Briç Oyunu Kumar Değildir

Geçenlerde internette dolaşırken federasyon başkanı Sn. Nafiz Zorlu’nun bir röportajına rastladım. Ana tema, halkımızın büyük çoğunluğu tarafından “Briç Oyunun kumar zannedilmesi” idi. Tabii ki bu çok büyük bir yanlışlık! Muhtemelen bu yanlış bilgi yüzünden, aileler çocuklarının Briçe başlamasını istememektedir. Herhalde şöyle düşünüyorlardır; “Madem iskambil kağıdı ile oynanıyor, öyleyse kumardır. Poker, 21 (Blackjack), Çanak/Yanık(Konken), Kılıç, Batak vs de hepsi bu kağıtlar ile oynanıyor!”. Benim çocukluğumda, kadınların hayranlık beslediği bir artist vardı. Dr. Jivago filmi ile tanınan Omar Sharif. Aynı zamanda, hem çok iyi bir Briç oyuncusu hem de profesyonel poker oyuncusu olarak da ünlenmişti. Hatta ilk Briç eğitim programlarına adı verilmişti. Ben Omar Sharif’in Poker dururken, Briç den para kazanmaya çalıştığını hiç sanmıyorum. Herhalde çok ünlü biri ile aynı briç masasına oturarak parasını kaybetmeye hazır olanların parasını alıyordu. Çünkü,

Briç kumar amacı ile oynanabilecek son oyundur!

Briç hileye açık bir oyundur. Ancak Etik kurallar ile oynanabilir. İşin içine para girer ise, bir çok kumarbaz için “Her yol mübahdır”. Nereden anlayacaksınız ki rakipler aralarında illegal sinyaller göndermiyorlar! “Ortağım kafasını sağa çevirdi, büyük renk istiyor. Kağıtları sağ elinden soluna aldı, büyük kağıt ile çakmamı istiyor. Serçe parmağı büküldü, elinde Trefl şigan diyor vs vs”. Hadi diyeceksiniz ki, bunlar çok profesyonel adam çarpma yöntemi olurdu. Peki “Roman Defos” oynadığını konvansiyon kağıdına yazan ortaklık, kağıtta açıklaması olmayan şekilde gizli bir uygulama yapıyorsa ne olacak!

Bilmeyenler için iki satırda “Roman Defos” un ne olduğunu süper kısa bir şekilde anlatayım; Ortaklardan birinin elinde oynanan kağıt yoktur. Başka bir renkten kart atacak (defos yapacak). Tek sayılı kağıtlar üzerindeki rengi istiyorum anlamına gelirken, Çift sayılı kağıtlar, büyüklüğüne göre kalan renklerin büyüğü ya da küçüğünü istiyorum anlamına geliyor. Peki ya ortağına istediği sinyali verebileceği uygun bir defos kağıdı elinde bulunmuyorsa ne yapacak? Her zaman 5 saniye içinde attığı kağıdı daha geç atacak! Böylece “Ortak ben Roman Defosa uygun kağıdı elimde bulamadım. Bunu dikkate alarak devam et!” diye gizli mesaj verecek. Bir diğer örnek; atak etmesi gereken oyuncu düşünme modunda gözüküyor. Ortağı hatırlatma bahanesi ile, “G el”, “H  adi”, “O yna”, “S en oynayacaksın”der, atakçıda içinden “Teşekkürler ortak. Sinyal alınmıştır.”

Bu şartlar altında nasıl kumar oynayacağız?

Kumar oynayanların en küçük avantajların (gambling edge) bile peşinden koştukları bir gerçektir. Bilmeyenler için Kevin Spacey’in baş rolde oynadığı “21” filmini izlemelerini öneririm. Gerçek hikaye biraz farklı olmakla birlikte ana tema aynıdır. Konu, MIT Matematik öğrencilerinin, ekipler halinde çalışarak, hafta sonlarında Las Vegas Casinolarından Blackjack oyununda kağıt sayma yöntemi ile çok ciddi paralar kazanmalarıdır. Tabii ki hem kağıt sayma kumarhane kurallarına aykırıdır, hem de tüm kağıtları tek tek saymak için “Rain Man” otistiği olmak gerekir. Yöntem şudur; sayıcı oyuncu masada ufak rakamlar ile oynamaya başlar. Bir yandan da gizlice kağıtları “Büyük” “Küçük” diye sayarak, aralarındaki sayı farkını hesaplamaktadır. Büyük kağıtların daha çok çıkması oyuncu lehinedir. Masa yeteri kadar ısındığında büyük oyuncuya masanın hazır olduğunu ve sayı farkını bildirecektir. Örneğin fark 16 olduğunda, “This drink is too SWEET” der. Mesaj “Sweet sixteen:16”. Artık büyük oyuncunun sırası gelmiştir. O da farkı saymayı sürdürür. “Büyük” “Küçük” farkı azalınca masadan kalkar. Asında bu yöntemin matematiksel avantaj (edge) karşılığı sadece %2 dir. Yani demek istediğim, sadece %2 avantaj için bu kadar çaba gösterenlerin, kumar amacı ile oynanan Briç masasında neler yapabilir sorusunun cevabını siz değerli okurlara bırakıyorum.

Not: Bu yazıyı hazırladıktan 2 gün sonra Türkiye Briç Federasyonu, 2 oyuncuya eşi benzeri görülmemiş bir ceza verdi. “Müsabaka esnasında spor ahlakına ve centilmenliğe aykırı hareket, onur kırıcı davranış nedeniyle turnuvalardan ömür boyu men” cezası. Bu kişilerden biri masada oynarken, yardımcısı seyirci kisvesi altında rakip oyuncunun elini gizli sinyal yolu ile masadaki oyuncuya aktarmakta imiş. Hakemlere gelen şikayet ve şüphelenmeleri üzerine, oynadıkları son iki turnuvada gizlice kameraya alınmışlar ve incelemeler sonucunda disiplin heyeti hile yapıldığına karar vermiş. Maalesef, masada ki oyuncu tüm zamanların “Platin Büyük Ustası”. Bilmeyenler için hatırlatayım bu unvan Briçte alınabilen en üstün unvan ve Türkiye de sadece 11 kişi bu unvana layık olmuş. Yine aynı kişi, Masterpoint kazanma sırasında 2015 ve 2016 yılını birincilikle kapamış, 2017 yılını da ilk sırada götürüyormuş. Bu olay uluslararası Briç camiasında da ses getirdi. En üzücü olan, dedikodulara göre sporcuların savunmasını yapan hukukçular, böyle bir olay yaşanmadığı şeklinde değil, habersiz ve izinsiz kamera çekiminin hukuki dayanak yapılamayacağı şeklinde sav ileri sürüyormuş. Bazı spor hukukçularına göre ise bu kural spor hukukunda geçerli değil! Tahkim süreci devam ettiğinden çekilen videolar paylaşılamıyor. Her hâlükârda çok ama çok utanç verici bir durum. Yaptıkları ahlaksızlık ile hem Türk Briç Camiasına, hem takım arkadaşlarına hem de kendilerine büyük kötülük yapmışlar. İleride cezaları hafifletilse bile, Tarkan şarkısında söylediği gibi herkes “Biz senin cemazül evvelini biliriz!” diyecek. Bu talihsiz olay, gençlere muazzam kötü bir mesaj verdiği için, bir Briç sever olarak ben kendi içimde utanç duygusu hissettim ve bu şahısların adlarını yazının içinde geçirmek istemedim. Yazımın ana teması Briç hiç bir zaman kumar için oynanamaz şeklinde idi, geldiğimiz nokta kat be kat bu düşüncenin doğruluğunu kanıtlıyor. Daha işin içine doğrudan “Para” mevzu girmeden bile, sırf ego tatmini, itibar hırsı için ne rezillikler göze alınabiliyormuş!!!

Bu tür oyuncuların masanıza uğramaması temennisi ile, Sevgilerimle

Halim Hanyaloğlu

Ref;

http://bridgewinners.com/article/view/first-official-collusive-cheating-case-in-turkey/

http://www.tbricfed.org.tr/YKDuyuru/SY_THK.jpghttp://www.tbricfed.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=1980&Itemid=210

19.09.2017 Güncelleme;

Tahkim kurulunun 05.09.2017 tarihinde oy birliği ile aldığı karara göre, “Fiilin gerçekleştiğinin sabit olduğu ama Disiplin talimatının Ulusal Onuru Zedeleyici Hareketlerinden sayılamayacağı, Centilmenliğe Aykırı Hareketten ceza alması gerektiğine ve 6 ay hak mahrumiyeti cezası almasına karar vermiştir.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Kararı

Bu durumda, söz konusu kişiler 07.12.2017 den itibaren yarışmalara yeniden katılma hakkı elde etmiş olacaktır!!!

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d