06 İlk El Sinyal Verme

Ortağınız ilk atak kağıdını oynadığında, eğer eli almaya çalışmıyorsanız, “tutum sinyali” verirsiniz. Yani ortağınıza atak rengini “beğendim” ya da “beğenmedim” demiş olursunuz!

____________ A64

 DV95                                                        R82

____________ T73

Batı Damı atak eder. Yerden As konur. “Beğendim Devam et” sinyali vermek için elinizden 8 verirsiniz.

____________ A64

 DV95                                                        T72

____________ R83

Yine Batı Dam atak ettiğinde, T elinizde olduğundan ortağınıza olumlu sinyali vermek için 7 verirsiniz. Böylece Batı tekrar el tuttuğunda rahatlıkla Köre devam edebilecektir.

____________ A64

 DV95                                                        872

____________ RT3

Bu elde ise, Kör rengine devam etmenin hiç bir yararı olmayacaktır. Bu yüzden 2 oynarsınız.

Yukarıdaki 3 örnek, hem Sanzatu hem de koz oyunları için uygun örneklerdi. Ancak, koz oyunlarında bazen, o renkte onör olmasa bile ileride kozlayacağınız için ortağınıza “beğendim” mesajı verebilirsiniz.

____________ T94

 AR87                                                        62

____________ DV53

Batı As oynadığında (Ruanın onda olduğu bellidir), üçüncü el çakacağınızı düşünerek ortağa olumlu mesaj vermek istersiniz. Bu maksatla 6 verirsiniz. Bu aşamada Batı 6 nın büyük olup olmadığından emin olamaz, ama ikinci tur Karo oynadığında durum aydınlanır.

____________ T94

 ARD7                                                        862

____________ V53

Batı As oynadığında, ortağı renge devam etme konusunda teşvikin anlamı olmayacağından 2 oynarsınız. Buna rağmen, ortağından renkte desteğe ihtiyacı olmadığından, Batı isterse renge devam edebilir ya da daha iyi bir seçenek varsa renk değiştirebilir.

Defans yaparken, atak edilen renkte bir şey var diye her durumda “beğendim” sinyali vermek yanlış olur.

____________Kuzey:
____________ RT4
____________ T73
____________ ARDV5
____________ 94

Batı:                                                    Doğu:
♠                                                             ADV3
                                                            D82
♦                                                              93
                                                            T862

Kuzey              Güney

1                       2♣

2                       3♣

Atak: A

Şimdi atağa 8 mi yoksa 2 mi vermelisiniz? Ortağınızda R nın da olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Normal olarak “devam et” sinyali vermeniz beklenir. Ancak Pikten de müthiş bir fırsat var. Ortak Pik dönerse hem yerin Ruasını makasa alacaksınız hem de Kör ile eli tekrar ortağınıza verip tekrar Pik gelmesini sağlayacaksınız. Bu yüzden “olumsuz” sinyal olan 2 vermelisiniz.

Şu ana kadar ki örneklerde, sinyalleri hep spot kağıtlar ile yaptık. Eğer bir onörler sekansı varsa, bu güzel haberi ortağınızla paylaşabilirsiniz.

____________ A96

 75                                                            RDV432

____________ T8

Batı 7 oynadığında, yerden As konur. Şimdi siz “beğendim” sinyali vermek için 4 ü verebilirsiniz. Ortağınızın 2 ve 3 göremeyeceği için, sizin büyük verdiğinizi tahmin etmesini beklersiniz. Ancak elinizdeki Kör sayısı o kadar fazla ki rahatlıkla R yı verebilirsiniz. Artık ortak durumu çok daha rahat çözecektir. [Ama elinizde, RDV42 olsa idi, 4 verecektiniz. Deklaranın elinde T853 olabilir!]

Bazen de, ortak söz konusu renkte güç gösterir. Bu durumda da onör ile sinyal verme fırsatları çıkabilir.

____________ T84

 AR753                                              DV2

____________ 96

Batı A çıkar. Siz Doğunun yerinde olsanız, elinizden hangi kağıdı oynarsınız? 2, yanlış sinyal olan cesaret kırıcı “beğenmedim” sinyali olacaktır. V ise, elinde D ret eder ve Vx gösterir. (Elinde VT göstermez zira T yerde). Doğru kart Damı oynamaktır. Dam (tek parça olmadığı sürece) Valeyi vaat eder. Böylece, eğer Batı eli ortağına geçirmenin yolunu arıyorsa buldu demektir. İkinci el küçük Kör oynayıp eli V ile ortağına aktarır. Bu durumu aşağıdaki dağılımda görelim;

____________Kuzey:
____________ DV4
____________ 984
____________ ARDV
____________ V74

Batı:                                                    Doğu:
 R82                                                    3
 AR753                                               DV2
 T64                                                    98732
 R3                                                     T982

____________Güney:
____________ AT9765
____________ T6
____________ 5
____________ AD65

Kontrat: Güneyden 4 Pik

Atak: A

Eğer Doğu doğru sinyali vermez ise, kontrat yaptırılır. Batı, yeri gördüğünde 2 Kör (muhtemelen) ve 1 Pik alabileceğini anlar. Kontratı batırabilmek için Treflden de 1 el almak gerekiyor. Ama acele etmek lazım, zira yerde taş gibi Karo var. Deklaran elindeki Treflleri Karolara kaçabilir. Ortağın Trefl oynaması için eli Doğuya geçirmesi gerektiğini anlar ve ikinci tur 3 oynar. Eli alan Doğu, Batının eli kendisine özellikle transfer etiğini anlar. Şimdi iş, hangi rengi istediğini bulmaya geldi ki, yerin Karolarını gördükten sonra bunu anlamak çok kolay! (Batı eli ortağına aktarırken küçük kağıt oynaması düşük renk, yüksekçe kağıt ile transferi büyük renk istediği anlamına gelecekti!)

Şimdi de, Doğunun hatalı kağıt vermesi halindeki durumlara bakalım;

Eğer, Doğu 2 oynarsa; Muhtemelen Batı R yı da alır ve kontratın tek batar şansı olan ♣D ı ortağında arar. Elinden ♣R oynar, ama Dam deklaranda olduğundan kontrat çıkar.

Eğer, Doğu V oynarsa; Muhtemelen yine Batı R yı alır (Doğu 2 verir) ve ortağın çakması için 3.cü Körü oynar ama Köre esas çakan deklarandır. Kontrat yine çıkar.

Eğer istiyorsanız, ortağın atağına sadece “tutum” (beğendim / beğenmedim) sinyali kullanabilirsiniz. Ama bazı ortağa bilgi aktarma fırsatlarını kaçırıyor olabilirsiniz. Sinyal yolu ile iletişimin amacı, “eliniz hakkında henüz ortaya çıkmamış bir bilgiyi ortağa aktarmaktır”. Eğer ortakta, bu sinyali çözebilir ise başarılı defans yapabilirsiniz.

____________ DV9

 AR865                                                     T432

____________ 7

Renk kontratına karşı Batı A atak eder. As atağı, çok istisnai durumlar dışında (diğer tüm renklerde fire verme riski var ise), her zaman Ruayı da vaat eder. Batının yerinde olsanız, yer açıldıktan sonra neyi merak edersiniz? Ortakta, dolayısı ile Deklaranda kaç Karo var? Ruayı çekmeli miyim yoksa beklemeli miyim? Doğunun yapması gereken, artık As, Rua, Dam, Valenin yerleri belli iken “tutum” sinyali vermenin manasız olduğunu düşünüp, “sayı” sinyali vermelidir. Elinde çift sayıda kağıt olduğunu belli etmek için büyük vermelidir. Genel kabul görmüş eğilim, küçük vermek tek sayıya, büyük vermek çift sayıya işaret eder. Elinde 2 parça ise, ilk el büyüğünü verir. Elinde 4 ya da 6 parça ise, tepeden 2.ci büyüğü verir. Bu elde Doğu 4 vermelidir. Neden T değil diye düşünenler için, ellerin dağılımı şöyle de olabilirdi;

____________ DV9

 AR                                                          T432

____________ 8765

Biraz daha zor bir örnek;

____________ AT4

 DV865                                                  R93

____________ 72

Batı D oynar ve yerden As konur. Şimdi ortağınızın muhakeme gücüne güveniyorsanız, tutum değil sayı sinyali verirsiniz. Ortağın, Ruanın yeri belli oldu diye düşünmesini beklersiniz. Rua elinde olsa idi, herhalde Damı önce elindeki Ruaya çeker, sonra da Valenin yeri belli olduğundan empas yapardı! Bu nedenle, ilk tur sayı sinyali olan 3 verirsiniz. Bu durumda Batı, hem Ruanın Doğuda olduğunu, hem de 3.cü Karoya deklaranın çakacağını anlar.

Tekrar Sanzatu kontratına dönelim.

____________ D8

 AVT76                                                  9543

____________ R2

Batı kırık sekans başı olan V atak eder ve yerden D konur. Şimdi ne vermelisiniz? Ortağınız dağılımı merak ediyor olmalı. Elinizde As ya da Rua olsa herhalde koyardınız. Bu yüzden 5 oynamalısınız. Deklaran mecburen elinden 2 verir. Kağıtları sayan Batı artık deklaranın elini tahmin edebilir.

Bezen atak edilen renkte, umut olmadığı ilk el ortaya çıkar. Yeni bir renge geçmek gerekmektedir ama acaba hangisine? İşte bu durumda 3.cü pozisyonda oturan oyuncu, renk tercihi sinyali vermelidir. Genel uygulama, büyük kağıt hiyerarjik olarak büyük renge, küçük kağıt hiyerarjik olarak küçük renge tekabül eder.

Koz Pik

____________♣ 5

♣ RD96                                                 ♣ AT8743

____________♣ V2

Batının ♣R atağı eli alacaktır. Şimdi Doğu ne vermeli? Artık ne tutum ne de sayı sinyali anlamlı olacaktır. Sadece “renk tercihi” sinyali anlamlı olacaktır. ♣3 oynarsa, Karo istiyorum anlamına gelecek, ♣T verir ise, Kör istiyorum anlamına gelecekti. Belirgin bir tercihim yok ya da renge devam et mesajı vermek istese idi, ♣7 verirdi. Ancak, bu elin özelliğinden ötürü, eğer Trefle devam edilmesini istiyor ise, eli As ile alıp kendisi oynardı.

Julian Pottage

+++

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: