55 Koz Kontratlarında As Altından Atak Etmeyin

“Koz Kontratlarında As Altından Atak Etmeyin”. Bu tavsiye, herhalde tüm Briç kitaplarında yazılıdır. Bunu bir kez daha vurgulamak istememin amacı, Asın altından oynayıp da işler kötü gidince, ortağınız ile büyük problem yaşayacağınızı hatırlatmaktır.

Bunu yapmamanızın en önemli nedeni deklaranda rengin tek olma ihtimalidir ve Asınız artık el alamaz hale gelir. Daha da dramatik durum, ortağın Asın sizde olmadığını düşünmesidir.

____________♠ D87

♠ …….                                                ♠ RT642

Kontrat 4 Kör. Ortak ♠3 atak eder. Yerden ♠7 konur. Ne oynayacaksınız?

Ortak küçük oynadığına göre onörü olmalı ama ası olamaz. Öyle ise Valesi var. Bu yüzden Ası çıkarmak için ♠T oynarsınız. Eli aşağıdaki gibi düşünürsünüz.

____________♠ D87

♠ V93                                                ♠ RT642

____________♠ A5

Ama deklaran ♠V ile alınca küçük dilinizi yutarsınız. Elin dağılımı şöyle imiş;

____________♠ D87

♠ A93                                                ♠ RT642

____________♠ V5

Artık Pikten iki değil sadece bir el alabileceksiniz!

Oyunun ilerleyen bölümlerinde Asın altından küçük oynayabilirsiniz, ama ilk atak olarak değil. Asın altından Sanzatu kontratına atak edebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki el koz değil de Sanzatu kontratı olsa idi sorun yoktu. Çünkü defans ilk el aldığında Pikten 4 el birden alacak.

Benzer şekilde koz kontratlarında Asın altında Rua yoksa Ası oynamayın. Ancak başka hiç bir rengi oynayamıyorsanız, mecburen Ası oynayın. Bunu çok nadir durumda yapın Asın görevi diğer onörlerin ezmektir.

Bir atak problemi;

Güney      Kuzey

1♠                3♠

4

Batı:
 432
 A76
 A98
 A865

Hangi kağıdı atak edeceksiniz?

Ne Kör, Ne Karo ne de Trefl atak için uygun. Korumasız Asınızı da As altından küçük de atak etmek istemezsiniz. Tek çözüm koz atak etmektir.

Briç uzmanlarına, “hangi kurala sıkı sıkıya bağla kalıyorsunuz?” diye sorsanız, herhalde hemen hepsi bu kuralı söylerdi.

Bernard Magee

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: