58 Yerin Güçlüsüne Atak Et, Yerin Zayıfına Oyna

Defans oyuncusu olarak, yerde (Kuzey) ♠765 görüyorsanız, pozisyonunuza bağlı olarak bu rengi oynarsınız. Batı olarak bu renge girmek hoşunuza gitmeyecektir. Zira deklaranın elinde muhtemelen bu renkten kuvvet vardır ve rengi ilk oynayarak ona hediye el vermiş olabilirsiniz. Ancak Doğuda oturuyorsanız yerin zayıf rengine doğru oynamak sizi endişelendirmez.

Eğer yerde (Kuzey) AD görüyorsanız, bu sefer tersine Doğudan değil Batıdan renge atak etmek doğru olacaktır. Eğer Rua Doğuda ise el alabilecektir.

Bu iki örnek, “Yerin güçlüsüne atak et” ve “Yerin zayıfına oyna” sözlerini doğrular niteliktedir. Batının umudu, Doğunun yerin bir onörünü ezmesi iken, Doğunun umudu, Batının deklaranın bir onörünü ezmesidir.

Yerde A732 varken, hangi taraf bu renge girmeli?

Burada işler biraz karışır. Çünkü Batı, Doğunun yerin onörünü ezmesini istemektedir ama öyle bir imkan yoktur. Bu yüzden, Doğunun oynaması halinde belki deklaranın ortanca büyük kağıdını Batı ezebilecektir. Bu nedenden ötürü deyişi, “Yerin geçilebilir güçlüsüne atak et” şeklinde değiştirmekte fayda vardır.

Çoğunlukla, daha sonra el tutulduğunda atak edilen renge devam edilir. Ancak eliniz zayıf ve antreleriniz çok kısıtlı ise, başka rengi tercih etmek daha doğru olabilir.

____________Kuzey:
____________ VT32
____________ AV42
____________ AV
____________ 532

Batı:                                                    Doğu:
 ….                                                       A9
 ….                                                       T8
 ….                                                       8752
 ….                                                     T9764

Kontrat Güneyden 4 Pik ve ortağınız R atak eder. Deklaran yerden As ile alıp, hemen koza girer. Doğu olarak bir defans planınız var mı?

Muhtemelen oyunda alabileceğiniz tek eli alıyorsunuz. As ile aldıktan sonra ne oynayacağınız çok önemli. Ortağınızın rengi Karoyu oynayabilirsiniz ve ortağınız Dam ile alabilir. Ama bu kontratı batırmaya yetmez. Yerin zayıf rengi Trefldir. Eğer Batı bu renkteki onörleri makasa alabiliyor ise, ancak o zaman kontrat batırılabilir.

Dağılım şöyle idi;

____________Kuzey:
____________ VT32
____________ AV42
____________ AV
____________ 532

Batı:                                                    Doğu:
 75                                                       A9
 9765                                                 T8
 RDT6                                                8752
 AD8                                                  T9764

____________Güney:
____________ RD864
____________ RD3
____________ 943
____________ RV

Eğer ortağınıza yardımcı olmayıp, ezbere Karo oynasa idiniz, eli alacak olan ortağınız Trefl oynayamayacaktı. Bu arada deklaran da kozları bitirip, yerin son Körüne elinden kayıp Trefli kaçma imkanı bulacaktı.

Doğru renge geçme analizini yapma, çok iyi bir alışkanlıktır. Hele de elinize sadece bir kere geçiş imkanı var ise. Ortağınıza yardımcı olabileceğinizi düşünmelisiniz. Yerdeki kağıtlar doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Bernard Magee

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: