Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-28

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Andrew Robson – (1964 – ) İngiltere.  Briç oyuncusu, hocası ve yazarı.

 

“Preemptive açanın atağı kendi rengi ise, kozu tekdir !” (1991/2)

Andrew Robson

[Yer Oyunu Önerisi]

Eğer oyunu preemptive 3 seviyesinde açsa idiniz ve kontrat rakiplere kalsa idi, acaba hangi kağıdı atak ederdiniz? İlk aklınıza gelen yan renklerden tekli olanı olmalı. Ama bunun olma olasılığı nedir? Önce agresif bir şekilde 6 parça ile açtığınızı varsayalım; 6-3-3-1 veya 6-4-2-1 daha sık karşılaşırsınız. Az bir ihtimalle 6-3-2-2 veya 6-4-3-0 da olabilirdi. İhtimal hesaplarına göre böyle bir durumda elde tekli renk olması 3/4 dür.  Ancak eğer rakipler preemptive açışa rağmen kendi renklerini oynuyorlarsa bu singleton rakiplerin renginde olacaktır. Maalesef bu tür ellerde, %50 ihtimalle rakibin rengi elinizde tek parça olacaktır.  7 parça ellerde bu ihtimal daha da artmaktadır. Hatta rakibin renginin şigan olma ihtimali de artmaktadır.

Tecrübeme göre, preemptive açan oyuncu kendi rengini atak ederse kozun tek olma ihtimali 2/3 dür. Kozun 2 veya daha çok olma ihtimali 1/5 dir. Kendi rengi ve koz dışında bir renk atak ediyorsa, bunun singleton olma ihtimali çok yüksektir!

Şimdi Cap Gemini 1991 de hatalı oynadığım bir ele bakalım;

Batı       Kuzey      Doğu       Güney

3♣           Pas           3NT         4

H.Pas

Herkes Zonda

____________Kuzey:
____________ RVT4
____________ 64
____________ V843
____________ R43

 

____________Güney:
____________ A983
____________ RDV953
____________ T92
____________

Atak ♣A oldu. Yeri görünce 3NT ye Pas geçmediğime pişman olmuştum. Ama Trefl As atağı bir umut doğurmuştu! Elden çakıp Pik Rua ile yere geçtim. ♣R ya elden kayıp Karo kaçtım. Ele doğru Kör oynayıp Rua ile kazandım. Ancak Pik Dx olması ve Körün 3-2 dağılımına oynayınca 2 battım!

Halbuki ipuçlarını doğru yorumlasa idim doğru oyunu bulacaktım. Preemptive açılış yapan Batının tek parçası nerede idi? Tabi ki Kör olmalıydı. Başka bir renk olsa idi atak ederdi! Doğu şaka değil bir kuvveti vardı ki 3 NT deklare etmişti. Pik Damı da onda olmalı idi. Pik Rua ile yere geçince Pik Vale ile devam etmek lazımdı. Doğu Damı koymaz ise, yerden küçük Kör oynayıp elden 9 koymak gerekirdi. Doğu Damı koyar ise As ile alıp, elden büyük Kör oynayıp Batının tek Körü alınır. Daha sonra Pik ile yere geçip Körden gene 9lu empası denenir. Böylece kontrat başarılabilirdi. Tek şart Batının tek parça kozunun Onlu olmaması idi.

Ellerin dağılımı şöyle idi;

____________Kuzey:
____________ RVT4
____________ 64
____________ V843
____________ R43

Batı:                                                     Doğu:
 52                                                        D76
 8                                                          AT72
 R65                                                     AD7
 AVT9652                                         D87

____________Güney:
____________ A983
____________ RDV953
____________ T92
____________

Preemptive açan oyuncu kendi rengini atak ediyor ise, kozunu tek parça kabul edin. Farklı bir renk açılıyor ise, açıldığı renk tek parçadır!

+++

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: