51 Bitişik Onörlerden Biri Oynandı İse Örtmemek Daha İyidir

Bir çok oyuncu, bu tavsiyeye aşinadır. Şunu kolaylıkla uygularlar; elinde Rua, yerde Dam ve Vale varken, yerden oynanan onörü örtmek için 2.ci turu beklerler. Ancak bazı oyuncular, benzer durum olan elinde As, yerde Rua ve Dam varken kuralı uygulamakta çekince yaşarlar. Eğer tereddütsüz oynayarak boşlarsanız, deklaranı yanıltabilirsiniz. Bunun için durumu önceden düşünmüş olmanız gerekir.

Örneğin;

____________ RDT

 V93                                                A842

____________ 765

Deklaran elden 5, yerden R oynar. Eğer şimdi Ası koyarsanız, bir daha ki tur empas ile ortağınızın Valesini alacak. Halbuki şimdi tereddütsüz boşlarsanız, deklarana hata yapma şansı verirsiniz. Asın Doğuda mı Batıda mı olduğuna yönelik ikilem de kalır ve belki yanlış oynar! Aslında doğru oyun olan, elden küçük Kör, yerden T oynasa bile yine Asınız ile bir el alacaksınız. Yani bu dağılımda,  %100 ihtimal ile renkten 1 el alırsınız. Eğer ilk el Ası koyarsanız hepsi bu kadar. İlk tur Ası bekletirseniz, %50 ihtimalle ile renkten 2 el alırsınız.

Benzer durum aşağıda ki örnek için de geçerlidir;

____________ DV9

 T73                                                R842

____________ A65

Yerden D oynandığında, Rua koyarsanız, deklaran ortağınızın T nu empasa alır ve renkten 3 el yapar. Eğer, Ruayı ilk tur koymazsanız deklaran kendi oynayarak renkten 3 ele ulaşamaz. V oynarsa R ile örtersiniz, Batının T alıcı olur. 9 oynarsa yine küçük koyarsınız ve elden A koymak zorunda kalır.

Eğer hala ne zaman büyütülür ne zaman büyütülmez ile ilgili kafanızda sorular var ise, şu kurala bağlı kalın; “Yerden çıkılan kağıt bitişik onörden biri ise, örtmeyin. Elden çıkılan onörün bitişik olup olmadığını bilemezsiniz ama, eğer çıkılan onörün bir altı ya da bir üstü yerde değil ise, bunun deklaranın elinde olduğunu kabul edin ve elinizde büyük onör olsa da küçük oynayın.” Tabii ki, renkte kozlama imkanı olmadığını biliyorsanız!

Aşağıdaki elde Batıda oturuyorsunuz. Güney zayıf 1 NT (12-14 OP) açtıktan sonra, kontrat 3 NT olarak bağlandı.

____________Kuzey:
____________ R752
____________ 764
____________ A96
____________ AR5

Batı:
 643
 A52
 R32
 DVT9

Her oyuncu gibi ♣D atak edersiniz. Yeri görünce ne düşünürsünüz?

Elinizdeki onörlere ve yerin onörlerine bakın. Nasıl oynayacaksınız? Hazır mısınız?

Yerden As ile atağı alan deklaran, yerden 4 oynayıp, elden R koyar. Siz önceden hazırlıklı olduğunuzdan tereddütsüz boşlarsınız. Şimdi elden D oynar. Siz yine güzelce küçük koyarsınız. Eli alan deklaran, biraz düşündükten sonra bu sefer 4 oynar. Siz 3 ve yeren A koyar. Şimdi yerden Kör oynar ve elden Dam koyar.

Tüm ellerin dağılımı;

____________Kuzey:
____________ R752
____________ 764
____________ A96
____________ AR5

Batı:                                                    Doğu:
 643                                                    DVT9
 A52                                                    V98
 R32                                                    T75
 DVT9                                                876

____________Güney:
____________ A8
____________ RDT3
____________ DV84
____________ 432

Harika, deklaranı yanlış tercih yapmaya sevk ettiniz. Artık 2 Kör, 1 Karo ve 2 Trefl alarak kontratı batırabileceksiniz. A Doğuda, V sizde olduğunu varsayarak oynadı ve yanıldı.

Bu kurala uygun oynarsanız, daha başarılı olacağınızı göreceksiniz.

Bernard Magee

+++

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: