Briç Yasaları – Yetersiz Deklarasyon (Bilgi)

Yasa 27: Yetersiz Deklare*

Bir oyuncu sıra kendisinde değilken yetersiz deklare verirse bu yasa değil Yasa 31 (Sırasız Deklare) uygulanır.

Yetersiz Deklarenin Kabulü 27A
Yetersiz deklare kusurlu oyuncunun solundaki rakibin isteği ile kabul edilebilir. Bu oyuncu konuşursa kabul edilmiş olur. Böyle bir durumda artırım herhangi bir konuşma geri alınmadan devam eder. Örneğin:

W

N E S
1 1♠ 1

?

Güney isterse 1 ü kabul eder. Örnek artırım şöyle olabilir:

W

N E S
1 1♠ 1

1♠

Hakem gerekli bilgiye ulaştıktan sonra oyunculara bütün yasal uygulamayı bildirmek zorundadır. Soldaki oyuncu seçimini ortağına danışmadan yapar.

Kabul Edilmeyen Yetersiz Deklare 27B
Kabul edilmezse yetersiz deklare masadan kaldırılır. Yerine yasal bir konuşma(aşağıdaki 3’e dikkat) yapılır.

1. a) Yetersiz deklare aynı türü(türleri) gösteren yeterli en ucuz deklare ile düzeltilirse, artırım cezasız devam eder. Yasa26B veya 16C uygulanmaz ancak 27D uygulanabilir.

1. b) Yetersiz deklare eşdeğer konuşma ile düzeltilirse, artırım cezasız devam eder. Yasa26B veya 16C uygulanmaz ancak 27D uygulanabilir. Örnek:

W

N E S
2 (zayıf) 1 (4lü Karo 2li Trefl)

yerine, düzeltilen durum;

W

N E S
2 (zayıf) 3 (Naturel)

27 B1a’ya göre aynı türü belirten yeterli en düşük deklare ile düzeltildi. Pas cezası yok. 16 ve 26 geçerli değil. 27 D uygulanabilir.

2. Yukarıdaki b bendi dışında yetersiz deklare yeterli bir deklare veya pas ile düzeltilirse, kusurlunun ortağı artırım sonuna kadar pas geçer. Atak cezaları uygulanabilir. Örnek:

W

N E S
1 1♣

yerine

W

N E S
1 3NT 4

3NT eşdeğer konuşma olmadığı için Güneye sürekli pas cezası gelir. Defansta kalırlarsa atak kısıtlamaları (Y26B) uygulanır.

3. Yukarıdaki B1b haricinde kontr veya sürkontr ile düzeltme girişimi iptal edilir. Kusurlu yeterli bir deklarasyon yapar veya pas geçer. Ortağı artırım sonuna kadar pas geçmek zorundadır.

W

N E S
1 1♣ [pardon kontr]

Kontr eşdeğer konuşma olmadığı için iptal edilir. Kuzey pas geçer veya yeterli bir deklarasyon yapar. Güney artırım sonuna kadar pas geçer. 26B atak kısıtlamaları geçerlidir.

4. Oyuncu yetersiz deklarasyonunu başka yetersiz deklarasyon ile düzeltmeye kalkarsa rakipler ikinci yetersiz konuşmayı da kabul edebilir. Edilmezse kusurlu yeterli bir deklarasyon yapar veya pas geçer. Ortağı artırım sonuna kadar pas geçmek zorundadır.

Zamanından Önce Düzeltme 27C
Oyuncu yetersiz deklarasyonunu hakem karar vermeden düzeltirse rakiplerin hakları bu durumdan etkilenmez. Soldaki rakibin hala yetersiz deklareyi kabul hakkı vardır. Kabul etmezse kusurlu düzelttiği konuşmayı tekrarlar hakem yukarıdaki anlatılanlar uyarınca karar verir.

Kusursuz Tarafın Zarar Görmesi 27D
Bu yasa sadece 27B1 uygulanırsa geçerli olur. Ortağa pas cezası verilen durumlarda 16C, 26B veya 72C uygulanabilir ama bu yasa uygulanamaz. 27B1 uygulanıp kusurlu tarafa pas zorunluluğu gelmez ve kusurlu taraf usulsüzlükten kar elde ederse hakem skoru ayarlar. Skor ayarlaması yapılırken olası sonucuna en yakın sonuç atanmaya çalışılır.

27D sadece cezasız durumda uygulanır. Eğer yetersiz deklareden ötürü bir ceza uygulandı ise 27D uygulanmaz!

* Hazırlayan Rahmi İyilikçi

Yetersiz Deklarasyon Videosu (Türkçe Alt Yazılı):

Briç Yasaları – Sırasız Deklarasyon (Bilgi)

Briç Yasaları – Yetersiz ve Sırasız Deklarasyon (Sorular)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d