03 Dikkatli Deklaran

Dağıtan: Güney

Zon: KG

Kuzey
6432
A
A865
8532
 

 

Güney
ADV75

DVT92
ARD

 

Batı Kuzey Doğu Güney
1♠
4 4♠ 5 6♠
H.Pas

Atak: D

 

Briçte ustalık, problem ortaya çıkmadan, problemi fark edebilmektedir. Deklarasyon çok rekabetçi olmuştur. Güneyin 1♠ açısı üzerine, Batı 4 e fırlamıştır. Kuzey baskı altında kalmıştır ve mecburen 4♠ der. Güney Doğunun 5  ü üzerine şlem deklare eder.

Atağı yerden As ile alırken, elden 2 defos eder. Yerden Pik oynar ve empas yapar. Empas tutar ama Batının Pik çıkmaması kozdan bir el verileceğini garanti eder.

Elden D oynar ve Batının Rua koymasını umar, ama öyle olmaz. Ardından V oynar ve ancak hatasını Doğu çakınca anlar! Artık Doğu Koz Ruasını da alıp kontratı batırabilecektir!

Bu şansızlık mıdır yoksa hatalı oyun mudur? Hatalı oyun ise, nerededir hata? Cevaba bakmadan bir düşünün.

 

+++

 

Doğu çok akıllıca 5 der. Elinde Pikler olduğu doğrudur, ancak çok iyi Kör desteği de vardır. Güney cesaret ile şlem Pik deklare eder. Doğu durumdan memnundur. Sadece ♠V Kuzeyde çıkarsa kozdan iki el alması garantidir. Ancak yerde koz onörü çıkmaz. Doğu elindeki kozların umduğu kadar işe yaramayacağını görür. Onörleri deklaranın altında empastadır. Fakat gördüğünüz gibi deklaran yine de kontratı yapamadı!

Acaba bu yapılamaz bir kontrat mı idi?

Dağılım şöyle idi;

 

Kuzey
6432
A
A865
8532
Batı

DVT76543
R73
64
Doğu
RT98
R982
4
VT97
Güney
ADV75

DVT92
ARD

 

Güney hatayı ilk el yaptı. Yerde tek Ası olduğu için hemen elden küçük Karo defos yapmayı düşündü. Bir çok kontrat ilk elde yapılan hatalar yüzünden batmaktadır. İlk löveye 2 değil, büyük Karo ya da Trefl defos etmeli ve 2 yi yere geçebilmek için saklamalı idi. Böylece, Batının Rua koymamasına karşı tedbir alınırdı. İlk Pik empasından sonra elden 2 oynar ve yerden 8 i koyar. Yerden koz oynayarak bir kez daha empas yapar. Şimdi yine Karo empasına gider. Doğal olarak Doğu çakar. Ama yerde Karo As ve elde Pik As hala durmaktadır. Halbuki Pik Rua Doğuda tek, Karo Rua Batıda tek kalmıştır. Kontrat başarılacaktır.

Bu elde gördüğünüz gibi, deklaranın elinde ilk atağa verebileceği 8 adet defos kağıdı vardı. Bunların 7 si doğru 1 i yanlıştı. Deklaran yanlış defosu buldu!

Gülmeyin! Bu eli oynayan oyuncuların hemen hepsi böyle oynadı..

 

Mike Lawrence

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: