Briç Yasaları – Sırasız Deklarasyon (Bilgi)

Sırasız Konuşmalar

Yasa 29 – Sırasız Bir Konuşmadan Sonraki Yöntem

• A. Düzeltme Hakkının Yitirilmesi
Sırasız bir konuşmayı takiben, kusurlu oyuncunun solundaki rakip
konuşma yapmayı seçebilir, böylece onarma hakkını yitirir. Hakem masaya gelmeden önce veya hakem kusurlunun solundaki oyuncuya haklarını okuduktan sonra soldaki oyuncu bir konuşma yaparsa, kabulü olanaksız konuşma(Yasa36 ve38) ya da konuşma hakkının korunması(Yasa 34) durumları dışında sırasız konuşma düzeltilmez. Bu konuşma sıra içindeymiş gibi artırım devam eder.
• B. Sırasız Konuşmanın İptali
A maddesinin uygun olmadığı durumlarda, sırasız konuşma iptal edilir ve artırım konuşma sırası kendisinde olan oyuncuya geri gider. Kusurlu oyuncunun tarafı, Yasalar 30, 31 ve 32 hükümlerine tabidir. Sırasız konuşma kabul edilmezse, masadan kaldırılır. İlgili yasalar uygulanır.

Yasa 30 Sırasız Pas

a) Sıra sağda iken
Bir oyuncu sıra sağda iken sırasız pas geçerse ve bu kabul edilmezse sıra kendine ilk geldiğinde pas geçmek zorundadır. Yasa72C uygulanabilir.

b) Sıra ortakta veya hiç kimse daha önce konuşmamış iken solda(kusurlu daha önce konuştuysa sırasız konuşma değil konuşma değişikliği yasası uygulanır.)
Bir oyuncu sıra ortakta veya solda iken sırasız pas derse ve bu konuşma kabul edilmezse konuşma iptal edilir ve sıra doğru oyuncuya geri döner. Bu tur kusurlu oyuncunun ortağı geri alınan konuşmadan kaynaklanan izinsiz bilgiyi kullanmamak kaydıyla istediği yasal konuşmayı yapar. Sıra kusurlu oyuncuya geldiği zaman, kusurlu Eşdeğer bir Konuşma (bknz. Yasa23) yaparsa artırım ve oyun cezasız devam eder. (Ancak oyun sonunda Yasa 23C uygulanabilir) Kusurlu Eşdeğer Konuşma yapmazsa kusurlunun ortağı bir  tur pas cezasına çarptırılır. (Ayrıca 26B, 16C,72C uygulanabilir.)

Yasa 31 Sırasız Deklare

a) Sıra sağda iken, kabul edilmediği durumlarda:
i) sağ pas geçerse, kusurlu sırasız deklarasyonunu tekrarlar. Bu konuşma yasal ise başka ceza olmaz.
ii) sağ başka bir eylemde bulunursa. Kusurlu oyuncu geri alınan konuşmasına Eşdeğer bir Konuşma (bknz. Yasa23) yaparsa artırım ve oyun cezasız devam eder. (Ancak oyun sonunda Yasa 23C uygulanabilir) Kusurlu Eşdeğer Konuşma yapmazsa kusurlunun ortağı bir tur pas cezasına çarptırılır. (Ayrıca 26B, 16C,72C uygulanabilir.)

b) Sıra ortakta veya hiç kimse daha önce konuşmamış iken solda(kusurlu daha önce konuştuysa sırasız konuşma değil konuşma değişikliği yasası uygulanır.) ve sırasız deklare kabul edilmezse:
Sırasız deklare kaldırılır. Sıra doğru oyuncuya geri döner. Kusurlunun ortağı izinsiz bilgiyi kullanmamak kaydıyla istediği yasal konuşmayı yapar.
Sıra tekrar kusurlu oyuncuya geldiğinde:
Kusurlu oyuncu geri alınan konuşmasına Eşdeğer bir Konuşma (bknz. Yasa23) yaparsa artırım ve oyun cezasız devam eder. (Ancak oyun sonunda Yasa 23C uygulanabilir) Kusurlu Eşdeğer Konuşma yapmazsa kusurlunun ortağı bir tur pas cezasına çarptırılır. (Ayrıca 26B, 16C,72C uygulanabilir.)

Yasa 32 Sırasız Kontur ve Sürkontur

Kabulü olanaksız kontur için Yasa36
Kabul edilmezse
a) Sıra sağda ise:
Sağ pas geçerse, kusurlu sırasız konturunu tekrarlar. Bu konuşma yasal ise başka ceza olmaz. Sağ deklarasyon verirse, kusurlu Eşdeğer bir Konuşma (Yasa23) yaparsa artırım ve oyun cezasız devam eder. (Ancak oyun sonunda Yasa 23C uygulanabilir) Kusurlu Eşdeğer Konuşma yapmazsa kusurlunun ortağı bir tur pas cezasına çarptırılır. (Ayrıca 26B, 16C,72C uygulanabilir.)

b) Sıra ortakta ise:
Kusurlunun ortağı şu anda yasal bir konuşma yapar(bknz. yasa16C) Sıra kusurluya geldiği zaman kusurlu Eşdeğer bir Konuşma (Yasa23) yaparsa artırım ve oyun cezasız devam eder. (Ancak oyun sonunda Yasa 23C uygulanabilir) Kusurlu Eşdeğer Konuşma yapmazsa kusurlunun ortağı bir tur pas cezasına çarptırılır. (Ayrıca 26B, 16C,72C uygulanabilir.)

Örnek 1

W N E S
…. P

Pas yapay değilse ve Doğu sırasız pası kabul etmezse, Batı konuştuktan sonra Kuzey pas geçmek zorundadır.

Örnek 2

W N E S
…. 1

Düzeltilen durum;

W N E S
2 (zayıf) 3 veya 3NT

Doğu 1♦ yu kabul etmezse Batı konuşur. Batı pas geçerse Kuzey 1♦ yu tekrar etmek zorundadır. Batı başka bir eylemde bulunursa, Kuzey eşdeğer bir konuşma yaparsa(Y23A) arttırım cezasız devam eder. Aksi halde Güney bir tur pas geçmek zorunda kalır. Yasa 26, 16c2 ve 72C uygulanabilir.

Örnek 3

W N E S
…. …. ….

1NT

Düzeltilen durum;

W N E S
1 P P

1NT

1NT kabul edilmez Batı 1 ♥ açar. Kuzey izinsiz bilgiyi kullanmadan konuşur. Güney sıra kendisine geldiğinde eşdeğer bir konuşma yaparsa artırım cezasız devam eder(23C’ye dikkat). Güneyin konuşması eşdeğer değilse Kuzeye bir tur pas cezası gelir.

Örnek 4

W N E S
…. …. P

Düzeltilen durum;

W N E S
1 P 3(blokatif)

Doğunun pası iptal edilirse, batı 16C2ye tabi olarak cezasız konuşur. Doğu sıra kendine geldiğinde eşdeğer bir konuşma yaparsa(Y23A) artırım cezasız devam eder. Aksi halde Batı bir tur pas geçmek zorunda kalır. Yasa 26, 16c2 ve 72C uygulanabilir.

Sırasız Deklarasyon Videosu (Türkçe Alt Yazılı):

Briç Yasaları – Yetersiz Deklarasyon (Bilgi)

Briç Yasaları – Yetersiz ve Sırasız Deklarasyon (Sorular)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: