Kokoloji Nedir?

Yazarın Giriş Yazısı

Siz. Bu denli küçük bir sözcüğün bu denli geniş bir anlama sahip olması mucizevi bir şey. Yüzünüz, isminiz, gülüşünüz… Bedeniniz, zihniniz ve ruhunuz. Deneyimleriniz ve hafızanız, hedefleriniz ve hayalleriniz. Milyarlarca nitelik ve eğilimin yapılandırdığı özgün birey, bu üç harfli sözcüğe sığdırılmış.

Özgün olmalarına karşın, tüm bireylerin paylaştığı özellikler vardır. Kokoloji’yi dünya çapında bir olay haline getiren de, insani deneyimlerin bu ortak nitelikleridir. Kokoloji “siz”i en geniş anlamda inceler. Japonya’da başlayan bu oyunun, dünyanın tüm ülkelerindeki sevgililer ve arkadaşlar arasında yeni iletişim kanalları açan bir kavrayış yaratmasının nedeni de evrensel olu­şudur. Sağladığı uluslararası başarı, Kokoloji’nin dayandığı temel varsayımın doğruluğunu kanıtlıyor: Herkes insan zihnini keşfetmeyi arzular ve bunu yaparken de eğlenmek ister.

Kokoloji oynamak tozlu tavan arasını altüst etmek gibidir. Başlangıçta gönülsüz olursunuz ama kapı ve pencereler açıldıkça mekanın havası temizlenir ve içeriye güneşin parlaklığı girer. Unuttuğumuzu sandığımız şeyler gün ışığına çıktıkça, yaptığımız iş zevkli bir maceraya dönüşür.

Hepimizin içinde gizlenmiş sırlar vardır ve hepimiz kendimizi tanımayı, bilmeyi arzu ederiz. Öyleyse bu sırlan açığa çıkartacak kişi kim? İçimizdeki gizli dünyanın anahtarını kim taşıyor? Bu soruların cevabı bellidir. O kişi “siz” siniz.

Takanouri IKEDA

Kokoloji Başyapımcısı

 +++

 KOKOLOJİ OYNAMAK

Kokoloji’yi yaratma aşamasında en önem verdiğimiz şey bunu eğlenceli bir hale getirmek. Kimse eğlenceli olmayan bir oyunu oynamak istemez. Temel fikir zaten belliydi; planımız insanların kendilerini her gün yaşadıkları olayların ve alışılmamış senaryoların içinde hayal etmeleri ve basit sorulan cevaplamaları. Cevaplar psikolojik bir bakış açısıyla değerlendirilecek ve o kişinin aklının nasıl çalıştığı konusunda bize bilgi verecekti. Oyun bir tür Rorschach testi. Tek fark mürekkep lekeleri yerine sözcüklerin kullanılıyor olması.

İçeriğe karar vermek işin kolay kısmı. Zor olan, bilimi ve eğlenceyi dengede tutmak. Profesör Saito işin bilim kısmını üstlendi. İşin eğlence kısmında başarılı olup olmadığımıza karar verecek olan ise sizsiniz. Ben bir psikolog değilim ama insanların uzun açıklamalardan hoşlanmadığını biliyorum. Özellikle de bir oyun kitabı için. Bu nedenle size Kokoloji’yi doyurucu, eğitici ve eğlenceli bulabilmeniz için sekiz ipucu verip bırakacağım.

İyi eğlenceler!

Kokoloji Oynamak İçin 8 İpucu

 

1 Aklınıza ilk geleni söyleyin

Kelime seçiminde duraksamadığınız ya da zorlamadığınız zaman oyun tam anlamıyla başarılı olacaktır. Doğru ya da yanlış cevap yoktur. Bu nedenle rahat olun ve aklınıza ilk geleni çekinmeden söyleyin.

2  Eğer mümkünse başkalarıyla oynayın

Kokoloji diğer bütün kitaplar gibi tek başınıza da okuyabileceğiniz bir kitaptır. Ama bir başkası ya da bir grupla oynadığınız zaman çok daha eğlenceli ve heyecanlı olacaktır. Diğerleri ile sandığınızdan daha fazla ortak yönünüz olduğunu görebilirsiniz. Belki de farklı dünyalardan gelmiş kadar uyumsuz olduğunuzu göreceksiniz, kim bilir! Bunu keşfetmek içinse tek bir yol var.

3 Cevaplan tahmin etmeye çalışmayın

Testlerde akıllı olduğumuzu ispatlamaya çalışmak ya da soruların altlarında ne anlam gizli olduğunu tahmin etmeye çalışmak çok doğaldır. Ama bundan ne öğrenebilirsiniz ki?

4 Kendinize karşı dürüst olun

Kokoloji sadece bir oyun olabilir ama her iyi oyun gibi eğer izin verirseniz size bir şeyler öğretecektir. Kendinizle ilgili bir hata ya da eksiklik ortaya çıkarsa bunu kabullenmekten korkmayın. Sizin aslında iyi, zeki ve sevilesi biri olduğunuzu hissedebiliyorum. Bu sayfayı siz okuyorsunuz değil mi?

5 Hazırlıklı olun

Testlerden bazıları size bir şeyler yazmanızı ya da resim çizmenizi söyleyecektir. Bu nedenle başlamadan önce bir kalem ve kağıt hazırlamanız da fayda var. Tecrübeli kokolojistler bir daha ki oyunu videoya çekmeyi düşünebilirler. Gerçek karakterler açığa çıktığında oyuncuların yüzlerinde beliren ifadeler çok eğlendirici olabilir ve ağızdan kaçan sırlar da ilerde epey para edebilir!

6 Sırası gelmeyen soruları okumayın

Bu tavsiyemiz, polisiye bir romanı okumaya başlamadan önce katilin kim olduğunu öğrenmek için son sayfaya bakanlara. Neden sürprizleri bozasınız ki? “Ben zaten biliyordum” demek o kadar mı tatmin ediyor sizi?

7 İnsanların tepkilerini izleyin (kendinizin kiler de dahil)

Bu kitaptaki senaryolara verilen açıklamalar kendiniz ve başkaları hakkında daha fazla şey öğrenmek için sadece bir başlangıç noktasıdır. Kimi zaman bir başkasının bir soruya verdiği beklenmeyen cevap, yazılan açıklamadan çok daha öğretici (ve eğlendirici) olabilir.

8 Açık fikirli olun

Tıpkı hayatta olduğu gibi Kokoloji oynarken de olayları bir perspektif dahilinde tutmak önemlidir. Tek bir doğru cevap ve tek doğru yorum yoktur. Eğer arkadaşlarınızla oynuyorsanız, onları keşfetme fırsatını değerlendirin. Eğer hepimiz aynı şeyi düşünüyor olsaydık dünya hiç eğlenceli bir yer olmazdı. Çeşitlilik hayatın tuzu biberidir.

Yorum  Ayşe Arman Hürriyet Gazetesi

“Kokoloji’de aklınız ilk gelen şeyi söylemek önemli. Doğru cevap olmadığı gibi yanlış cevap da yok. Bu yüzden gevşeyin ve cevap verin. Kasmayın yani kendinizi. Grup halinde oynamak, yalnız oynamaktan daha eğlenceli. Toplaşın, bir araya gelin. Bir de dürüst olun. Kim tutar artık sizi…” 

Oyuna başlayın

Bölüm 1

Bölüm 2

Bölüm 3

 

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: