İlk Blog Çalışmam

Briçseverler için Briç Testleri

Bu blogu hazırlamaktaki amacım briç ile ilgili muhtelif testleri paylaşmaktır. Bu testler sayesinde hem kendinizi test edecek hem de bilginizi tazeleme imkanı bulacaksınız. Söz konusu testlerin cevap bölümünde açıklayıcı bilgiler bulacaksınız. Bu testleri kitaplar, yabancı siteler ve muhtelif kaynaklardan derliyor olacağım.

Bir diğer tür çalışma da, önemli turnuvalara katılsaydınız ne yapabilirdiniz bunu test imkanı bulmanız. Tabii ki, yerinizden ayrılmadan ve masraf yapmadan sanal ortamda kendinizi, ortaklığınızı ya da takımınızı kıyaslama imkanına kavuşacaksınız. Daha fazla çalışma yapmak isteyenler için, ayrıca söz konusu ellerin, PDF, PBN, LIN vs dosyaları da sağlanacaktır.

Bu blogda neleri bulamayacaksınız?

  • Sistemler
  • Konvansiyonlar
  • Briç Hocası

Kesinlikle hocalık yapmak gibi bir amacım yok! Maksadım bilgiyi çoğaltmak ve paylaşmak. Siz testleri çözerken bir şeyler öğrenirseniz, benim yapabileceğim bir şey yok! 🙂 Zaten kendim şu anda hocalardan briç dersi alıyorum. Kendi Briç maceramı sonraki yazıya bırakıp, son olarak şunu söylemek istiyorum. 25 yılı aşkın süre özel sektörde yetişkin eğitimi ile uğraşmış, danışmanlık yapmış biri olarak şuna inanıyorum;

  1. Eğlenerek Öğrenme, en kolay, en hızlı, en keyifli öğrenme şeklidir.
  2. Öğrenme bir süreçtir. Aşamaları vardır. Her şeyi bilmek ve en iyi şekilde uygulamak öğrenmenin en son aşaması DEĞİLDİR!

İlk Testimiz Defans yapmak üzerine;

01 DEFANS

Briç masasında, oynadığınız ellerin 2/3 ü Defans elleri olmaktadır. Kimilerine göre, Briç oyunun en zor alanı iyi Defans yapmaktır. Zira ortaklar birbirlerinin ellerini göremezler. Tek ipuçları, başlangıçtaki deklarasyon ve oyunun ilerleyen bölümlerindeki sinyalizasyonlardır. Bir görüşe göre, briç oyununda Defansın %50 i ilk kartın atak edilmesindedir. Yani ilk atakta hata yaparsanız kontratı batırma şansınız yarı yarıya azalır. Belki de hatanın telafisi mümkün olmaz! Öyleyse Defansınızı test zamanı geldi.

http://vubridge.com/QM/Users/hhanyaloglu@gmail.com/HBH01.php

Hoşça vakit geçirmeniz dileklerimle.

Halim Hanyaloğlu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: