39 Defansın Onörünüzü Büyütmesini İstiyorsanız Büyük Oynayın

Briç oyununda psikolojinin yeri çoktur. Aslında hangi kağıdı oynadığınızın önemi yoktur. Defansın doğru mantığı yürütüp doğru kağıdı bulması gerekir. Ancak bir çok oyuncu, Damı hiç düşünmeden Rua ile örterken, Onluya Rua koymayı sevmezler. Bunun neden böyle olduğu tam olarak bilinmez. Belki kafamızın içine yerleşmiş eski deyişler bunun nedenidir. Örneğin; “Onör Suronör” gibi. Onlu Dama göre daha düşük durduğu için belki “tasarruf dürtüsü” oyununuzu etkiler .

Bunu nasıl lehimize kullanabiliriz? Bazen rakip oynadığımız onörü örtsün isteriz, bazen de örtmesin isteriz. Örneğin;

____________Kuzey:
____________♠ DT

Batı:                                                    Doğu:
♠ 97643                                             ♠ R85

____________Güney:
____________♠ AV2

Güneye Pikten başka geçiş rengi yoktur ve Pikten 3 el almaya ihtiyacınız vardır. ♠D oynarsanız, Doğu Rua koyacağından, blokaj sorunu ortaya çıkar. Bu yüzden önce ♠T oynarsınız. Doğu Ruayı ilk tur koymayıp, ikinci tur koyarsa amacınıza ulaşırsınız. Aslında, defans sayı sinyali vererek bu tür durumları engellemelidir.

Bazen bu durum, iki tarafa da empas imkanı olduğunda ortaya çıkar;

____________Kuzey:
____________ A76

Batı:                                                    Doğu:
 D82                                                   543

____________Güney:
____________ RVT9

Güneyde oturan deklaran Kör empasını her iki tarafa da atabilir. Ama şansını artırmanın bir yolu da, elden V oynamaktır. Batıda bir çok oyuncu Valeyi ortağında bulmak umudu ile Damı koyar. Eğer Batı tereddütsüz küçük oynadı ise, yerden As ile alıp Doğuya empas denersiniz ve Dam Batıda çıkınca Batıyı iyi oyunundan ötürü tebrik edersiniz! Tereddüt etmeden boşlamak kolay değildir, ancak önceden düşünülmüş olmalıdır.

Benzer iki örnek daha, birinde defansın onörü büyütmesini isterken, diğerinde istemiyorsunuz;

____________Kuzey:
____________ R3
____________ R53
____________ V86
____________ RV876

 

____________Güney:
____________ DV2
____________ AD42
____________ 43
____________ AD32

Kontrat: Güneyden 3NT

Atak: ♠T

Karo atağı olmadığı için derin bir nefes alırsınız. Eğer Pikten bir el alabilirseniz, kalan 8 el Kör ve Treflden hazır. Doğunun As ile alıp Karoya dönmesini istemezsiniz. Bu yüzden ♠3 koyarsınız. Dikkatsiz bir defans oyuncusu Asını koymaz ve amacınıza ulaşırsınız.

____________Kuzey:
____________ R3
____________ R53
____________ V86
____________ RT876

 

____________Güney:
____________ DV2
____________ A742
____________ A4
____________ DV32

Kontrat: Güneyden 3NT

Atak: ♠T

Şimdi ise Doğunun Asını bir an önce koymasını istersiniz. Çünkü kontratı yapabilmek için Pikten 2, Körden 2, Karodan 1 ve Treflden 4 el almaya ihtiyacınız var. Bu yüzden yerden ♠R koyarsınız. Muhtemelen Doğu As ile alıp Pik devam eder. Halbuki bir önceki eldeki gibi yerden küçük oynarsanız Doğu Asını koymayacak ve atağı alacaksınız ama şimdi dışarıdaki 2 Ası çıkarmanız gerekiyor, halbuki Karoyu ancak 1 kere durdurabiliyor olacaksınız. Yani kontrat Karolardan batacak!

Eminim  ki, artık defans yaparken deklaranın bu tür basit teknikler ile sizi aldatmasına izin vermeyeceksiniz. Ancak bildiğiniz gibi, defans Briçin en zor alanlarından biridir. Defans üzerinde ne kadar çok baskı uygularsanız o kadar çok hata yapma ihtimalleri artar.

Bernard Magee

+++

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: