54 Ortağın Rengini Atak Ederken Standart Kağıdınızı Çıkın

En yanlış bilinen briç deyişlerinden biri ” Ortağın rengini çıkıyor isen en tepe onörünü çık” dır. Bu oyun tarzı geçmişte bir çok oyuncuya öğretilmiştir. Kuvvetli nedenlerden ötürü, bir çok standart atak metodu vardır. Sanzatuya 4.cüden, koz kontratına 3 ya da 5.ciden gibi. Neden şimdi bunu bozuyorsunuz ki!

Sanki biri “Ama ortağın onörümüz olduğunu bilmesi gerekiyor!” dediğini duyar gibiyim. Benim cevabım, “Eğer küçük oynarsanız onör olduğunu vaat ederiniz!” olacaktır.

Onörünüzün vazifesi vardır (rakip onörlerini ezmek). Sadece onörlü doubleton (ikili) var ise, onörünüzü oynayın. Aynı normal olarak da, ikiliden oynayacağınızda olduğu gibi.

Aşağıdaki örnekte, ortağın rengi diye ♣R oynarsanız ne oluyor, normal atak olan ♣3 oynarsanız ne oluyor diye düşünün.

____________ 6

 R83                                                AVT974

____________ D52

Rua oynamanız halinde deklaran Damı ile kesin bir el alıyor. Küçük oynamanız halinde, ortağınız As ile alıp Vale oynuyor ve deklarana Treflden hiç el vermiyorsunuz.

Ayrıca ortağın siz de o renkten kaç adet olduğunu bilmeye ihtiyacı vardır. Eğer gelişi güzel onör oynarsanız bilemez. Ama onörü sadece doubleton olduğunda oynarsanız elinizde o rengin 2 parça olacağını bilecektir.

____________♠ DT53

♠ …                                                       ♠ AR874

Koz Kör ve deklarasyon sırasında siz Pik ile araya girmiştiniz. Batı ♠V atak eder. Yerden ♠D konur. Siz As ile alırsınız. Ortağınızda ya tek ya da iki Pik olduğundan eminsiniz. ♠R ve ardından 3.cü Pik oynarsınız. Ya ortağınız üste çakacaktır, ya basit çaka yapacaktır ya da deklaran yeteri kadar yüksek koz ile çaktı ise, işe yaramayan bir kağıt defos eder (ve belki de defansın kozu terfi eder).

Şimdi aynı eli eski okul mezunu bir briç ortağı ile oynayalım.

____________♠ DT53

♠ V92                                                ♠ AR874

____________♠ 6

Yine en büyük onörü olan Valeyi oynar ise, siz de yukarıdaki gibi oynarsanız deklarana bir el hediye etmiş olursunuz.

Tepe onörü çıkmamak için bir örnek daha;

____________Kuzey:
____________ DT52
____________ RV4
____________ 6
____________ ARDV5

Batı:
 643
 9762
 R32
 832

Güney

Batı Kuzey

Doğu

1♣

1
1NT Pas 3NT

H.Pas

Ortağınız rengi olan Karonun 2lisini atak edersiniz. Doğu A ile alıp. ♠A oynayıp, ardından 5 ile devam eder. Ne yapacaksınız?

____________Kuzey:
____________ DT52
____________ RV4
____________ 6
____________ ARDV5

Batı:                                                    Doğu:
 643                                                    ARV
 9762                                                 T85
 R32                                                    AT975
 832                                                    76

____________Güney:
____________ 987
____________ AD3
____________ DV84
____________ T94

Ortak, sizin eli alıp Pik oynamanızı istiyor. Zira Pik asını oynamanın başka mantığı olamaz. Böylece 3 Pik ve 2 Karo eli alarak kontratı batıracaksınız.

Şimdi düşünelim, eğer Karo Rua ile başlasa idik ilk el bizde kalacaktı. Peki ne oynayacaktık? Piki bulursanız, üstün psişik güçleriniz olduğuna inanabilirim.

Umarım, ortağın rengini oynarken normal oyununuzu oynamanız gerektiğine sizi ikna edebilmişimdir. Şimdi, koz kontratına karşı ortağın renginde Axx var ise ne yapmanız gerektiğini söyleyeyim; kesinlikle Asın altından küçük oynamayın. Mümkün ise başka bir renk oynayın. Eğer bu rengi atak etmenizin şart olduğuna inanıyorsanız, o zaman As ile başlayın. Ama mümkün mertebe desteksiz Astan oynamamaya çalışın!

Bernard Magee

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d