11 Briçte Defans – Ne Oluyor? Yazı 04

Dağıtan: Doğu

Zon: Kimse

Kuzey
D2
T72
DV876
ART
Doğu
T93
A64
95
87643

 

Batı Kuzey Doğu Güney
Pas 1NT (15-17)
Pas 3NT H.Pas

Atak: ♠5

Atağı yerin Damı kazanır. Siz ♠T vermelisiniz. Damdan büyük kartınız olsa idi örtecektiniz. Onlu elinizde As ya da Rua olmadığını gösterir.

Eğer elinizde Vale On olsa idi, Valeyi oynardınız. Şimdi Onlu, Valenin sizde olmadığına ama 9lu olduğuna işaret eder. Bu bir APEL değildir. Sadece Pik renginde elinizde ne olduğuna işaret eder.

İkinci lövede, GüneyD ile empas yapar, Batı Rua ile alır. Batı3 oynayınca As ile alırsınız.

Şimdi ne oynarsınız? Neden?

 

+++

 

Batı küçük Kör oynadı. Bu Körde onör vaat eder. Eğer Pik dönmenizi istese idi, daha büyük Kör oynardı.

Bu yüzden 6 oynamalısınız.

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
D2
T72
DV876
ART
Batı
V8754
RV83
R2
95
Doğu
T93
A64
95
87643
Güney
AR6
D95
AT43
DV2

 

Burada önemli olan, yeni bir rengi oynarken küçük oynamanın, o renge ilgi olduğunu göstermesidir. Eğer daha büyük kart oynuyor olsa idi, o renge ilgisi olmadığını gösterecekti. Peki ortağınız nereden anlayacak, ne yapmasını istediğinizi? Siz 6 oynamalısınız. Eğer elinizde A654 olsa idi, 4 oynamalı idiniz.  Elinizde kaç parça Kör olduğunu aktarmaya çalışmak-tasınız. Eğer ortağınızın rengi elinizde dört parça ise, elinizdeki dördüncüyü oynayın. Sadece üç ise, kalanların büyüğünü oynayın. Ortağınızın bunu anlamasını umacaksınız!

Eğer DB nın böyle bir anlaşması yoksa, Doğu Pik döner ve deklaran rahatcana 10 eli alır.

Bu çok sık karşılaşılan bir durumdur. İlk atağı yaparsınız ve herkes oynadığında, bu atağın iyi mi kötü mü olduğunu anlarsınız. Daha sonra el aldığınızda, ortağınıza durumu aktarmaya çalışmalısınız. O zaman yukarıdaki kuralı hatırlayın. Eğer ortağınız eli alabilirse, ilginizi gösterebilmek için o renkten küçük oynayın. Eğer ilk atak renginizi dönmesini istiyorsanız daha büyükçe bir kağıt dönün. ortağınızın eli aldıktan sonra yanlış rengi dönmesi çok yazık olacaktır!

Mike Lawrence

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: