Eddie Kantar’dan Kısa Tavsiyeler -3

Defans

  1. Rakipler misfit iken koz ile başlamayın.
  2. Eğer ortakta tek parça koz olduğu belli ise, koza devam edemeyeceğiniz için Rxx den koz atak etmek anlamlı değildir. Başka bir rengi atak edin ve ortağınızın eli alıp koz oynamasını umun.
  3. Aldatıcı koz ataklarını düşünün. T9x den 9 lu veya DV den Vale gibi.
  4. Eğer yerde koz desteği ile birlikte uzun bir ikinci renk var ise, yerin uzun rengine geçişi engellemek için koz çıkın.
  5. Eğer rakipler şlem deklere etmişler ve elinizde bir As var ise, sakın singletondan atak yapmayın. Çok kuvvetle muhtemeldir ki, ortağınızda o rengin Ası yoktur ve deklarana onörlerin yeri konusunda yardım ediyor olacaksınız.
  6. Öte yandan, eğer rakipler şlem deklere etmişler ve elinizde hiç As yok ise, singleton atağı işe yarayabilir. Şansınız var ise, ortağınızda o rengin ya da kozun Ası olabilir.
  7. Şlem sanzatu kontratına karşı, 3 NT kontratına atak yapar gibi atak yapamazsınız. Eğer eliniz;

♠ RT764
D84
D76
83

3NT kontratına karşı otomatik olarak Pik çıkarsınız. Ancak rakip şlem Sanzatu oynarken Pik atağı bir felaket olabilir. Muhtemelen rakiplerde 33 OP var. Bu durumda ortağınızda bir Vale bile olamaz. Yani bir onör yanından atak size hiç bir fayda sağlamaz. Bu elle en doğru atak Trefl olacaktır. Tek umudunuz deklaranın size doğru iki kez empas denemesidir.

 1.  Renk ya da Sanzatu kontratlarına karşı, ortağın rengi elinizde 3 ya da 4 parça ise, eğer deklarasyonda ortağı destekledi iseniz büyük, desteklemedi iseniz küçük çıkın.
 2. Ortağın rengini atak ederken, eğer destekledi iseniz ve elinizde üç parça ise, önce büyük sonra ortanca oynayın (862 den önce 8 sonra 6). Eğer desteklemedi iseniz, önce en küçük ile başlayın. Önce büyük oynamak kısalık ifadesi olacaktır.
 3. Ortağın rengini atak ederken, eğer desteklemedi iseniz ve elinizde dört parça ise, önce en küçük sonra bir üstünü oynayın (8632 den önce 2 sonra 3).  Destekledi iseniz en büyüğü oynayın (8).
 4. Dört parçadan, en büyüğü oynadı iseniz, sonraki el en küçüğü oynayın (8632 den önce 8 sonra 2). Elinizde rengin çift sayıda olduğu belli olur.
 5. Eğer ortağınız bir renk okumuş iken rakipler şlem deklere ettiler ve ortağınız kontr dedi ise, ortağın rengini ya da kozu atak etmeyin. Ortakta muhtemelen şigan var. Bu rengi bulmak size düşüyor.
 6. Rakipler artifisyel konuşma yaptığında (Stayman, cuebid, Jacoby transfer, RKCB gibi) ortağınızın o rengi atak etmesini istiyorsanız, atak gösteren kontr deme fırsatını kaçırmayın. Burada atlarsanız, ortağınızda bu fırsatı değerlendirmediğinizi dikkate alacaktır.
 7. Ancak atak gösteren kontur atarken, düşük seviyede atılacak konturlar, o renkte uzunluk (5/6 parça) ve onörler (3+) gerektirir. Yüksek seviyede ise, rengin uzunluğundan çok onörler önemlidir. Örneğin sağınız As gösterdiği renkte elinizde RDx varsa.
 8. Sanzatu kontratına karşı, konuşulmamış dört parçalı bir rengi atak ederken, onör vaat edeceğinden dördüncü kartı atak etmeyin. Eğer en büyük kartınız 8li ya da daha küçük ise en büyük kartınızı, eğer en büyük kartınız 9lu ya da 10 lu ise ikinci en büyük kartınızı atak edin. 8543 den 8li, 9642 den 6lı gibi.
 9. Ortağınız ile, ARx(x) ile koz kontratına karşı ne atak edeceğiniz konusunda anlaştığınızdan emin olun. Hangisine anlaştı iseniz, AR doubleton ile tersini atak edin.
 10. Koz kontratına karşı ARx(x) den As atak etmek sadece ilk el için konvansiyondur. Daha sonra ki ellerde ARx(x) den Rua çıkmalısınız. Örneğin, Pik kontratına karşı eliniz;

♠ xx
xxx
ARxx
 ARxx

İlk atağınız A ise ve eli aldıktan sonra Trefl oynamayı düşünüyorsanız, ♣R yı oynayın. Zira, eğer ♣A oynarsanız Ruanın siz de olduğunu inkar etmiş olursunuz. (Söz konusu elin, ikinci löve olduğunu unutmayın!)

 1. Eğer ortağınız ile As ve Rua ile As çıkmaya karar verdi iseniz, hala ilk atak Ruadan yapılabilir;
 • Söylenen renk ortaklardan biri tarafından desteklenmiştir.
 • Ortak rengi söylemiştir ama siz desteklememişinizdir.
 • Kontrat 5 ya da daha yukarı seviyededir.
 • Elinizde AR doubleton vardır.
 1. Koz kontratına karşı ARD dan Dam atak etmeyi düşünebilirsiniz. Ortağınız sayı sinyali verir. Bunun iki avantajı vardır:
 • Atak yapan renkten kaç el alabileceklerini daha doğru tahmin edebilir.
 • ARx den As atak ederseniz, ortak Damın sizde olmadığını anlar.
 1. Eğer ortak sizin renginizi atak etmiyorsa, ortağınız eli ile ilgili şu varsayımlarda bulunun;

i) Renk şigandır

ii) Singletonden atak ediyordur.

iii) Sekans başından atak ediyordur.

iv) Elinde rengin Ası vardır ancak Ruanın deklaranda olmasından çekiniyordur.

v) Deklarasyonu unutmuştur.

 1. Atak etmeden önce, rakiplerin onör puanlarını tahmin etmeye çalışın. Buna elinizdeki puanı ekleyip ortağınızda olabilecek OP yi tahmin etmeye çalışın. Örneğin deklaran, 1 NT (15-17 OP) ile açmışken ortağı 3 NT  (min 10 OP) dedi ise ve sizde 10 OP var ise, ortağınızda en fazla 4/5 OP olabilecek demektir. Ortak atağınızı As ile aldı ise, artık tekrar el geçirmesini pek hayal etmeyin! Bu sizin daha iyi defans yapmanızı sağlar.
 2. Eğer ortağınız bir rengi atak ettikten sonra, o rengi defos ediyorsa, kontratın batarını bu renkte değil, başka renkte arayın!

____________Kuzey:
____________ ART32
____________ A762
____________ 3
____________ V54

Batı:                                                     Doğu: (Siz)
D76                                                     V984
RV93                                                  T84
5                                                          DT87
AT762                                              83

____________Güney
____________ 5
____________ D5
____________ ARV9642
____________♣ RD9

Kuzey            Güney

1♠                         2

2                       3NT

Atak: ♣6

Deklaran yerden Vale ile alır ve Karo empası yapar. Elden Karo As ve Rua çekildiğinde, Batı ♣2 verir. Deklaran 4.cü Karoyu gelince Dam ile eli alırsınız. Eğer şu anda atak rengi olan Trefli oynarsanız, kontrat çıkacak! Ancak Kör oynarsanız, defans olarak 1 Karo, 1 Trefl ve 3 Kör alarak kontratı batıracaksınız.

 1. Aşağıdaki durumda hemen her zaman boşlamak doğrudur.

_____RT643

982                       AV7

_____D5

Deklaran elden Dam oynar. Batı sayı sinyali verir ve deklaranın iki parçadan oynadığını anlarsınız. Böylece Ası girmezsiniz.

 1. Sanzatuda ya da kozlamanın söz konusu olmadığı koz kontratlarında, kısa renkten defos yapmayın. Özellikle rengin Damını yerde göremiyorsanız! Belki de ortağın Damını açığa çıkarıyorsunuz! Genellikle defosu önemsiz bir renkten yapmaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: