Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-48

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Jens Auken (1949 – 2014 ) Danimarka. Avukat. Avrupa Briç Ligi Yönetici Komitesi üyesi idi.

 

“Kırılma noktası” (1990/5)

Jens Auken

[Genel Öneri]

Sıklıkla başarılı bir Briç oyuncusunun aynı tempo ile oynaması gerektiği söylenir. Bana göre bu görüş yanlıştır. Bugüne kadar aynı tempoda oynayacağım diye kaç löve kaybettiniz? Kaç defa keşke daha çok düşünse idim dediğiniz el oldu? Bu yüzden hata yaparız ve geri dönülmesi imkansız olur. “Kırılma noktasını” kaçırmışızdır. Çoğunlukla “Kusura bakma ortak, konsantrasyonumu kaybettim” dersiniz. Aslında daha derinine düşünmeniz gereken bir anı es geçmişsinizdir!

Bana göre her oyunun bir “kırılma noktası” vardır ki kontratın kaderini belirler. Aptalca bir şey yapmadığınız sürece, diğer zamanlarda nasıl oynadığınız çok önemli değildir. Eğer bu anları kestirebiliyorsanız, iyi bir oyuncusunuz demektir. Diğer zamanlarda daha gevşek olabilirsiniz!

Avrupa karışık şampiyonasında oynanmış bu eli, Güneyde oturan Norveçli arkadaşım sonradan bana gösterdiğinde ona da bu tavsiyede bulunmuştum.

Herkes Zonda

____________Kuzey:
____________ A983
____________ ART62
____________ A
____________ V93

Batı:                                                    Doğu:
 R8                                                      VT742
 DV85                                                973
 T764                                                 952
 AR5                                                  T2

____________Güney:
____________ D5
____________ 4
____________ RDV83
____________ D8764

Kontrat: Güneyden 3 NT

Atak: ♣A İkinci el Karo.

Üçüncü el deklaran yerden ♣9 oynamış ve Batı bu eli boşlayınca ele çekecek kağıt olmadığından kontrat batmış. Eğer ♣D oynasa idi bu seferde Batı alacak ama ♣9 rengi bloke edecekti. Aslında oyunun kırılma noktası ilk eldi. Burada deklaran yerden ezbere küçük yerine ♣9 oynasa idi, kontratı başaracaktı.

Çoğunlukla, kırılma noktaları deklaran için ilk el olurken, defans için daha sonra ortaya çıkmaktadır. Bunun basit sebebi defans yapmanın daha zor olduğu içindir.

D-B Zonda

____________Kuzey:
____________ V82
____________ T5
____________ T987
____________ AV63

Batı:                                                    Doğu:
 R3                                                      T95
 AR43                                                V9762
 V62                                                   D4
 D854                                               972

____________Güney:
____________ AD764
____________ D8
____________ AR53
____________ RT

Kontrat: Güneyden 4 Pik

Atak: A

Bu oyunda Batıda oturuyordum, 1 Pik açılışına kontur çekmiştim. İlk iki eli Kör As ve Rua çekerek aldım. Görünen Pikten bir el daha alacaktım ve eğer ortakta bir Karo onörü çıkarsa kontratı batırabilecektik. Karo oynadığımda ortak Dam koydu ve deklaran As ile aldı. Küçük Pik oynadı. Rua ile alıp Trefl döndüm. Ortak ♣9 koydu. Deklaran kısa süre düşünüp Rua ile aldı! Pikleri çekerek beni minör renklerde squize getirdi. “Kırılma noktasını” kaçırmıştım. Eğer önceden düşünmüş olsa idim, deklaranın el dağılımını ve muhtemel oyun sonu oyununu tahmin edebilirdim. Defans için kırılma noktası üçüncü eldi. Karo değil Trefl oynamalıydım. Böylece el yer arasında ki geçiş bağlantısı bozulacaktı!

Size tavsiyem, kendinize “kırılma anlarını” tespit için beceri geliştirmeniz.

 

+++

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: