Düşünmeyi Öğrenme (2)

Deklarasyondan Çıkarımlar

Doğal olarak deklarasyon, çıkarım yapmak için altın madeni gibidir. Ne deklere ettiler, ne deklere etmediler. Örneğin, her iki rakipte konuşmuş olsun ama Kör rengini hiç bir söylememiş olsun. Ortak Kör çıkmadı ve yerde 3 parça, sizde 2 parça Kör var. Bu durumda kalan 8 parça Kör, ortak ve deklaran arasında 4-4 dağılmış demektir.

Kuzey        Güney

1♠                  2

2                 2NT

3                 3NT

Pas

Eller hakkında ne biliyorsunuz? Kuzeyde Trefl tek parça olmalı. Zira iki renk okuduktan sonra, ortağın rengini destekleyebilmesi için, kalan rengin elinde tek parça (ya da şigan) olması gerekir. Güneyde ise, Sanzatuda ısrar ettiğine göre, elinde Trefl keseri olmalı. Öyle ise, şöyle bir elle ne atak edeceksiniz?

Batı:
D42
V5
A742
V542

Bir çok uzman, yukarıdaki deklarasyondan sonra V atağını tavsiye eder. Rakiplerde 8 parça Kör olmadığı kesindir. Bu durumda ortakta 4 ya da 5 parça Kör olması gerekir. Ayrıca elinizdeki Trefllerin Valeden başlıyor olması Güneyin neden Sanzatu kontratında ısrar ettiğini açıklıyor. Aynı zamanda deklarasyondan ortakta Karonun tek parça olduğu anlaşılıyor. Zira Güneyin 2 seviyesindeki Karo konuşması 5 parçaya, Kuzeyin sonradan desteği ise 3 parçaya işaret ediyor. Pikin ortakta 4 parça olma ihtimali var ama yerde 5 parça Pik olacağı kesin.

Bazen rakiplerin konuşmalarından ortağın eli hakkında da tahminlerde bulunabilirsiniz. Bu da çok iyi defans yapmanızı sağlar. Eliniz;

Doğu:
A5
6
T963
DVT652

Kuzey        Güney

1♠                  2

3                  3♠

4                  4NT

5                  6♠

Pas

Ne atak edeceksiniz? Deklarasyondan ortakta tek parça Karo olduğunu çıkarırsınız. Zira ortakta Karo şigan olsa beklenmedik bir atak istemek için “Lightner konturu” atardı. Elinizde Koz Ası olduğuna göre ikinci tur ortağa çaktırmak üzere, Karo atağı işe yarar. Tek parça Körü atak etmek herhalde en kötü atak olurdu. Zira Kör Ası ortakta olmadığı sürece hiç bir işe yaramayacak. Rakipler Blackwood yaptıktan sonra 2 As eksiği ile şlem kontratına gelmezlerdi.  ♣D için ne düşünüyorsunuz? Pasif bir defans için sekanstan kayıpsız atak etmek mümkün. Ama tüm olasılıkları değerlendirdiğinizde en mantıklısının Karo atak etmek olduğu gözüküyor.

 

Yeri Gördükten Sonra Dağılım Hakkında Çıkarımlar

Yerdeki kağıtları gördükten sonra elinizdeki kağıtları da dikkate alarak, deklarasyondan dağılım hakkında çıkarımlar yapabilirsiniz. Bu yöntem özellikle, konuşulmamış majör renkler hakkında faydalı bilgi sağlar. Ortağınız Doğu 1 ile oyunu açar, Güney 2♣ der ve deklarasyon sona erer. Karo atak ettiğinizde, yerin 2 parça Körü olduğunu görürsünüz. Elinizde 3 parça Körü vardır. Eğer Doğuda ya da Güneyde 5 parça Kör olsa idi, herhalde bu rengi söylerdi. Demek ki Körler 4-4 dağılmış.

Açan          Cevapçı

1♣                  1♠

2♠                  3NT

Pas

Cevapçıda 4 parça Pik olduğu kesin. Elinde 5 parça Pik olsa idi kesin kozu Pik yapardı.

Açan          Cevapçı

1♣                  1

1NT               Pas

Açanda 4 parça Pik yok.

Özet: Briç ustalarının, usta olmalarının önemli bir nedeni, hızlı bir şekilde deklarasyondan, ataktan, ortağın defans tercihinden ve deklaranın oyun biçiminden ellerin dağılımı hakkında çıkarım yapabilmelerindedir!

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: