37 Her Zaman Rengin İstediğiniz Gibi Dağılacağını Düşünmeyin

Eğer dışarıdaki kağıtların dağılımı hep istediğimiz gibi olsa idi, briç ne kadar kolay bir oyun olurdu. Sıklıkla, defansta arzuladığımız dağılımı bulamayız. Bu yüzden, buna karşı tedbiri oyunun başında planlayarak almazsak, kötü dağılım ile karşılaştığımızda çok geç olabilir!

Aşağıda çok kolay gibi duran bir kontrat ile karşı karşıyasınız;

____________Kuzey:
____________ A2
____________ 9852
____________ A532
____________ R87

 

____________Güney:
____________ RD9864
____________ A74
____________ 8
____________ A92

Kontrat: Güneyden 4 Pik

Atak: R

Oyunu nasıl planlarsınız?

İlk bakışta 6 Pik, 1 Kör, 1 Karo ve 2 Trefl eli hazır gibi gözüküyor. Ama ya kozlar kötü dağılmış ise ne olacak. O zaman 9 löveye düşersiniz.

Dışarıdaki kozların 4-1 dağılımına karşı tedbir düşünmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken, Karodan 3 kez çaka almaktır. Ancak dikkatli oynamanız lazım çünkü yere 3 kez geçmeye ihtiyacınız var. Bunlar A, ♠A ve ♣R olacak.

Dağılım şöyle idi;

____________Kuzey:
____________ A2
____________ 9852
____________ A532
____________ R87

Batı:                                                    Doğu:
 3                                                         VT75
 RDVT                                               63
 DVT76                                             R94
 T53                                                   DV64

____________Güney:
____________ RD9864
____________ A74
____________ 8
____________ A92

Hem Körlerin 3-3 dağılımından istifade etmek hem de rakiplerin el dağılımını anlamak adına atağı boşlamakta fayda var. Batı ikinci tur D oynadığında elden As ile alırsınız. Bu arada Doğu önce 6 sonra 3 vererek, elindeki Körlerin 2 (ya da 4) parça olduğunu belli etti. Yani istediğiniz Kör dağılımı yok. Öyle ise, Karo çaka planına döneceksiniz. Koz toplama alışkanlığı ile önce Asa gidip sonra Rua çekmeye oynamayın! Önce 8 ile Asa gidin ve bir tur daha Karo çekip elden çakarsınız. Şimdi ♠R yerden küçük oynayın. Ardından ♠A ile yere geçin. Eğer her iki defans oyuncusu da koza uyar ise, ele geçip son kozu toplarsınız. Ama Batı uymaz. Şu anda doğru noktadasınız, yerden Karo oynayıp ikinci kez çakarsınız. Bundan sonra ♠D, ♣A ve ♣R oynarsınız. Yerden son Karonuzu oynadığınızda Doğu ♠V ile çakarsa, zaten sizin için kayıp bir kağıda çakmış olacağından, hiç Pik lövesi kaybetmeden kontratı yaparsınız. Çakmazsa siz son kozunuz ile çakar 10.cu löveyi almış olursunuz.

Baştan tedbirli olup, kötü dağılımı da dikkate alarak planlama yapmak iyi bir tekniktir. Her şey çok kolay gözüktüğünde, neyin ters gidebileceğini düşünün!

Bernard Magee

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d