Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-62

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Steen Moller (1939-2014) Danimarka. Ülkesinin en tanınmış briç oyuncusudur. Bir çok kez Avrupa şampiyonasında başarılar kazanmıştır.

 

“Dağılımı keşfetmek!” (1987/1)

Steen Moller

[Yer Oyunu Önerisi]

Sanzatu kontratında şöyle bir durum düşünün;

____________Yer:
____________ RV952

____________El:
____________ AD7

Deklaran olarak kağıtları oynama sırasının önemsiz olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Eğer As, Dam, Yedi sırası ile çekip, rengi debloke edip, devam ederim diyorsanız, mükemmel bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir! Rakiplerin sinyalleşme konusunda ki doğruluğu test etme fırsatını kaçırmış olursunuz. Önce Ası çekerseniz, kimse bir çaba içine girmez. Ancak önce Damı oynarsanız, ortağında As olabileceği düşüncesi ile, ortağının doğru zamanda Ası kullanabilmesi için ellerindeki rengin kart sayısı hakkında sinyal vermeye çalışacaktır.

Bu durumda defans oyunculardan birinin yanıltıcı sinyal verdiğini tespit ederseniz, artık bundan sonra bu oyuncunun sinyallerine güvenemeyeceğinizi anlarsınız! Özellikle bunu bir takım maçının başında anlarsanız, çok büyük bir avantajınız olur.

Elleri biraz değiştirelim,

____________Yer:
____________ V952

____________El:
____________ RDT

Yukarıdaki testi yapabilmek için elden Damı oynamalısınız. Eğer As Batıda ise, ortağında Rua ya da Onlu olabileceği düşüncesi ile Damı As ile alacaktır. Eğer As Doğuda ise, ileride ortağının Ruasını ezme (elinde Ax var ise) korkusu ile yine Ası koyacaktır. Rua oynamak Damı vaat edeceği için bu etkiyi yaratmayacaktır.

Rakiplerinize bu testi bir kaç kez yaptıktan sonra artık aralarındaki sinyalleşmeye güvenebilirsiniz ve bu bilgiye diğer bordlarda kullanırsınız.

Şu duruma bir bakalım;

____________Yer:
____________ RT72

____________El:
____________ AD4

Buradaki tavsiyeye uyarak Damı oynadınız ve Batı önce 6, daha sonra Asa 9 verdi. Rengi üçüncü tur oynadığınızda, bir sürpriz ile karşılaştınız. Batı 3 verdi. Halbuki şimdiye kadar hep düzgün sayı sinyalleri vermişti! Ne oluyor dersiniz?

Durum oldukça basittir. Batının elinde V963 var. Niyeti çift sayı gösterebilmek için ikinci tur 3 vermekti. Ama siz ikinci tur, ortağında zannettiği Ası gösterince sayı sinyalinin sizin işinize yarayacağını anladı ve yanıltmak için 9 oynadı. Ancak üçüncü tur Valesini harcayamayacağı için en küçük kağıdı olan 3lüyü vermek zorunda kaldı. Artık kesin olarak Onlu empasının tutacağından emin olabilirsiniz.

Tavsiyem, oyunun başında rakiplerin sinyallerinin doğruluğunu test edin ve bu bilgiyi daha sonra yeri geldiğinde kullanın!

 

+++

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d