36 Çift Onörün Karşısındaki Elden Rengi Oynayın

Onöre doğru oynamanın amacı, ilk oynayan defans oyuncusu en büyük alıcı bir onör oynar ise, kendi onörünüzü harcamamaktır. Basit bir örnek;

____________♣ RD54

 

____________♣ V72

Eğer Trefller 3-3 dağıldı ise sorun yok. Ama 4-2 dağılmış ise, dördüncü eli kaybetme riskiniz var. Alınacak tedbir, onörlerden birini Asa ezdirmemektir. Bu yüzden doğru oyun, önce çift onörün karşısındaki elden küçük oynanır. Eğer Rua kazanır ise, aynı oyun tekrar edilir (Güneyden Kuzeye doğru). Aşağıdaki dağılıma rağmen el kaybedilmez.

____________♣ RD54

♣ A9                                                                     ♣ T863

____________♣ V72

Defansın Ası hiç bir onörünüzü alamadığından boşa harcanmış olur!

Bu oyun tarzı defansın yanlış oynamasına da neden olabilir;

____________ RD54

 AT63                                                                98

____________ V72

Normal olarak Karoyu sizin oynamanız halinde, defans iki el alır. Ancak elden küçük oynadığınızda Batıyı baskıya alırsınız! İlk tur kolayca boşlar. Ele gelip tekrar küçük Karo oynarsınız. Defans için bir tur boşlamak kolay bir karar idi. Ama şimdi, bu dağılıma göre doğru oyun olan ikinci kez boşlamaya bir çok oyuncu cesaret edemez ve Ası ile alır! Halbuki Batı için görünmeyen iki kağıt vardır: V ve 9. Bunlardan biri Doğuda ise, yine küçük oynaması halinde, deklaran yerden Dam ile alacağından, artık Karodan başka el alamaz. Bu görünmeyen iki kağıt Doğuda ise yine sorun yok. Ama iki kağıt da Güneyin elinde ise, deklarana hata yapma şansı vermek lazım. Küçük oynar ise, deklaran empas yapacak mı yapmayacak mı? Yani Batının, her durumda, ikinci kez boşlaması gerekiyor.

Aynı tarz oyun, üç onörün yer ve el arasında parçalı olarak dağıldığında da doğrudur.

____________ DV54

 

____________ A72

Eğer yerden ele doğru empası düşünüyorsanız, empas tutsa da tutmasa da dağılımın 4-2 olması halinde Körden iki el kaybedeceksiniz. Unutmayın, amacınız onörlerinizi korumaktı! Bu yüzden elden yere doğru 2 oynarsınız. Dam alır ise, Ele gelip oyunu tekrarlarsınız. R Batıda olduğu sürece, bu oyun şekli ile 3 el alacaksınız.

____________ DV54

RT93                                                                86

____________ A72

Fark ettiğiniz gibi, Batının Ruası hiç bir onörünüzü ezemedi!

Benzer bir kombinasyon daha;

____________♠ D754

♠ T983                                                               ♠ R6

____________♠ AV2

Yine doğru oyun, çift onörün olduğu ele doğru oynamaktır: Yerden ♠4 oynanır. Elden Vale ile kazanırsınız. Ası çekerseniz ya da yerden küçük oynarsanız, Rua çıkacağından 3 el alırsınız. Ama yerden Damı oynarsanız, empasınızın tutmasına rağmen 2 elde kalırsınız.

Son kombinasyon;

____________♣ VT5

♣ A7                                                                     ♣ D986

____________♣ R432

Belki de aklınızdan şu geçiyor olabilir; “Herhalde VT5 e doğru elden küçük oynamayacağım!”

Bu amacınıza bağlı bir durum. Eğer Treflden dördüncü kartı sağlayıp iki el almaya ihtiyacınız var ise, “Evet. Aynen öyle yapmalısınız!”. Yok eğer amacınız renkten sadece bir el almak ise, o zaman yerden ele doğru oynayabilirsiniz. Vale oynadığınızda Doğu Damı koyacak, mecburen siz de Rua ile büyütmek zorunda kalacaksınız ve Batının Ası eli alacak. Artık Onlu ile sadece bir el alabileceksiniz.

İki el yaratmaya çalışıyorsanız, önce elden ♠2, yerden Vale ve Doğu Dam ile alır. Daha sonra ele geçip tekrar Trefl oynarsınız. As düşeceğinden. Rua ve Onlu alıcı hale gelir!

Amacınız çift onöre doğru küçük oynayıp, ilk defans oyuncusunun onörünü, (siz hiç bir onörünüzü harcamadan) kullandırmaktır.

Bernard Magee

+++

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d