15 Briçte Defans – Ne Oluyor? Yazı 08

Dağıtan: Batı

Zon: DB

Kuzey
V3
954
AV984
D73
Doğu
965
AVT3
RD3
985

 

Batı Kuzey Doğu Güney
Pas Pas Pas 1NT
Pas 2NT Pas 3NT
H.Pas

Atak: ♠7

Atağı yerin Valesi alır. Deklaran eline ♣A ile gelir. Küçük Karo oynadığından Vale ile empas yapar ve eli Dam ile kazanırsınız. ♠9 dönersiniz. Deklaran As ile kazanır. Batı Pik Dam verir! Ne düşünürsünüz?

Güney Karo 10 ile devam eder ve yerden küçük koyunca Rua ile alırsınız. Şimdi ne oynayacaksınız?

 

+++

 

Ne oynayacağınız oyunu nasıl yorumladığınıza bağlıdır. Deklaran Karodan 3 el alacaktır. Ortağınızın Damı vermesi, Pikten de 3 eli daha olduğunu gösteriyor. (Rua ortakta değilmiş)

Batının elinde ♠DT87 olduğunu anladınız. Dördüncü büyüğünü çıkmış. Güneyin elinde ♣AR da olmalı. Çünkü ilk el elinde Trefl Rua olmasa idi, ♣A ile eline gelmesi garip olurdu.

Demek ki kontratı batırmak için tek ümit Kör renginde. Eğer Batı R var ise kontratı batırabileceksiniz. Ortağınızın elinde 5-7 puan olabilir. Sizde 10, yerde 8, Güneyde 15-17 puan var. Yukarıdaki yoruma göre 14 puanın yeri belli.

Bu durumda V oynamalısınız.

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
V3
954
AV984
D73
Batı
DT87
R87
76
T642
Doğu
965
AVT3
RD3
985
Güney
AR42
D62
T52
ARV

Defans için kilit nokta, “bilgi paylaşımı” idi. Batı ♠D vererek size, Pikte hayat olmadığını belli etti. Mesajı “Ortak başka bir rengin var ise onu oyna!” demek istedi. Doğu deklaranın alacağı elleri saydı ve Pikleri sağlamaya vakit olmadığını anladı. Eğer ikinci tur Pike, Batı ♠8 verse idi, Batının Pik devamı mazur görülebilirdi. Çünkü Batının elinde ♠RT87 de olabilirdi. (Güneyde majör Rualar yer değiştirmiş olurdu) O zamanda batırmanın tek yolu Pik oynamak olacaktı.

Çok az oyuncu, Batının masada yaptığını düşünebilirdi. Ama gördüğünüz gibi gayet mantıklı bir çözüm üretmiş.

Mike Lawrence

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: