14 Briçte Defans – Ne Oluyor? Yazı 07

Dağıtan: Doğu

Zon: KG

Kuzey
AV73
RD964
RD3
8
Doğu
R2
AT32
872
T643

 

Batı Kuzey Doğu Güney
Pas Pas
3♣ Kontr 4♣ 4♠
H.Pas

Atak: 5

Atağı As ile alırsınız. Güney Vale verir. Sizce ne oluyor? Ortak tek parça Kör çıkmış olabilir mi? Yoksa ortak natürel bir atak mı yaptı? Planınız nedir?

5 kesinlikle singleton olmalıdır! Deklaran sizi yanıltmak için elinden Valeyi vermiş olmalı. Olasılıkları düşünün. Eğer 5 tek parça değil ise, Batıda 875 olmalıdır. Böyle bir elle Batı Kör atak eder mi? En iyi atağının bu olacağına inanmak biraz zor! Bu yüzden hemen Kör dönüp ortağa çaktırmalısınız.

Peki tek düşünmeniz gereken konu bu mudur?

 

+++

 

Hayır. Dikkatli olmalısınız. Eğer dikkatsizce Kör 2 ya da 3 dönerseniz, Batı siz de Trefl alıcısı olduğunu zannedebilir. Unutmayın ki ortağınızın dekleresini yükselttiniz. Ortağınız size Trefl ile eli geçirip Köre bir kez daha çakmayı umabilir. Bu maksatla da Asın altından Trefl oynayabilir. Küçük Kör ortağınıza “Trefl istiyorum” anlamına gelecekti. Ortağınızı sıkıntıya sokmayın ve T dönün.

Bir de Batı tarafından ele bakın. “Bir Kör, bir Trefl, iki de Kör çakası alırsak kontrat batacak. Zaten ortak Trefli yükseltmişti.” Ama T oynarsanız, bu Karo için renk tercihi anlamına gelir.

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
AV73
RD964
RD3
8
Batı
96
5
T654
ADV952
Doğu
R2
AT32
872
T643
Güney
DT854
V87
AV9
R7

İkinci Köre çakan Batı. Trefl Asını tahsil eder ve sizin Karodan el yapacağınızı umut ederek, Karo oynar. Gerçi Karodan alıcınız yoktur ama Koz Ruası ile el alınca, ortağınız sizi affedecektir!

 

Mike Lawrence

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: