Defos (Kart Boşlamak)

Briçte Defos (kart boşlamak ya da kart yemek) hemen her elde karşılaşılan bir durumdur. Kim bilir kaç kere, “keşke o kart yerine bu kartı boşlasa idim, kontratı batırırdık” dediğimiz olmuştur. Kart boşlama, en kolay dikkatsizce hata yapılabilecek bir durumdur. Çünkü, oynanan renkten elinizde kart bulunmadığından, elinizden işinize yaramayacak bir kartı atacaksınızdır. Hele bir de ortağınızın Defos sinyallerine dikkat etmediğini düşünüyorsanız, hiç düşünmeden bir kartı atıverirsiniz!

Halbuki, genel defos kurallarını dikkate alarak oynuyor olsa idiniz, atacağınız kartın ne anlama geleceğini biraz daha düşünüyor olacaktınız. Burada ve testlerde, “Standart Defos” sistemi kullanılacaktır. Özetle;

  • Defos, oynanan renkten elde kart olmaması nedeni ile koz dışında başka bir renkten kartın oynanmasıdır.
  • “Tutum sinyali” önce büyük kart atılarak yapılır. Mümkün olduğunca belirgin olmalıdır. Örneğin, ilk dönüşe 6’lı sonra ki dönüşe 2’li defos ediyorsanız, “Ortak bu renkte bende keser var, sen diğer renkleri kontrol etmeye çalış!” mesajı veriyorsunuz demektir.
  • “Tutum sinyalinin” gereksiz ve anlamsız olduğu durumda “sayı sinyali” verilir. Büyük-Küçük defos çift sayı, Küçük-Büyük defos tek sayı belirtir.
  • Defans dağılımının bilinmesi, ortaktan çok  deklarana yarayacak ise “sayı sinyali” verilmemelidir!
  • Defans oyuncusu tercih yapmak zorunda kalır ise, sağındaki elin tehdidine karşı kontrolünü korumalı, solundaki tehditi bırakacak şekilde defos yapmalıdır.
  • Defans oyuncusu elindeki rengin uzunluğunu en azından yerin uzunluğu seviyesinde tutmaya çalışmalıdır. Aynı şekilde deklaranın elindeki kartın uzunluğu biliniyor ise, o rengin uzunluğu kadar kart tutulmaya çalışılmalıdır. Ancak, elindeki kartların hepsi alıcı olamayacak kadar küçük ise veya ortağın o renkte kontrolü olduğu biliniyor ise veya başka bir renkte uzun kalmanın daha önemli olduğu düşünülüyor ise mecburen söz konusu renkten kısalmaya gidilebilir.

Sıra Defos Testimize geldi.

İyi eğlenceler.

Halim Hanyaloğlu

Defans Oyunu Testi-7

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d