyin elidir. Potansiyel kayıplar; Pikte 1, Körde 0, Karoda 3 ve Treflde 0 el kayıp. Toplam 4 Potansiyel kayıp.

ii) Kar ve/veya Pikten ek bir el kazanılabilir. Eğer A Doğuda ise, R ile el alınır ve Pike yerden çakılır. Öte yandan ♠D Doğuda ise, ♠V empası ile ek bir el alınır. Üçüncü Pike yerden Karo kaçılır.

 Bu çifte şansı doğru sıra ile denemek gerekir. Önce Karo Ruayı denemek kötü bir fikirdir. Çünkü eli alan Batı iki tur daha Karo oynayıp (♠D Doğuda olsa bile) kontratı batırır. Atağı kozlayarak aldıktan sonra, kozlar toplanır, ♠R ile yere geçilip ♠V ye doğru ♠2 oynanır. Empas tutarsa kontrat emniyettedir. Batı Karo oynamayacaktır. Hala Karo Ruayı kaçırmayı deneyebilirsiniz. ♠A ına yerden Karo atarsınız. 

Oyun planı; Atağı kozlayarak almak. Kozları toplamak. R ve V sırası ile empas denemek. Daha sonra R yı kaçırmayı denemek. Arada A ına yerden Karo kaçmak.

 

+++

 

Örnek 3

____________Kuzey:
____________♠ AD76
____________ D862
____________ A32
____________♣ V4

 

____________Güney
____________♠ R83
____________ ARVT75
____________ V6
____________♣ AD

Kontrat: Güneyden 6 Kör

Atak: R

i) Ana el hangisi ve kaç potansiyel kaybınız var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 3

i) Ana el Güneyin elidir. Potansiyel kayıplar; Pikte 0, Körde 0, Karoda 1 ve Treflde 1 el kayıp. Toplam 2 Potansiyel kayıp.

ii) Kontratı yapmak için çifte şansınız var. Ya Pikler 3-3 dağılmalı ya da R Doğuda olmalı. Önce Trefl empasını denemek kötü fikirdir, zira eli alan Batı hemen bir Karo daha alıp kontratı batırır. Önce Piklerin eşit dağılıp dağılmadığını test etmelisiniz. Eğer dışarıdaki Pikler 3-3 ise, kayıp Karonuzu son Pike kaçarsınız. Trefl empası da tutar ise +1 yaparsınız!

Oyun planı; Atağı As ile almak. Dışarıdaki kozları toplamak. Önce Pik dağılımını test etmek. Dışarıdaki Pikler 3-3 ise, son Pike elden Karo kaçmak. Değil ise son çare Trefl empasını denemek.

 

+++

 

Örnek 4

____________Kuzey:
____________♠ RD7
____________ A75
____________ RD2
____________♣ 763

 

____________Güney
____________♠ A65
____________ D62
____________ AV95
____________♣ ARV

Kontrat: Güneyden 6NT

Atak: T

i) Toplam kaç hazır löveniz var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 4

i) Pikte 4, Körde 1, Karoda 4 ve Treflde 2 el, Toplam 11 hazır alıcı el var. 1 el daha bulmak gerekiyor.

ii) Kontratı yapabilmek için çifte şansınız var. Ya R ya da D Doğuda çıkmalıdır. Oynama sırası gene önemli olacaktır! Eğer önce Trefl empasını dener ve başarısız olur ise, artık Doğuda R olsa bile, kontratı batırmak için eli alacaktır. Bu yüzden atağı yerden alıp, yerden elin D ına doğru küçük kör oynarsınız. Doğu Rua ile alırsa ek eliniz Körden gelir. Elinde Rua varken Doğu koymaz ise Damı kaçırmış olur yine kontratı çıkarırsınız. Eğer Batı R ile eli alırsa, hala Trefl empasını deneme şansınız olacaktır!

Dikkat, A ile başlamak büyük hata olacaktır. Zira D ını Batı ezer ise, artık defans tüm Körlerini tahsil edebilir!

Oyun planı; Atağı yerden almak. Dama doğru küçük Kör oynamak. Körde amacıma ulaşamazsam, Trefl empasını denemek.

 

+++

 

Örnek 5

____________Kuzey:
____________♠ DV64
____________ AD42
____________ 74
____________♣ 975

 

____________Güney
____________♠ ART953
____________ T
____________ AT85
____________♣ AD

Kontrat: Güneyden 6 Pik

Atak: 2 (Doğu 7 oynar)

i) Ana el hangisi ve kaç potansiyel kaybınız var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 5

i) Ana el Güneyin elidir. Potansiyel kayıplar; Pikte 0, Körde 0, Karoda 3 (ancak ikisine yerden çakılabiliyor) ve Treflde 1 el kayıp. Toplam 4 Potansiyel kayıp.

ii) Sorun Trefl kaybı nasıl engellenecek? İki olasılık var. Kör Dam ve Trefl Dam ile empas denemek. Ancak hangi empası denerseniz deneyin, empas tutmaz ise, bir Karo eli daha kaptırmaktan kurtulamazsınız. Empasta başarı şansınız %50 dir. Halbuki başka bir yöntem ile şansınızı biraz daha artırabilirsiniz. Şöyle ki; Kör empası denemek yerine, defans oyuncularının birinin elinde Rxx (üç parça Kör) olmasına oynarsınız! Önce A sonra küçük Köre elden büyük çaka. Sonra Koz Damı ile yere geçip, üçüncü küçük Körü oynayıp elden çakmak ve bu el Ruanın çıkıp çıkmamasına bakmak. Eğer yerin Damı sağ hale gelir ise, eldeki kayıp Trefli kaçmak ve sadece Karodan bir el vermek. Rua üçüncü tur düşmez ise, son çare Trefl empasını denemek.

Oyun planı; Elden atağı almak. Üçüncü tur Kör Ruayı düşürmeyi denemek. Tutmaz ise Trefl empasını denemek.

 

+++

 

Örnek 6

____________Kuzey:
____________♠ RD6
____________ A952
____________ A98
____________♣ 652

 

____________Güney
____________♠ AV3
____________ RT
____________ RDVT7
____________♣ AD4

Kontrat: Güneyden 6NT

Atak: T

i) Toplam kaç hazır löveniz var?

ii) Oyun planınız nedir?

 

+++

 

Cevap 6

i) Pikte 3, Körde 2, Karoda 5 ve Treflde 1 el, Toplam 11 hazır alıcı el var. 1 el daha bulmak gerekiyor.

ii) Sadece bir ek ele ihtiyacınız var. Bu el Trefl ya da Kör empası yolu ile gelebilir. Önce Körleri denemekte fayda vardır! Şöyle ki, atak yerden alınır ve T a doğru yerden küçük Kör oynanır. Eğer Doğu D veya V koyarsa ek el Körden sağlanmış olur. Eğer Batının Dam veya Valesi T ezer ise, hala Batı DVx veya Doğu Dx yada Dxx ile başlamış ise, yerin 9 su el alır! Körden ek el imkanı çıkmaz ise Trefl empası denenir.

Oyun planı; Atağı alıp, T ile empas denemek. Yerin 9 nu alıcı hale getirmeye çalışmak. Kör renginde başarılı olunamazsa Trefl empasını denemek.

 

+++

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: