Kokoloji III

Dilinizi Kedi mi Kaptı?

Köpekler insanların en iyi dostudur. Ancak kedi yalnızca kendinin en iyi dostudur. Onları sever ya da nefret edersiniz (Umurlarında değildir ama olsun.) Ancak kedilerin insanlarla ve diğer hayvanlarla ortak yaşam geçmişi çok eski dönemlere uzanır. Kediler insanlar için bir şeyler yapmaz -gazeteyi getirmez elimizi sıkmaz ya da bizimle frizbi oynamazlar-. Ama kayıtsızlıkları, sessiz kibirleri ve ulaşılmazlık tavırlarıyla bizim dünyamızda özel bir yer edinmeyi başarmışlardır.

Hepimiz kediler hakkında farklı kişisel algılara sahibiz. Peki, aşağıdaki cümlelerden hangisi sizin kedi imajınıza daha uygun?

 

1 Uzanmış, güneşin tadını çıkaran kedi.

 

2 Gizemli, tuhaf kedi.

 

3 Okşama arzusu uyandıran kedi.

 

4 Arkadaşsız kedi.

+++

Metroda Yolculuk

Metroyla yolculuk hem cazip hem de berbat bir şeydir. Karanlık ve gürültülüdür. Ayrıca pek güvenli ve temiz de sayılmaz. Ama onu, kent yaşamının ayrılmaz bir parçası olarak görürüz. Belki elektrikli rayların uğultusu, belki her duraktaki ani duruş ve kalkışların sarsıntısı ya da en deneyimli kentliyi bile şaşırtan sayısız şoklar ve beklenmedik rastlaşmalar… Ne olursa olsun metro bize sürprizler vaat eder. “Her şeyi gördüğünü mü sanıyorsun? Yanılıyorsun” der.

Metroda kalabalık bir vagondasınız. Yakınınızda tek kişilik bir yer boşaldığını gördünüz. Oturmak için hamle yaparken bir başkasının da oraya yöneldiğini fark ettiniz. Ne yaparsınız?

 

1 Tabii ki otururum.

 

2 Kararsız kalır, harekete geçmeden önce çevreme bakarım.

 

3 Onun oturmasına izin veririm.

 

4 Başka vagona geçerim.

 

 +++

Aynalar Yalan Söylemez

 

Giysi alışverişi çoğumuza boy aynasında katı gerçeklerle ile yüz yüze gelme fırsatı sağlar. Bunu hepimiz yaşamışızdır: Askıda muhteşem görünen giysi, soyunma kabininde sanki bir değişime uğrar ve sizin üzerinizde emanet gibi duran bu giysiyle kalakalırsınız. Tam bu sırada satış elemanı perdeyi aralar, acınacak halinize bakıp size “ne kadar da yakıştı!” der. Bu durumda nasıl tepki verirsiniz?

 

1 Doğrudan fikrinizi söylersiniz. “Herhalde şaka yapıyorsunuz. Üzerimde çok kötü durdu.”

 

2 Giysiyi beğenmeme sebeplerinizi açıklarsınız. “Yakası çok geniş. Kollarının duruşunu da sevmedim.”

 

3 Bu sözlere aldırmadan “sağ olun ama birkaç yere daha bakmak istiyorum” dersiniz.

 

4 İltifatı kabullenirsiniz. “Gerçekten mi? Peki, o zaman alıyorum” dersiniz.

 

+++

Üçüncü bölümün sonu

+++

Dördüncü bölüm

+++

Kokoloji ana sayfa

Halim Hanyaloğlu
%d