Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-4

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Benito Garazzo (1927 – ) İtalya. Briç dünyasının gelmiş geçmiş en ünlü takımı olan “Blue Team” üyesi idi. Sayılamayacak kadar çok sayıda başarıya imza atmıştır.

“Zon ya da part skor oyunlarına daha pasif defans yapılabilir. Ama şlem kontratlarına karşı aktif defans gerekir…” (1976/Mansiyon)

Benito Garazzo

[Defans Önerisi] 

Garazzo’nun yazısının başlığı, “Şlem kontratlarına karşı, HÜCUM!” idi. Normal bir kontrata karşı cesur atak etmek şart değildir. Özellikle yer açıldıktan sonra nasıl bir yol izlemek gerektiğine daha kolay karar verilir. Ancak şlem kontratlarına karşı hemen iki el alınamazsa deklaran kuvvetli eli ile oyunu kurar. Daha sonra çok geçtir! Defans için avantaj yaratan bir unsur, alternatif oyunu varken, deklaran oyunun başında hemen risk alıp oyunu batırmak istemez!

Kuzey     Güney

1♣                2

3♣               3

4NT           5

5NT           6

Batı olarak eliniz:

 D952
 R84
 V532
 RV

Eliniz defans özellikleri oldukça zayıf görünüyor. RV onörleriniz, oyunu Trefl açan ve tekrarlayan Kuzeyin altında ezilecek gibi. R nın da el alması zor gibi. Ancak hemen umutsuzluğa kapılmayın. Deklaranın bilemeyeceği bir kozunuz var!

Atağı ♣V yapın. Deklaran şöyle düşünecektir. “Empas ile gereksiz risk almayayım. Kozları toplarım. Elimdeki kayıp Körleri yerin Trefllerine atarım. Empas denersem ve Doğuda ♣R54 varsa. Doğu eli alınca Batıya çaka verir ve kontratı batırır.”

____________Kuzey:
____________ A8
____________ DV3
____________ 4
____________ ADT8632

Batı:                                                     Doğu:
 D952                                                  VT763
 R84                                                    97652
 V532                                                   8
 RV                                                       54

____________Güney:
____________ R4
____________ AT
____________ ARDT976
____________ 97

Eğer Trefl yerine en iyi alternatif olan Pik açılsa idiniz, kötü Karo dağılımını görecek olan deklaran mecburen Trefl empasına müracaat edecekti ve kontratını başaracaktı! Atağa Ası koyduktan sonra, Koz dağılımını öğrendiğinde, artık çok geç olacaktır!

Batırması biraz daha zor bir şlem kontratına bakalım;

Kuzey     Güney

–                 1

1♠               2♣

3               3NT

4♣              4NT

5♥ (2 As)  6

Batı olarak eliniz:

 R762
 RT83
 975
 62

Görünüşe göre rakipleriniz, biraz zorlama şlem deklere ettiler. Muhtemelen bir çok masada şlem oynanmayacaktır. Artık şlemi batırmak bir kat daha önemli hale geldi! Ne biliyorsunuz? Kesin olarak Kuzeyin elinde Kör kısa, Pikte de bir miktar kuvvet var. Treflde iki tarafta da bir şeyler olduğuna göre, en zararsız çıkış koz gibi duruyor! Ancak acele etmeyin. Tekrar durum değerlendirelim. Konuşmalara göre Trefl her iki tarafta da dörder parça. Bu durumda uzun yan renge kayıp kaçma şansı olmayacak. Ancak kontratın çıkması Pik empasına kalır ise,  empas tutacak. Deklaranı bu oyun tarzından nasıl uzaklaştırabilirsiniz? Peki ortağın defansa katkısı ne olabilir. Bir önceki oyunda olduğu gibi Rua sorusuna geçilmediğine göre Aslarda eksik olmalı! Muhtemelen Kör As ortakta. Bu durumda atak R olmalı.

____________Kuzey:
____________ ADT8
____________ 7
____________ RV42
____________ AT74

Batı:                                                     Doğu:
 R762                                                  V943
 RT83                                                  A542
 975                                                      T6
 62                                                       V53

____________Güney:
____________ 5
____________ DV96
____________ AD83
____________ RD98

Ruanız ilk eli alınca küçük Pik oynarsınız. Deklaran şöyle düşünecektir: “Kör Asın yeri belli oldu. Artık Pik empasına gerek kalmadı. Yerdeki üç Pikin ikisine elden çakarım. Son Piki de sağlayacağım Köre kaçarım. Kör As Batıda olduğu için ekspas oyunu yaparak kontratı çıkarırım!”. Ancak Kör Damının Doğunun Asına ezilmesi karşısında şaşkınlığa uğrar!

R nın dışındaki tüm ataklar, deklaranı Pik empasına itecekti!

Diğer bir örnek;

Kuzey     Güney

–                 1NT

2               2♠

3               3♠

6♠

Batı olarak eliniz:

 D874
 T8
 T754
 AD8

Konuşmalara göre Kuzeyde 5, Güneyde 3 Pik var. Kuzey hiç As sormadan şleme gittiğine göre elinde Trefl şigan olmalı! Elinizdeki 4 parça koz ve As çok umut vaat ediyor. Ortağın el alma umudu ya da defansa katkıda bulunma ihtimali yok gibi!

Küçük Trefl oynayın! Amacınız yerin kozunu zayıflatmaktır. Deklaran atağı elindeki Ruaya çekme riskini almak istemez. Zira Asa el kaybederse, Pik Damının yerini doğru tahmin etmenin yanı sıra Kör Vale ile empasın da tutması gerekecektir. Bu yüzden atağı yerden çakarak almayı tercih edecektir. Ancak hem Treflden el kaptırmama hem de kozları toplamakta zorlanacak ve kontratı batıracaktır.

____________Kuzey:
____________ RT953
____________ A965
____________ AD62
____________

Batı:                                                     Doğu:
 D874                                                  6
 T8                                                       D432
 T754                                                   83
 AD8                                                    V97432

____________Güney:
____________ AV2
____________ RV7
____________ RV9
____________ RT63

+++

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: