HH04 Cevaplar

Soru 1

Doğru cevap: Trefl

Deklaran eli alıp, dışarıdaki kozları çeker ve daha sonra sırası ile elindeki alıcı kağıtları çeker. Siz yeri gördükten sonra şundan emin olursunuz ki, deklaranın elinde 2 parçadan fazla Kör yoktur. Zira öyle olsa idi, elindeki kayıp Körü yere çaktırabilirdi. Bu yüzden elinizde Trefli saklarsınız ve son kağıdı alıp kontratı batırırsınız.

 

+++

Soru 2

Doğru cevap: ♠5

Sizin tarafın agresif müdahalesi, rakipleri 5 seviyesine itti. Kesin olan, Pikten birden fazla el almak mümkün değil ve deklaranın elindeki muhtemel Trefl kayıpları, yerin uzun rengi olan Karoya kaçılabilir.

Deklarasyon, yerin iki Kırmızı renginin de kuvvetli olduğunu gösteriyor. Tek şansınız, Pikten eli ortağa geçirip Trefl oynamasını beklemek. Küçük Pik ile eli Doğuya verirsiniz. O da Trefl oynayınca Treflden 2 el alıp kontratı batırırsınız. Deklaran yapılan defansa inanamaz!

 

+++

Soru 3

Doğru cevap: 5

Yerden R konunca As ile alırsınız. Dağılımı değerlendirdiğinizde, Karodan 2, Pikten 1 el alma şansınız var. Bu arada ortakta da, kozdan ya da Treflden 1 alıcı kağıt olmalı ki kontratı batırabilin. Ancak Pik oynaması için ortağa eli nasıl aktaracaksınız? Karo dan ikinci eli aldıktan sonra Trefl Ası ile eli Batıya geçirirseniz, yerin Treflleri sağlanabileceğinden, artık deklaranın Pik empasına ihtiyacı kalmaz. Halbuki ilk atağa deklaranın yerden Rua koymasından elinde muhtemelen Vale olmadığı anlaşılıyor. Şimdi yapmanız gereken küçük Karo oynayıp eli Batıya vermek ve onun da oynayacağı Pik deklaranı çıkmaza sokar.

 

+++

Soru 4

Doğru cevap: ♠A ile alıp D oynamak

Deklaran yerden küçük Pik oynar. Deklarasyonu, yeri ve elinizi değerlendirdiğinizde, deklaranın elinde en az 10 parça minör kağıt olması gerektiğini anlarsınız. Elinde en fazla 2 ya da 3 parça majör var demektir. Ancak cesur bir defans deneyerek şansınızı deneyebilirsiniz. Hemen Pik Ası koyarsınız. ArdındanD oynarsınız. Bu kontratı öldürücü darbe olur. Bunun dışındaki her türlü oyun kontratı yaptıracaktı.

 

+++

Soru 5

Doğru cevap: Kör

Rakipler çok zorlanarak 4 Kör kontratına gelebildiler. Siz de ataktan deklaranın ihtiyaç duyabileceği ek eli ataktan vermek istemiyorsunuz. Bu yüzden koz atak etmeye karar verirsiniz. Yeri görünce, yerin dengeli olduğunu görürsünüz. Pik rengini de durdurabildiğiniz için, atağınızdan memnun olursunuz.

Minör renklere girmezseniz, deklaran Karodan 2, Treflden 2 veya 3 el verecektir. Ancak Batı olarak siz ya da Doğu bu renklere girer ise, deklaran o renkten bir eksik el kaybedecektir. Bu dağılımda “emniyetli” renkler Pik ve Kördür.

 

+++

 

Referans:

Düşünmeyi Öğrenme (1)

Düşünmeyi Öğrenme (2)

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: