63 Yere Kağıtları Açtığınızda Sessiz Kalın

Belki de size vereceğim en önemli tavsiye budur. İyi bir briç ortağı olmak istiyorsanız, yere kağıtlarınızı açtığınızda sadece kurallara göre oyun sırasında değil, oyun bittikten sonra da sessiz kalın! Oyunun kalan bölümleri için çok daha fazla enerjiniz olacaktır.

Benim bunu kabullenmem yıllarımı aldı. Devamlı ortağımın oyununu takip ediyordum. Yapacağı hataları oyun bitiminde yüzüne vurmak için adeta hazır bekliyordum. Yapacağınız eleştiriler, ne ortağınızın ne de rakiplerin hoşuna gidecektir. Briç ortaklık oyunudur. Amacınız, ortağınız ile iyi bir uyum yakalayarak oyundan keyif almak olmalıdır. Bu nedenle gevşeyin, ortağınıza güvenin ve enerjinizi ileride ihtiyaç duyacağınız durumlara saklayın.

Elini yere açan oyuncunun, briç kurallarına göre yapabilecekleri sınırlıdır;

  1. Oyun bittiğinde (oyun sırasında değil), oyun düzeni ile ilgili yanlışlık varsa bu konuda uyarmak,

  2. Ortağının elinden bir renge defos yaptığında, o renkten elinde kağıt kalıp kalmadığını sormak,

  3. Kazanılan ve kaybedilen elleri saymak.

Elini yere açan oyuncuya, İngilizce “Dummy” adı verilir. Dummy’nin Türkçesi kukladır. Yani adından anlaşılacağı gibi “gereksiz” oyuncu pozisyonudur. Kendisine verilen emire göre yerden kağıtları koyar. Aktif olarak oyunu takip etmek, ortağını eleştirmek gibi bir vazife söz konusu değildir. Briç çok komplike ve konsantre olmayı gerektiren bir oyundur. Bu yüzden dummy olduğunuzda dinlenmeye bakın. Bir sonraki eli oynarken, ortağın hataları ya da harika oyunu için fazla kafa yormadığınızdan, daha dinç olarak oynayabildiğiniz için sevineceksiniz.

Bernard Magee

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: