12 Briçte Defans – Ne Oluyor? Yazı 05

Dağıtan: Güney

Zon: DB

Kuzey
RD87
43
RVT7
RVT
Doğu
2
V975
AD6
A8654

 

Batı Kuzey Doğu Güney
2♠
Pas 4♠ H.Pas

Atak: 2

Atağa Vale koyarsınız Güney As ile eli alır. Deklaran kozdan önce, ♣D oynar. Batı ikili verir. Bu eli alacak mısınız? Hayır hemen değil. Ortak Treflde sayı sinyali veriyor olmalı. En küçüğü verdiğine göre elinde 3 parça olmalı. Elinde iki ya da dört adet olsa idi, çift sayı gösterebilmek için önce daha büyük bir Trefl verirdi. Dekleran bir tur daha Trefl oynayınca, As ile alırsınız. Ortağınız eli alıp Karo oynarsa kontratı batırabilirsiniz. Ama eli nasıl ortağınıza geçireceksiniz?

 

+++

 

Şimdi durumu gözden geçirin. Trefli çakması mümkün mü? Değil. Körden eli alabilir mi? Hayır. Atağı ikili idi. Deklaran As ile eli aldı. Herhalde Damı olsa idi Dam ile alırdı. Dam Batıdadır. Doğru ama Rua onda olamaz. Çünkü o zaman RD2 den Rua çıkardı. Bu durumda Kör As ve Rua Güneyde imiş. ♣D da onda idi. Bu durumda Pik As onda olamaz. Çünkü o zaman yeterli puanı olacağından. 2♠ değil, 1♠ açardı. Öyle ise Pik dönün!

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
RD87
43
RVT7
RVT
Batı
A3
DT82
9832
732
Doğu
2
V975
AD6
A8654
Güney
VT9654
AR6
54
D9

Batı As ile eli alıp Karo döner ve kontrat bir batar. Bu elden çıkarılacak ders, rakipler her zaman bizim doğru oyun diye düşündüğümüz şekilde oynamaz!

Güneyin eli zayıf açış olan 2♠ için çok sınırdadır ve bir çok oyuncu bu elle Pas geçmeyi tercih eder. Bu tarz şeyler masada sıklıkla olur ve eğer dikkat etmezseniz kocaman bir sıfır kazanırsınız. Eğer Kör dönse idiniz başınıza gelecek olan buydu. Deklaran eli alacak, son Köre yerden çakacak, Trefle elinden kayıp Karoyu atacak ve sadece birer Pik, Karo, Trefl vererek kontratı yapacaktı.

 

Mike Lawrence

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: