Briçte Bilgi Sızıntısı – 2

Geçen yazımda kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Faik Falay’dan öğrendiğim ikinci Bilgi Sızıntısını önleme tedbirini paylaşıyorum. Özellikle burada bahsedeceğim konu Briç turnuvalarına katılanları ilgilendiriyor. Bir önceki yazıda diğer Briç oyuncularının, boarddan aldıktan sonra kağıtlarını sayarken farklı yöntemler kullanabildiklerini söylemiştim. Şimdi küçük bir test yapalım; Kağıtlarınızın 13 adet olduğunu kontrol etmek için aşağıdaki hangi sayma yöntemi size daha uygun geliyor;

A) Kağıtları karıştırmadan, alttan yada üstten bir elden diğerine aktarmak B) Kağıtları ikişer, üçer masanın üzerine koymak

Eğer A) yöntemini uyguluyorsanız (kağıtları sırasını değiştirmeden sayıyorsanız), siz de bir çok tecrübeli Briç oyuncusunun metodunu benimsemişsiniz demektir.

Eğer B) yöntemini uyguluyorsanız (kolay yöntem, yukarıdan aşağı doğru ikili, üçlü, masanın üstüne bırakarak), size bazı söyleyeceklerim var:

 • Kağıtları sayarken kağıtları karıştırıyorsunuz,
 • İddiam odur ki, oyun bittiğinde önünüzdeki kağıtları büyük bir titizlikle(!) karıştırmadan boarda geri yerleştiriyorsunuz,
 • Dışarı muhteşem bir “Bilgi Sızıntısı” yaptığınızı farkında değilsiniz,
 • Lütfen, bu yazıyı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyun ve önerilenleri yapmayı alışkanlık haline getirin.

Konunun detayına girmeden size bir soru sormak istiyorum: “Turnuvalarda, her el öncesi suflör perisi kulağınıza diğer masada hangi ortaklık kontratı deklare etti, hangi renge oynandı, kağıtlar hangi sıra ile oynanmıştı bilgisini fısıldasa” hoşunuza gider miydi? Muhtemelen memnun olurdunuz. Evet aynen bu bilgi belki de avuçlarınızın içinde, ama değerini bilmiyorsunuz! Eğer bu boardu daha önce oynamış oyuncular, kağıtların sırasını hiç değiştirmeden size yolluyorlar ise durum budur. Eski Briçcilerin sevdikleri bir tabir ile, “Oyun Kabak gibi ortadadır”!

Gerçek hayattan bir örnek ile devam etmek istiyorum. Boarddan kağıtları aldınız, sırayı bozmadan kağıtların sayısını kontrol ettiniz ve kağıtların ön yüzünü çevirdiniz. Gelen el bu. Alışkanlıkla hemen renkleri grupladınız, büyüklüklere göre sıraladınız. Halbuki keşke elimizde ki kağıtları düzene sokmadan, hikayelerini dinlese idik!

Hemen genel duruma bakalım, 10 OP var ve 5 parça Kör. İlk oynanmış kağıtlara bakarsak, önceki masada bizim taraf defansta değilmiş. Çünkü, karşı taraf renk kontratı oynamış olsa idi, ne benim atağım olarak, ne de ortağımın atak ettiği kağıda Karo 3 atılmazdı. [Sinyal 3. büyük ve çift sayıda olduğunu belli etmek için] Ancak karşı taraf NT oynuyor ise 4. büyük olabilirdi, ama elimde onörleri olan 5 parça Kör varken, Karodan başlamak nerede ise imkansız. Öyle ise bizim taraf oynamış. Muhtemelen de Kör oynamışlar.

Rakiplerin Karo atağı ortağın eli tarafından kontrol edilmiş. Hemen koza girilmiş. 3 tur koz çekilmiş. Herhalde bu dışarıdaki kozları toplamaya yetmiş. Daha sonra elimdeki tek parça Trefl oynanmış. Hemen arkasından yine Koz olduğuna göre, sanki Trefliyi ortağın eli alıp, Trefle devam etmiş gibi. Sıra Pik Rua Vale yanından 9 lu oynamaya gelmiş!! Bundan sonrası çok net değil iki ihtimal var; 1) Ya ortağın eli almış, Trefli dönerken elimdeki kayıp Karolar atılmış veya Karo onörleri ortağın elinden atılmış (bu biraz zor zira ilk atakta Karo idi) 2) Ya da Rakipler eli almış ve Karo onörlerini çekmişler. Bu durumun olması için ortağın elinde Asın yanı sıra en az iki parça daha küçük Karo olmalı. Sonra yine koz ve Pik Rua ve Vale ile bitiş. Pik Damına empasa ya gerek olmamış ya da fırsat olmamış! En azından Kör kontratına bizim oynamamız gerektiği gözüküyor. Sanki Zon var gibi ama daha da ötesi olur mu acaba!

Ortağınız da ilk elini açtığında aynı analizi yapacak olsun;

18 OP var. Renklerin dağılımı 2-4-2-5. Kontrat bizim taraftan oynanmış olmalı. Defansa Karo Ası ile başlayıp, ardından Rua yanından Kör 7 oynamak mümkün değil! Muhtemelen kozumuz Kör. İlk eli aldıktan sonra üç tur Kör oynanmış. Ardından, ortağın elinden küçük Trefl oynanmış ve Vale ile alınmış. Tekrar küçük Trefl ile devam edilmiş. Burada muhtemelen ortak çakıyor ya da Trefl Ruası ortakta. Gereksiz şekilde bir ele bir yere Trefl oynamak biraz garip gözüküyor. O yüzden Ruayı ortakta bulmak pek doğru değil gibi. Sonra yine ele Pik Ası ile geçilmiş ve kalan Trefller çekilmiş. Ardından Karo 10 ve Pik 3. Burada ne olduğunu tam kestiremiyorum. Ama ilk 10 eli almış gibiyiz. En son elde de elimde hala Koz kalıyor!! Ayrıca ortakta, oyuna 4 ya da 5 Kör ile başlıyor olacak. Yani Şlem kesin gibi. Ya üstü??

Suflör perisinin söylediklerini değerlendirerek, ortaklık deklarasyona başlıyor. Artık Kör kontratını bulmak çocuk oyuncağı. RKCB dan sonra eksik Key Card olmadığı ortaya çıkıyor. Hele 4 NT sorusu ortak tarafından yapıldı ise, ortakta ek bir bilgi daha var. Trefl empası çalışıyor!

Bu eller bir Swiss İkili Turnuvasına ait.Size bu bilgiyi sızdıran ortaklık 4 Kör Kontratını +3 yapmıştı. Eğer siz de oynuyor olsa idiniz, Grand Şlem Körü deklare etmeden bile, Şlem Körü +1 yaparak top skoru kapacaktınız.

Bu kadar kıymetli bilgiyi sızdırmamanın çok kolay bir yöntemi var. Biten kağıtların oynanma sırasını karıştırıp boarda geri yerleştirmek. Bu da zor geliyorsa, lütfen hiç olmazsa kağıdınızı bir kez kesip geri koyun!

Bilgi Sızıntısı başlıklı yazılarımdaki ana temaları bir kez de özetlemek istiyorum;

 • Briçte ortakların birinci vazifeleri her durumda birbirleri ile iş birliği yaparak mümkün olan en iyi skoru yakalamaktır.
 •  İkinci vazifeleri ise, rakiplere yardımcı olmamaktır. Ne kendi masasındakilere ne de tüm diğer masalardaki rakiplere!
 • Rakiplerin işini kolaylaştırmamanın bir yolu da, verilen örneklerdeki bilgi kaçaklarını önlemektir.

Kesinlikle amacım, bu yazıda bahsedildiği gibi bu kaçaklardan haksız avantaj elde etmenizi sağlamak değil! Tam aksine herkesin aynı yüksek standartta Briç oynaması ve oyunun çok daha kaliteli hale gelmesi. Zaten böyle düşünmüyor olsaydım, bu paylaşımları yapmazdım!

Şimdi bu “suflör perisini” sık sık yanında bulmak arzusunda olanlara, yani konuyu daha fazla öğrenmek isteyenlere bazı önerilerim olacak;

 • Her elden tüyo alırım sanmayın. Hatta bu yüzden oyun konsantrasyonunuzu boşuna bozmayın, gereksiz zamanlar harcamayın. Belki de kağıtların sırası karıştırılarak size geliyordur. Masadaki ilk boardlar bilgisayardan hazır geldiği için hiç okumaya çalışmayın, hiç bir anlamı olmayacaktır.
 • Başlangıçta, burada verilen örnekteki gibi, tüm hikayeyi çözmeye çalışmayın. Sadece baştan 4/5 ele bakarak, oynanmış kontratı anlamaya çalışın. Unutmayın ki amacınız, bir önceki masanın yaptığının aynısını yapmak değil! Sadece ellerin yapısını anlayabilmek.
 • Zaman içinde, bir çok turnuva oyuncusu ile oynama, onların stillerini biraz daha yakından tanıma şansınız olacak. Kağıtları boarda nasıl geri koyuyorlar dikkat edin.
 • Kalabalık ikili turnuvalarda NS masada sabit iken, EW masaları sıra ile dolaşır. Kişiler üst numaralı masaya, boardlar alt numaralı masaya ilerler. NS bu konuda daha şanslı, çünkü kağıtlar hemen yanındaki masadan geliyor. (Kağıtların geri konması belki bir göz ucu ile görebileceği yakınlıkta) EW in işi daha zor, çünkü kendilerine gelecek boardu hazırlayanlar iki masa önlerinde hareket halinde. Ancak işin ilginç yönü, hep aynı kişiler eli hazırlayıp size sunuyor!! Yani ya Hep ya Hiç!
 • Fotoğrafik hafızasına güvenenler, baştan çektikleri fotoyu oyun sırasında hafızalarından geri çağırıp baksınlar. Bakalım bir anlamı var mı? Benim hafızam o kadar iyi değil. İlk 4/5 kağıttan öteye pek uğraşamıyorum.
 • Ancak bazı eller gerçekten, “Ben kabak gibi buradayım!” diyor. Küçük bir örnek; Kontratın bizim taraftan Kör oynanacağı belli olan bir el. Elime aldığım kağıtların en altında, elimin sadece iki parça olan küçük Karoları duruyor. Gerçekten hiç şaşmaz, her zaman rakip Kör kontratına Karo açılır ve ilk iki eli kapar.
 • Kağıtların oynanış sırasından tüm boardu okumak ciddi bir tecrübe ve antrenman gerektiriyor. Masadan masaya koşuştururken geri dönüp inceleyecek vakit olmuyor. İlk zamanlar sadece ilk üç kağıdı aklınızda tutun. Sizin masada da aynı sıra ile oynandı mı? Oynandı ise, sizi çok seven (!) diğer masadaki rakibiniz sonraki ellerin hikayesini de size göndermeye hazır demektir:)

 

Nihayet sıra testimize geldi. Şimdiki testimiz yine Defans Oyunu üzerine. Sorular “Üçüncü Elin Oyunu” hakkında 10 adet.

05 Test Defans Oyunu-3

İyi eğlenceler.

Halim Hanyaloğlu

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d