26 Hızlı Oyun Serisi (9)

Dağıtan: Kuzey

Zon: Herkes

İkili turnuva

Kuzey
A
R93
DV9764
AR6
 

 

Güney
R87
V752
A32
V75

 

Batı Kuzey Doğu Güney
1 Pas 1
Pas 3 Pas 3NT
H.Pas

Atak: ♠D

Atağı yerin Ası kazanır. Doğu ♠2 ve Güney ♠7 verir. 3NT kabak gözükmektedir. Güney şimdi kaç el fazla alabileceğine odaklanır. Eğer her şey yolunda giderse, 2 Pik, 1 Kör, 6 Karo ve 3 Trefl alabilir. Tabii bu çok iyimser bir görüştür. Ama mümkündür.

İkinci el yerden D ile empas dener ve hem Doğu hem Batı küçük Karo verir. Dışarıda sadece Karo Rua ve Onlu kalmıştır. Deklaran yerden  4 oynar, Doğu T oynayınca, As ile eli alır. Batı Pik defos eder.

Birden bire Güney düşünmeye başlar. Güney 3NT kontratının o kadar da garanti olmadığını fark eder. Eğer eldeki ♠R yı tahsil ederse rakiplere el kaptırdığı anda, kontrat Pikten batacaktır. Elinden üçüncü Karoyu oynar. Deklaran, eli Rua ile kazanan Doğunun Pik oynamasını ummaktadır. Ancak Doğu böyle yapmaz! ♣T oynar. Deklaran elden Vale koyar ancak Batı Dam ile örter. Artık deklaran ne yaparsa yapsın kontrat 8 elde kalacaktır.

Hata nerede idi?

 

+++

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
A
R93
DV9764
AR6
Batı
DVT53
T84
5
D832
Doğu
9642
AD6
RT8
T94
Güney
R87
V752
A32
V75

4 ele bakınca çözümün Doğuya bir karo vermek olduğu rahatlıkla görülmektedir. Ama bunu ellerin dağılımını görmeden de düşünebilmek gerekir.

İlk Karo empası doğru idi. Ancak ikinci Karoda emniyet oyunu tercih edilmeli Doğunun eli almasına müsaade edilmeli idi. Artık deklaran kolaylıkla 2 Pik, 5 Karo ve 2 Trefl ile 9 ele ulaşması mümkündür. Evet bu oyun tarzı ile, ekstra hiç el alamadınız ama kontratı batırmaktan daha iyi bir iş çıkardınız!

Mike Lawrence

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d