13 Briçte Defans – Ne Oluyor? Yazı 06

Dağıtan: Kuzey

Zon: Kimse

Kuzey
A62
A95
DV97
D95
Batı
543
87
A6542
R73

 

Batı Kuzey Doğu Güney
1 1♠ 2
2♠ Pas Pas 4
H.Pas

Atak: ♠5

Batı Pik beşliyi çıkar. Elindeki üçlüyü, ortağı elinde onör olduğunu düşünebilir diye çıkmaz. Elinde doubletonda olmaz, çünkü ortağın araya girişini desteklemişti. Yerden Pik Ası eli alırken, Doğu Damı verir. Deklaran iki tur koz çevirir. Doğu ikisine de uyar. Güney elinden R oynayınca ne yapmanız gerektiğine karar vereceksiniz.

 

+++

 

Ortağın ♠D hiç bir şekilde apel kabul edilemez. Sadece renginin DV den başladığını göstermektedir. Yani ortağına eli hakkında bilgi aktarmaktadır. Eğer Doğunun Piki RD dan başlasa idi, ya beğendim apeli vermek için, büyükçe bir kağıt verecekti ya da elini tarif için Ruayı. Burada olduğu gibi renk tercihi sinyali ile bilgi aktarımı arasında ince bir çizgi vardır.

Eğer renginizin kalitesi hakkında “bilgi aktarmaya” karar verdi iseniz, mümkün mertebe ortağınızın anlamakta sıkıntı çekmeyeceği bir tarzda yapın. İlk elde doğu Batıda ♠543 mi, yoksa ♠R75 mi var bilemeyecektir. Doğunun Damı koyması her durum için de faydalıdır. Eğer Doğu onlu ya da dokuzlu atak etmiş olsa idi, Damı beğendim sinyali kabul ettiği için suçlanamazdı. Doğunun verdiği Dam ortağı için çok açık bir anlamı vardır. ♠R Doğuda değil. Bu durumda Doğunun araya girebilmesi için, elinde Trefl Ası olması gerektiği ortaya çıkar. Öyle ise, eli A ile alıp Trefle girmek gerekir.

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
A62
A95
DV97
D95
Batı
543
87
A6542
R73
Doğu
DVT98
63
83
AVT4
Güney
R7
RDVT42
RT
862

Batı için ortağında ki Pikleri bildikten sonra karar vermek daha kolaydır. Deklaranın hazır elleri 2 Pik, 6 Kör, 3 Karo dur. Yani 11 eldir. Eğer hemen  Treflden 3 el alamazsanız kontrat çıkacaktır. ♣R, ♣V ve ♣A ile 3 löve daha almaya çalışmalısınız.

 

Mike Lawrence

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: