Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-58

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Rixi Markus (1910-1992 ) İngiltere. WBF tarafından Grand Master olarak onöre edilmiş Briç oyuncusu. Bir çok Briç kitabı vardır. 1955 yılından ölene kadar Guardian da Briç yazarlığı yapmıştır.

 

“İki parça renkten, onör altından küçük oynamak  !” (1974/Mansiyon)

Rixi Markus

[Defans Önerisi]

Defans yaparken, iki parça renkten atak etmeniz gerektiğinde (muhtemelen ortağın rengi olduğundan) Vx, Dx veya Rx den onör mü açılırsınız? Bir çok oyuncu bunu tercih eder. Ancak bunun zararlı olduğu durumlarda vardır.

Eğer rengi ilk kez iki parçadan oynuyorsanız küçük oynamayı da düşünün. Bunun avantaj yaratacağı durumları göz önüne alın. Bu durum özellikle solunuzdaki elin bu renkte kuvvetli olduğu ve elinize antre olmayan durumlarda söz konusudur. Farz edelim ki sizde Rx var iken solunuzda AVx olsun. Eğer Ruayı oynarsanız solunuz As ile alır. Ancak ortağınızda DT9x bile olsa, tekrar el alamayacağınız için işe yaramayacaktır. Halbuki küçük oynarsanız sol el sıkışacaktır.

Aşağıdaki elde rakipler zayıf 1NT (12-14) açtıktan sonra 3NT kontratına geldiler. Batı olarak ne açılacaksınız?

Kimse Zonda Değil

____________Kuzey:
____________ ART
____________ 6
____________ RV9875
____________ D742

Batı:                                                     Doğu:
 D2                                                       V97654
 T7432                                                AV9
 643                                                      AD
 865                                                    T3

____________Güney:
____________ 83
____________ RD85
____________ T72
____________ ARV9

Güney   Batı    Kuzey   Doğu

1NT         Pas      2♣          2♠

Pas          Pas       Dbl        Pas

3            Pas       3NT      H.Pas

Batı olarak şöyle düşündüm; Konuşmalara göre Pik rengi Kuzeyde kuvvetli ve el alabileceğim hiç kağıt yok. Öyle ise küçük Pik açılmalı idim. ♠2 atak ettim. Deklaran 2 Pik, 2 Kör ve 4 Trefl alacak olmasına rağmen kontratını yapamayacaktı! Karodan el alana kadar Doğunun uzun Pikleri sağlanmıştı. Eğer ♠2 değil de ♠D oynasa idim, eli Kuzey alacak ama tekrar el alıp Pik oynayamayacağım için, Doğu Pik oynadığında bir el daha vermiş olacaktık.

Bu tür durumlar ile oyun ortasında da sıklıkla karşılaşılır. Özellikle yerde onörünüzden küçük üç ya da dört kart görüyorsanız, ikili renkten onör değil küçük oynayın. Zeki ortağınız durumu anlayacaktır!

 

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d