06 Bir Defans Eli

Dağıtan: Batı

Zon: Herkes

Kuzey
AR72
R762
72
762
Batı
83
4
RD9853
ADT8

 

Batı Kuzey Doğu Güney
1 Pas 1♠ 2
Pas 2♠ Pas 3
H.Pas

Atak: R

 

Defans, briç oyuncularının etkin olmayı öğrendiği en son alandır. Defans oyuncusu olmak, bir çok nedenden ötürü, dummy olmaktan daha zordur :).

En iyi defansı yapabilmek için yapmanız gereken çok şey vardır. Bunlardan biri saymaktır. Neleri saymak?

Olmazsa olmazlar; deklaranın alacağı löveleri, elinin dağılımını ve puanları saymanız gerekir.

Batı 1 açar. Ancak Güney 2 dediğinde, sıra tekrar kendine geldiğinde elini kolay bir şekilde tarif etme imkanı kalmaz! Kuzeyin 2♠ cuebidi destek ve kuvvet gösterir. Ancak Güney 3 de park eder.

Batı fire vermeyecek atak olan, Karo Ruayı tercih eder. Doğu memnuniyetle Onlu verir (beğendim).  Güneyde elinden Vale verir. Batı Karo Dam ile devam eder, ancak Güney buna çakar. Bu Batı için hayal kırıklığı olur. “Demek ki 10 adet Karomuz varmış. Çok rahat 4 oynayabilirmişiz” diye düşünür.

Güney şimdi 3 tur Kör oynar. Ardından Pik As ve Ruayı oynar. Doğu ♠D ve ♠9 verir. Daha sonra Güney ♣9 oynadığında Batı eli alır. Batı nasıl devam etmelidir? 4 Karo part skorunu kaçırmışken bunu telafi edebilecek bir skor alınabilir mi?

Doğunun Trefle ne oynadığını mı soruyorsunuz? İyi bir soru ama dikkat etmediğim için bir şey söyleyemem :). Bunu bilmeden sorunu çözmek zorundasınız. Burada Batı ne yapmalı?

Seçenekler Karo ya da Trefl oynamaktır. Karo el ve yerden çakılabilir durumdadır. Trefl oynarsa ♣R nın kimde olduğu belli olmadığı için, ne olacağı belli değildir. Her ikisi de risklidir. Ama birini seçmek zorundasınız!

Durumu düşünün ve buna göre karar verin. Size çok önemli bir ipucu vereyim. Doğru oyun garantilidir. Dağılım ne olursa olsun işe yarayacaktır. Düşünmeden defans yapılamayacağı için, size tavsiyem iyice düşünün.

 

 

+++

 

Karo oynamak “el çaka yer çaka” ya neden olacağı için deklaran istediği taraftan bir kağıt kaçabilecektir. Ancak nereden çaktığının bir önemi yoktur. Muhtemelen yerden çakacaktır ve elden Pik kaçacaktır. Böylece elde Pik kaybı kalmaz! Batı Trefl ile tekrar el tuttuğunda, gene Karo oynar. Yerde Koz kalmadığından Güney buna elden çakmak zorundadır. Ancak elindeki 2 Trefl kaybı hala elindedir!

Doğru oyun budur!

Dağılım şöyle idi;

 

Kuzey
AR72
R762
72
762
Batı
83
4
RD9853
ADT8
Doğu
DVT9
V84
AT64
54
Güney
654
ADT95
V
RV93

 

Batı Güneyin alıcı el sayısını saymıştır. 2 Pik, 5 Kör ve yerden bir koz çakası. Deklaranın 8 hazır eli vardır. Karo oynamak, hala deklaranı 8 elde bırakmaktadır.

Buna karşın Trefl oynamak ise, hiç bir zaman kazanamaz. Hatta ♣R Doğuda olsa bile! Karo oynayarak, Batı alabileceği tüm elleri alır.

Burada başarıyı getiren kilit olay, Batının deklaranın alabileceği löveleri saymasındandır. Batı deklarana 9.cu löveyi hediye etmemiştir!

Güneydeki oyuncu için iyi deneme idi. Bu tarz oyun bir çok rakipte işe yarayacaktı.

 

Mike Lawrence

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: