Ödüllü Seçilmiş Briç Yazıları-47

1974- 1976 ve 1987-1994 yılları arasında, “Bols The Dutch Distillers” ve “IBPA- International Bridge Press Association” nın birlikte organize ettiği, yıllın yayınlanmış en iyi briç tavsiyeleri ödülleri verilmişti. Bu ödülleri kazanan tavsiyeleri bu yazı dizisinde bulacaksınız.

+++

Jeff Rubens (1941 – ) A.B.D. Matematik profesörü. 1967 den itibaren Edgar Kaplan ile birlikte The Bridge World dergisini yayınlamıştır ve çok sayıda briç üzerine kitabı vardır.

 

“Ortağınızı onöre edin” (1976/1)

Jeff Rubens

[Defans Önerisi]

Araba “A” sola dönüş sinyali verir ama sağa döner ve durur, arkasında normal aralık ve hız ile takip eden araba “B” yoldan çıkıp ağaca çarpar. Briç oyununda bu tür çarpışmalar çok sık olur. Defans oyuncularından biri çok iyi defans yaparken, ortağı hatalı oynar ve sadece oyundan puan kaybedilmez, ortakların morali de bozulur. Hatanın sonucu sadece kendine zararı olsa belki de o kadar farkında olmazsınız, ama ucu size dokunduğu için hemen fark edersiniz.

Bir defans oyuncusu kendi problemleri kadar ortağının problemleri ile de ilgilenmelidir. Bir çok oyuncu sinyaller yardımı ile ortağına yardımcı olmaya çalışır. Ama yardımı daha da ileriye taşımalısınız. Örneğin, iyi bir ortak istenmeyen ihtimalleri ortadan kaldırmaya çalışır. Eğer yerde Rua Vale var iken, onun önünde oturan ortağınızın Ası ile boşlamasını istemiyorsanız, o rengi siz dönmelisiniz! Eğer el alamıyorsanız belki Damı defos etmelisiniz! Defans oyuncusunun uzak görüşlülüğüne örnek bir el;

____________Kuzey:
____________ V
____________ T
____________ –
____________

Batı:                                               Doğu:
 D                                                   –
 V                                                   5
 –                                                   T
 –                                                 

____________Güney:
____________ 7
____________ –
____________ 9
____________

Kontrat Sanzatudur. Doğu oynayacaktır. Doğu, ortağında Karo olmadığını ve Pik Damının onda olduğunu bilmektedir. Karo oynar ise Batı Kör mü Pik mi kaçacağını bilmek için yazı tura atar. Halbuki iyi bir defans oyuncusu, hiç bir zaman ortağını bu zor durumda bırakmaz.

Eğer ortağının problemi önceden anlaşılırsa buna karşı tedbir almak genellikle basittir.

D-B Zonda

____________Kuzey:
____________ RT98
____________ D9
____________ AT94
____________ DT3

Batı:                                                    Doğu:
 54                                                      AD73
 RT875                                              A6
 86                                                      R752
 9742                                                 865

____________Güney:
____________ V62
____________ V432
____________ DV3
____________ ARV

Kontrat: Güneyden 3 NT

Atak: 7

Sıra ile, 9, As ve 2 çıkar. Doğunun yerinde olsa idiniz ne dönerdiniz?

Eğer otomatik olarak ortağımın rengi olan Kör diyorsanız, kontratı yaptırdınız. Normal olarak Batı ikinci Körü boşlayacak ve eli bir kez daha kestiğinizde üçüncü Körü gelmenizi bekleyecek! Halbuki V nin deklaranda olduğu anlaşılmıştı (RVT7x olsa idi kırık sekansdan Vale oynardı). Hemen Kör oynamanız ortağınızı sıkıntıya soktu. Halbuki Trefl oynarsanız ne olacağına bakalım; İleride eli Pik ya da Karo ile alınca Kör dönersiniz ve (eğer ortağınız sizin oyununuza güveniyor ise) bu eli Rua ile alması gerektiğini anlayacaktır! Deklaran ancak 1 Pik, 1 Kör, 3 Karo ve 3 Trefl alırken, defans 2 Pik, 2 Kör ve 1 Karo eli alır. Eğer Doğu ikinci el Kör oynar ise, defans sadece 2 Pik, 1 Kör ve 1 Karo alabilecekti!

Uyumakta olan ortağınızı, tehlikeli olasılıkları yok ederek zarardan koruyabilirsiniz.

Herkes Zonda

____________Kuzey:
____________ 96
____________ RV5
____________ DVT86
____________ T86

Batı:                                                    Doğu:
 RT754                                              A832
 D643                                                972
 A2                                                      43
 R9                                                    V753

____________Güney:
____________ DV
____________ AT8
____________ R975
____________ AD42

Kontrat: Güneyden 1 NT

Atak: ♠5

Sıra ile 6, As ve Vale. Doğu ♠2 ile devam edince Batı Rua ile eli alır. Batı olarak defansı nasıl planlarsınız?

Kontratı batırmak için alabileceğiniz 7 el gözüküyor. 5 el Pik, 1 el Karo As ve 1 el Trefl Rua. Ancak Trefl Rua ile alabilmek için Doğunun Trefl oynaması lazım. Aksi takdirde, Karo Ası çıktıktan sonra deklaran kontratını başaracak. Ortalama bir oyuncu olan Batı bunu düşünerek küçük Pik oynar, ama yine ortalama bir oyuncu olan Doğu eli alıp düşünmeden yine Pik döner! Yani eli ortağa aktarmanın hiç bir faydası olmaz. Halbuki daha düşünceli olan Batıdaki oyuncu ♠7 oynar, Doğu küçük koyunca şimdi ♠4 oynayıp eli Doğuya geçirir. Artık Doğunun Pik oynama alternatifi kalmamıştır! Artık Doğu yerdeki kağıtlara bakarak ve ortağının garip oyunundan, Trefl oynaması gerektiğini anlar!

Ortağınıza onun problemini kendi probleminiz gibi gördüğünüzü ve problemin çözümü için aktif olarak yardımcı olduğunuzu ispat edin. Bu sadece ortaklığın defansını iyileştirmeyecek, tüm performansın gelişmesini sağlayacaktır. Sizden gerekli saygıyı gördüğü için ortağınız daha dikkatli oynayacaktır.

 

+++

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: