56 Tek Onörlü Dört Parça Renginizi Açılırken Dikkatli Olun

Sanzatu kontratlarına karşı atak ederken, en uzun renginizden başlamanız beklenir. Eğer uzunluğunuz 5 parça ise, az bir risk karşılığında renkten 2~3 el alma umudunuz vardır. Bu yüzden deklarana bir el vermekten fazla endişe etmezsiniz. Ancak, aynı durum 4 parça renk için söylenemez. Rakibinize kaptıracağınız bir el, size pahalıya patlayabilir.

Bu yüzden 4 parça renk ile atak edecekseniz, ortağınızdan ne kadar desteğe ihtiyacınız olduğuna ve renkteki ara kağıtları iyi analiz edin. Eğer 2.ci ve 3.cü kağıtlarınız sağlam ise, alacağınız riske değebilir.

♠ D983   – 9 ve 8 umut vaat ediyor.

D752   – Bu rengi atak etmek oldukça riskli. Hiç bir şey almadan bir el hediye edebilirsiniz.

D7532 – Pek kuvvetli bir renk değil. Ama ileride bir kaç el alabilirsiniz.

♣ RV73   – Atak etmek için fena değil. Ortaktan fazla bir şey beklemiyorsunuz. 3 veya 4 el olmasa da, son 2 eli alabilirsiniz.

En arzulanmayan atak şekli, 4 parça, tek onörlü ve hiç bir ara kağıdı olmayan renkten çıkmaktır. (Yukarıdaki Kör rengi gibi). Bu tür eller özellikle, ikili turnuvalarda en istenmeyen dağılımdır. Çünkü kazançtan çok kayıp getirir ve deklarana hak etmediği bir el hediye eder.

Şunu unutmayın ki, aşağıdaki örnekte olduğu gibi rengin onörleri oyuncular arasında dağılmış olduğunda, o rengi ilk oynayan kaybeder.

____________ A85

 R743                                                           V62

____________ DT9

♠3 atak ederseniz, rakibiniz ortağınızın Valesini yutup sizin Ruayı da empasa alıp 3 el alır. Eğer 4.cü Piki alabilirseniz şanslısınız demektir.

2 onörünüz olduğunda durum dramatik olarak değişir;

____________ A85

 RV43                                                           762

____________ DT9

♠3 atağı, yerin 8 ne el vereceğinden çok başarılı olmaz. Ancak ortağınız el alıp tekrar Pik oynadığında artık renkten 2 el alabilir hale gelirsiniz.

Eğer renginiz atak için “cazip” değil ise ne yapabilirsiniz?

Rakipleriniz Sanzatu kontratı deklare etmeden önce acaba hangi renkleri konuştular? Konuşulmayan bir rengi atak etmeyi düşünün. Muhtemelen ortağınızda o renkte bir miktar kuvvet vardır. Bunu göz önüne alarak aşağıdaki elden ne atak edersiniz?

Batı:
 V532
 54
 R843
 986

Güney    Kuzey

1              1♠

2NT          3NT

Konuşulmayan renkler Karo ve Trefl. Karonuz daha uzun ama, tek onörlü 4 parça. Bu yüzden Trefl çıkmanız daha uygundur. ♣9 atak edin.

____________Kuzey:
____________ R986
____________ V2
____________ A652
____________ V53

Batı:                                                    Doğu:
 V532                                                 T74
 54                                                      DT93
 R843                                                 V7
 986                                                  ADT2

____________Güney:
____________ AD
____________ AR876
____________ DT9
____________ R74

Atağı ortak boşlar ve deklaran ♣R ile kazanır. Deklaranın 3 eli Pikten, 1 eli Karodan, 1 eli Treflden hazır. Körden de 4 el alabilirse kontratı çıkaracak. Bu yüzden yerin Valesine doğru küçük Kör oynar. Eli Dam ile alan Doğu, hemen 3 el de Treflden alır. Körden bir eli kendisine teslim edilmesi için elinden Kör oynar. Artık kontrat batacaktır.

Eğer Karo çıkmış olsa idiniz, deklaran Karodan kolayca 3 el alacaktı ve 9 ele ulaşmakta hiç zorlanmayacaktı.

Bu konu ile ilgili bir hususu daha göz önünde bulundurun; Eğer zayıfça bir renkten çıkıyorsanız, onörler dışarıda demektir ve ortağınızdan çok ciddi destek bulmanız gerekir. Ayrıca, uzunluğunuzdan istifade edebilmeniz için ele antreye ihtiyacınız olacaktır. Bir çok Sanzatu kontratı, ortakta bulunabilecek bir uzunluğu aramak yerine kendi en uzununu çıkmakta ısrar eden defans oyuncusu yüzünden çıkarılmaktadır.

Sanzatuya atak ederken, tek onörlü 4 parça renkten atak faydadan çok zarar getirir.

Bernard Magee

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: