07 Bir Diğer Defans Eli

Dağıtan: Kuzey

Zon: DB

Kuzey
D7653
863
ADT8
2
Batı
AR92
VT9
763
ART

 

Batı Kuzey Doğu Güney
Pas Pas 1
Kontr 1♠ Pas 2♣
Pas 2 H.Pas

Atak: V

 

Batı olarak “takeout double” atarsınız, ancak ortaktan destek gelmeyince daha ötesine gidemezsiniz.

Güneyin Trefl deklaresi vardır. Elinizde Trefllerin Kuzey tarafından çakılmasını engellemek için koz çıkarsınız. Yeri görünce doğru düşünmüş olduğunuzu anlarsınız. Ancak yerdeki diğer değerler, 2 kontratını batırmanın çok zor olduğuna işaret eder.

Atağı Dam ile alan Güney Trefl oynar, ♣T ile eli alırsınız. Tekrar koz oynarsınız. Güney R ile alır ve bu sefer beklemediğiniz bir oyun oynar, Trefl ile yere çakmak yerine koz oynayıp son kozunuzu alır. Buna Doğuda uyar. Demek ki Güneyin elinde sadece 4 Kör varmış! Hem üçüncü koltukta olmasından, hem de zon durumundan çizgi dışına çıkmış.

Güney 9 oynar ve yerden küçük koyar, Doğunun R sı eli alır. Doğu ♠V oynayınca Rua ile eli kazanırsınız. Doğru ya da yanlış Trefl onörleri tahsil etmeye yönlenirsiniz. Doğu ilkine, küçük ikinciye Dam verir.

Bundan ne anlam çıkarırsınız? Şimdi ne oynayacaksınız?

İki şansınız var. Ya ♠A ya da Karo. Kararınızı verin ve ondan sonra cevaba geçin.

 

 

+++

 

Deklaranın ellerini saymalısınız. 4 Kör ve 3 Karo. 8.ci eli nereden alacak? Ortağın ♣D, ♣V nin de onda olduğuna işaret ediyor. Demek ki Karo dönerseniz, Güney 7 lövede kalacaktır. Ya sizin Pik Asınız ya da ortağınız Trefl Valesi el alacaktır.

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
D7653
863
ADT8
2
Batı
AR92
VT9
763
ART
Doğu
VT4
754
R2
DV653
Güney
8
ARD2
V954
9874

 

Bu el, ortada deklaranın alabileceği bir sürü löve olduğundan yanlış bir görüntü sergilemektedir. Doğruyu ancak deklaranın lövelerini sayarak bulabilirsiniz. Ancak o zaman bir lövesinin eksik olduğunu anlarsınız.

Bu arada Doğunun çok tutucu bir konuşma yaptığını belirtmeliyim. Ortağının konuşma kontruna rahatlıkla 2♣ diyebilirdi. Gerçi muhtemelen  sonuç değişmeyecekti ve KG yine 2 kontratı oynayacaktı.

 

Mike Lawrence

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d