Düşünmeyi Öğrenme (1)

Oyundan Çıkarımlar

Atak ile ilgili;

Ortak, Koz Pik iken, konuşulmamış renk olan Trefli atak etmez ve yerde Treflden ne As ne de Rua gözükmektedir. Çıkarımınız, Trefl As ve Rua ortakta olamaz. Ya ikisi de deklarandadır ya da onörler ortak ile deklaran arasında dağılmıştır. Benzer ama o kadar kuvvetli olmayan çıkarım da, aynı şeyi görünmeyen Rua ve Dam için de söylenebileceğidir.

Ortak bir renk okumuştur ve siz de bu rengi desteklemişinizdir. Ama ortak farklı bir renk atak eder. Bunun 4 ayrı nedeni olabilir;

    1. Ortağın elinde renginin AD ya da AV si vardır ve Ruayı deklaran kaptırmaktan çekiniyordur.

Ama rengin Ası elinizde ise, başka nedenleri olmalıdır;

  1. Atak renginde sekansı vardır.

  2. Atak renginde kısalığı vardır ve ileride çakmayı planlıyordur.

  3. Ortak deklarasyonu unutmuştur!!

Ortağınız baraj konuşması ile araya girdi ise, muhtemelen elinde singleton vardır. Eğer bunu çıkmıyor ise büyük olasılık ile, bu kısalık koz rengindedir.

Eğer, yer ikinci bir renk göstermiş, hem de ortağın kozunu desteklemişken, ortak koz atak ediyor ise, bunu ortağın yan rengini kestiği olarak kabul edin. Yoksa ortak pasif defansı tercih etmemeliydi. Benzer şekilde eğer ortak, yerin iki kez okuduğu rengi atak ediyor ise, bunu singleton kabul edin.

Ortak rakiplerin sadece Sanzatu konuştuğu kontrata ♠2 atak ediyor ise ve daha sonra Karosunun tek olduğu ortaya çıktığı görülmüş ise, ortağın elini 4-4-1-4 kabul edin. Aksi takdirde 5 parça olan rengini atak ederdi.

Eğer Sanzatu kontratına ortak, elinde kısa olan bir renkten atak ediyor ise, bunu ortağın uzun renginin, deklarasyon sırasında okunan bir renk olduğunu kabul edin.

Oyun ile ilgili;

Atak edilen karta yerden verilen kağıt deklaranın eli hakkında bir çok bilgi verir. Örneğin koz Kör iken ♠5 atak edersiniz;

____________Kuzey: (Yer)
____________ AD6

Batı: (Siz)
RT853

Eğer deklaran yerden As koyarsa, muhtemelen elinde tek parça Pik var demektir. Eğer, iki parça olsa idi, Dam ile empas denemek daha normal oyun olurdu. Eğer deklaran yerden Damı oynarsa, ♠V  yi ortakta beklemek doğrudur. Eğer Vale elinizde olsa idi herhalde eli kendinize doğru çekerdiniz. Değil mi?

Yukarıdaki örnek, görünmeyen onörün yerini tespit etmeye çalışan defans oyuncusunun düşünmesi gereken yöntemi gösteriyor. Eğer görünmeyen onör deklaranın elinde olsa idi böyle oynar mıydı? Cevabınız “Hayır” ise, bu onör ortakta demektir!

____________Kuzey: (Yer)
____________ A62

Batı: (Siz)
RT853

Yine Kör kontratına karşı, küçük Pik atak edersiniz. Yerden As oynanır. Sizce Dam kimde? Muhtemelen ortakta!

____________Kuzey: (Yer)
____________ T953

Batı: (Siz)
RD64

Yine koz Kör ve ♠R atak ettiniz. Ortak ♠2 verdi. Deklaran da küçük oynadı. Ne düşünürsünüz? Eğer ortakta As ya da Vale olsa herhalde “cesaretlendirici” bir kağıt oynardı. Öte yandan ♠AV deklaranda olamaz. Çünkü ♠T9 yerde iken eli bağışlamazdı. Öyle ise durum ne?

Ortakta ♠A2 ya da ♠AV2 olmalı.

____________Kuzey: (Yer)
____________ DT6

Batı: (Siz)
V5

Koz Karodur ve siz ♠V atak edersiniz. Yerden küçük konur ve deklaran eli ♠A ile alır. Sizce Rua kimde? Tabii ki deklaranda. Öyle olmasa mutlaka yerden Damı koyup ortağın Ruasını makasa alırdı.

____________Kuzey: (Yer)
____________ D5

Batı: (Siz)
V962

Sanzatu kontratında ♠2 atak edersiniz. Yerden Dam, ortaktan Rua ve deklarandan As düşer. Sizce ♠T kimde? Hemen hemen kesin olarak Onlu ortakta. Eğer deklaranda ♠ATx(x) olsa idi, yerden küçük koyarak Pikten iki el almayı garantilerdi. (Sadece deklaranda ♠AT doubleton olsa idi, yerden Dam koymak anlamlı olabilirdi.)

____________Kuzey: (Yer)
____________ D5

__________________Doğu: (Siz)
__________________♠ RT84

Ortak Sanzatu kontratına ♠3 atak eder. Deklarasyonda bu renk okunmamıştır. Yerden ♠5 konur. Nasıl yorumlarsınız? Eğer deklaranın elinde ♠Ax(x) ya da xx(x) olsa idi, yeden Dam oynardı. Bu yüzden bu ihtimallerin üstünü çizin. Deklaranda ♠V olmalı ve ♠A Batıdadır. Eğer deklaranın elinde ♠Vxx var ise Pikten bir el kesin alacaktır. Ama eğer elinde sadece ♠Vx var ise Rua ve devamını oynamanız size Pik renginden tüm elleri almanızı sağlayacaktır.

Koz kontratlarında ortağın As altından atak edeceği durumlar çok nadir görülür. Bu yüzden atak edilen rengin Asını göremiyorsanız bunun deklaranda olduğunu varsayın.

____________Kuzey: (Yer)
____________ RV54

__________________Doğu: (Siz)
__________________♠ D96

Trefl kontratına karşı ♠3 atak eder. Eğer yerden küçük konursa ♠9 luyu koyun. Bu kağıt ♠A ın çıkmasını sağlayacaktır. Zira ortağın küçük Pik oynaması, ♠T lunun onda olduğuna işaret ediyor. Eğer ortak önce Pik oynamamışken, daha sonra el aldığında küçük Pik oynaması halinde, Pik Asın onda olma ihtimali yükseltir.

____________Kuzey: (Yer)
____________ A754

Batı: (Siz)
RDV9

Bir sekanstan tepe onörü atak ettikten sonra, o renkten ikinci oynayacağınız kağıt, ortağa önemli bilgi verir. İlk atağınız ♠R, Pikten ikinci oynayacağınız kağıt ♠V olmalıdır. Yani eşit kağıtların en düşüğünü oynamalısınız. Böylece ortak, sizin elinizde ♠D olduğunu, ama ♠T olmadığını anlar.

____________Kuzey: (Yer)
____________ 743

Batı:                                                     Doğu: (Siz)
D                                                        R86

____________Güney:
____________ ???

Ortak Sanzatu kontratına ♠D atak eder. Siz de olumlu sinyal göndermek için, ♠8 verirsiniz. Eli alan Batı, ♠V oynar. Siz hangi kağıdı vereceksiniz? Sakın deblokaj yapmak için Ruayı koymayın. Zira ♠T deklaranda. Ortağın Valesi, Onlunun onda olmadığına işaret ediyor. Eğer elinde ♠DVTx(x) olsa idi ♠T oynardı. Muhtemel dağılım şöyle olmalı;

____________Kuzey: (Yer)
____________ 743

Batı:                                                     Doğu: (Siz)
DV9                                                    R86

____________Güney:
____________ AT52

Benzer bir örnek daha;

____________Kuzey: (Yer)
____________ R63

Batı:                                                     Doğu: (Siz)
D                                                        A872

____________Güney:
____________ ???

Ortak renk kontratına karşı, ♠D atak eder. Yerden küçük konunca, siz de olumlu sinyal olarak ♠8 verirsiniz. İkinci tur Batı ♠V oynar. Yerden Rua konunca As ile alırsınız. Sizce ♠T kimde? Tabii ki deklaranda. Eğer Batıda ♠DVT(x) olsa idi, ikinci tur ♠T oynardı.

Sekanslardan ters sırada (küçük, büyük şeklinde) çıkış da bazı bilgiler sağlar. Eğer ortağınız ile anlaşmanız ARx(x) den As çıkmak ise ve siz önce Rua sonra As oynarsanız, bu elinizde rengin doubleton olduğuna işarettir.

____________Kuzey: (Yer)
____________ T432

Batı: (Siz)                                          Doğu:
A976                                                 RD

____________Güney:
____________ V85

Koz Kör iken, eğer ortağınız (Doğu) önce Dam sonra Rua (ters sıra ile) oynadı ise, bu elindekinin doubleton olduğuna işarettir. Daha sonra ♠A ı tahsil etme imkanınız yok ise, Ruayı As ile ezip ortağın kozlaması için tekrar Pik oynayın.

Bazen deklaranın bir renge girişinden de yorum yapabilirsiniz.

____________Kuzey: (Yer)
____________ 63

Batı: (Siz)
DT54

Kör kontratı oynarken, deklaran yerden küçük Pik oynar. Doğuda küçük koyar. Deklaranın koyduğu ♠9 u, ♠T ile alırsınız. Ne oluyor dersiniz? Kesin olan ♠AR birlikte olarak, ne deklaranda ne de ortağınızda. Demek ki onörler, ikisi arasında dağınık!

Eğer deklaranda Rua olsa idi, muhtemelen bu tur şansını denerdi. Demek ki, ♠A deklaranda ve bir sonraki Pik dönüşünde alıp, 3.cü turu yere çaktırma niyetinde. Eğer ortak sayı sinyali de verdi ise, artık deklaranın elinde kaç parça Pik olduğunu tahmin edebilirsiniz.

____________Kuzey: (Yer)
____________ 64

Batı: (Siz)
A83

Koz Piktir. Yere diğer renklerden geçiş imkanı varken, deklaran elinden ♠R ile başlar. Demek ki, deklaranın eli ♠RDV(T)x şeklinde. Yoksa koza yerden küçük Pik ile başlaması daha normal bir oyun olacaktı.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: