Dağılımı Sayma (2)

Sanzatu açışları

Sanzatu açışlarında, normal olarak beklenen açanın elinin formu şu üç şablondan biri olması beklenir; 4333, 4432, 5332. Eğer açanın elinde 5 parça renk var ise, bunun minör renkte olması beklenir. Bazı oyuncular 5li Majör ile 1NT açmazken, bazı oyuncular açmayı tercih eder. Bunu masada sorarak öğrenmelisiniz. Rakibinizin deklarasyon standartlarını bilmek, dağılımı sayabilmek açısından hayati önemlidir.

Göreviniz deklaranın elinin, yukarıdaki üç şablondan hangisine uyduğunu bir an önce keşfetmektir. İşin içine “stayman” girince işler kolaylaşır.

Açan            Cevapçı

1NT                   2♣

2                      3NT

4♠                      Pas

(Not HH: 2NT ile Minör transferi oynamıyorlar)

Açanın elinde Majörler 4er parça imiş. Diğer renklerden biri belli olunca tüm elin dağılımı ortaya çıkacaktır.

 

Açan            Cevapçı

1NT                   2♣

2                      3NT

Pas

Bu deklarasyona göre açanın sadece Körü 4 parça.

 

Açan            Cevapçı

1NT                   3NT

Pas

En zoru. Açanın eli 3 şablonun her hangi biri olabilir. Ancak yardım yoldadır. Diyelim ki ortağınız 2 atak etti. Bu elinde 4 adet Karo olduğuna işaret. Yere R6 açılır. Sizin elinizdeki Karolar 95 dir. Bu durumda deklaranda 5 adet Karo olmalı. Yani eli 5332 imiş. Ortağınız şansız bir rengi atak etmiş demek ki!

 

Açan            Cevapçı

2NT                   3♣

3                       3

3NT                   Pas

(Not HH: 3♣ Puppet Stayman değil)

Cevapçının 3, elinde 5 parça Kör ve 4 Parça Pik olduğuna işaret ediyor. Buna karşın açan fit görmediğine göre, açanın elinde 2 parça Kör ve 3 parça Pik olmalı. Ortağın yapacağı minör atağı deklaranın el dağılımını daha da netleştirecektir.

Transfer konuşmaları da işi kolaylaştırır.

Açan            Cevapçı

1NT                   2 (Köre transfer)

2                     2NT

Pas

Açanın elinde 2 parça Kör olduğu anlaşılıyor.

 

Açan            Cevapçı

1NT                   2

3♠                      4♠

Pas

Açanın elinde 4 parça Pik olduğu belli. (süper acceptance)

 

Minor renk açışları

Kesin olan, majör renk açışlarında açanın elini tahmin etmek, minör renk açışlarına göre çok daha kolaydır. Zira açılan minör renk 2 (kısa Trefl) den başlayan herhangi bir sayıda olabilir. Ancak her minör açılışının 3 parça olacağını da var saymayın. Örneğin kısa Trefl açışı yapmayan ortaklıklar aşağıdaki el ile 1 açmak zorunda kalırlar.

A943
A754
RD2
65

Bu dağılım şablonu, 3 parça Karo ile 1 açılabilecek tek dağılım modelidir. Ancak bunun gelme ihtimali sadece % 5 dir. Yani %95 ihtimalle, rakip 1 açtığında elinde en az 4 parça Karo var demektir.

Peki 1♣ açışı yapan elde tam olarak 3 parça Trefl olma ihtimalini hiç düşündünüz mü? Sadece %15 dir. Yani 1♣ açışı yapan ellerin %85 nde, 4 ya da daha fazla Trefl vardır. Bu istatistiklere göre, ortağın minör rengini daha sık desteklemeyi düşünebilirsiniz. Kolay bir örnek ile başlayalım;

Açan            Cevapçı

1♣                    1

2♣                    Pas

Açan 3 konuşma seçeneğini atlayıp (1, 1♠, 1NT), kendi rengini tekrar ettiğine göre, elinde 6 parça Trefl olmalı ama 4 parça majör rengi yok.

Açan minör renk açıp, ikinci konuşmasında bir seviyesinde imkanı var iken, majör renkleri atladı ise, elinde dörtlü majör olmadığını düşünmek gerekir. Ancak yine de bazen daha esnek düşünmek gerekir. Örneğin açanın eli şöyle olabilirdi ve çok zayıf Körü olduğu için, bunu konuşmayıp kendi rengini tekrar etmeyi tercih etmiş olabilir.

R4
8653
2
ARDT87

 

Açan            Cevapçı

1♣                    1

1♠                     1NT

2                    Pas

Bu deklarasyondan dağılım ile ilgili bir çok çıkarım yapılabilir.

(1) Açan 1 atlayıp 1♠ dediğine göre, elinde 4 parça Körü yok.

(2) Açan 2 renk söyleyip, 3.cü rengi destekledi. Böyle bir durumda, ilk açılan renk için 5 parça, ikinci renk için 4 parça ve üçüncü renk için 3 parça olduğunu düşünün. Yani açanın eli muhtemelen 4-1-3-5 şeklinde. Üç renk birden söylediğinden “kısa Trefl” açışı mümkün değildir! Örneğin açanın eli şöyle olabilir;

AR87
2
AV5
DT874

 

Açanın ikinci tur Sanzatu rebidi, daha dengeli bir ele işaret eder.

Açan            Cevapçı

1♣                    1

1NT                 2NT

Pas

Bu deklarasyondan, elin dağılımını tahmin etmek göründüğü kadar kolay değildir. Bir ihtimal açanın eli 3-2-3-5 dir ve kendi rengini 5 parça ile tekrar etmek istemeyeceğinden 1NT yi tercih etmiştir. Bir diğer olasılık açanın elinin 3-2-4-4 şeklinde olmasıdır, ancak böyle bir eli olsa 1 açısını, 1♣ tercih etmelidir. Bir diğer ihtimal, elinin şöyle olmasıdır;

D843
AV3
RT4
DV5

Elin dağılımı 4-3-3-3 dür. Bazı oyuncular bu el ile 1NT yi tercih ederken, bazıları ise 1♠ konuşması yaparlar. Atak yapmadan önce rakibe bu deklarasyondan açanda 4 parça Pik olup olamayacağını sorun. Ayrıca ortağınız ile de bu tür eller ile nasıl konuşacağınız konusunda anlaşmaya varın.

Eğer açan kendi rengini tekrar ederse, en az elinde 6 parça olduğu anlaşılır. Eğer 3.cü kez tekrarlar ise, bu da elinde 7 parça olduğuna işarettir.

Açan            Cevapçı

1♣                    1

3♣                   3

4♣                   5♣

Pas

Açanın elinde 7 parça Trefl var ve Pik keseri yok.

Açan reverse yaptığında, ilk rengin 5 parça, ikinci rengin ise 4 parça olduğunu varsayın.

Açan            Cevapçı

1♣                    1♠

2                   3

4                   Pas

Açanda 5 parça Trefl ve 4 parça Kör var. Reverse konuşmalarında kesinlikle “kısa Trefl”i düşünmeyin.

Açan ikinci konuşmasında 2NT ye sıçradığında ve cevapçı 3NTye bağladığında, elinizde pek fazla bilgi olmaz.

Açan            Cevapçı

1                   1♠

2NT               3NT

Pas

Bu konuşmalardan, dağılım hakkında bilgi çıkarmak çok zordur. Açanın elinde 6 parça Karo bile olabilir. Bu tür durumlarda, antenleri açık bırakıp daha sonra ki verileri değerlendirmek lazım. Yeni başlayanlar için ipucu, açanın elinde kısa Karo olamaz. Yani 4-4-3-2 dağılım mümkün değildir!

Ama konuşmaları aşağıdaki gibi değiştirir isek, işler daha belirgin olur.

Açan            Cevapçı

1                    1♠

2NT               3

3NT                Pas

Cevapçının konuşmasından, elinde 5 parça Pik ve 4 parça Kör olduğu anlaşılıyor. Buna rağmen açan ortağına destek vermediğine göre, elinde 3 parça Pik ve 4 parça Kör olamaz. Açanın eli şu formlardan birinde olması gerekir; 2-3-4-4, 2-3-5-3, 2-2-6-3 veya 2-3-6-2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d