Eddie Kantar’dan Kısa Tavsiyeler -4

Yer Oyunu

  1. Eğer koz atak edildi ise, koz Damının atak edende olmadığını varsayın.

_____RT

9763                    D

_____AV8542

Pik atak edildiğinde, Damın Doğuda olduğunu düşünün. Bu durumda en akıllıca oyun, Pik Damının tek parça olmasına oynayıp, Rua koymaktır.

  1. Sanzatu kontratına atakçı Vale atak etti ise, eli Valeden başlayan sekans veya RVT veya AVT olabilir. Kalan onörler elinizde ise, Dam ile eli alın. Atakçının ortağı elinizde hangi onörler olduğunu bilemeyecektir.
  2.   Eğer rakiplerden birinde, koz olmadığı anlaşılır ise, elinizin gücünü gizlemek için, önemsiz en büyük kağıdınızı oynayın.

_____754

RV93                    –

_____ADT862

Yerden koz oynadığınızda, Doğu boş verir ise, As ile eli almayı düşünmüyorsanız, Damı oynayın. Daha küçük oynayarak eli Batıya verirseniz, Doğu hem sizin hem ortağının gücünü tahmin edebilecektir.

  1. Onör kartlarınızı rastgele harcamayın.

_____AV2

R9                            T8763

_____D54

Üç el alabilmek için, önce elden küçük ile yerdeki Valeye gidin ve Ruanın Batıda iki parça olmasına oynayın. Eğer Dam ile başlarsanız iki elde kalırsınız.

Benzer şekilde;

_____RT92

D                              A876

_____V543

Renkten 3 el alabilmek için, elden 3lü ile başlayın. Niyetiniz Batı küçük koyarsa, yerden 10lu koymaktır. Bu durumda Dam düştüğü için sorun kalmaz.

  1. Eliniz onör bolluğu olsa bile, eller arası geçişleri koruma adına spot kartları (10 lu ile 2li arası) kullanmayı düşünün.

_____AVT2

R876                      54

_____D93

Eğer elinize geçebilecek başka kağıdınız yok ise, Dam ile başlamayın. Renkten 4 el almak istediğinizde Damı oynarsanız, Batı Ruayı koymaz ve 3 elde kalırsınız.

Benzer şekilde,

_____RT92

D765                      A4

_____V83

Elinize başka renkten tek geçiş kağıdı var ve renkten 3 el almaya çalışıyorsanız, Vale ile başlarsanız Batı Damı koymaz ve iki kez ele gelemeyeceğiniz için, renkten 3 elde kalırsınız. Ama 8li ile başlarsanız ve yerden 2li koyarsanız, Doğu Ası koysa da koymasa da renkten 3 el alacak hale gelirsiniz. Ele tekrar geçtiğinizde, Vale oynarsınız.

  1. Sanzatu kontratı oynarken, elinizde bir renkten sadece tek durdurucunuz varsa ve iki renkten empas yapma şansınız var ise, kendinize şu soruyu sorun: “Hangi renkten empas tutmadığında en fazla eli alabilirim?”.

____________Kuzey:
____________ AD943
____________ A96
____________ A9
____________ RV5

 

____________Güney
____________ VT
____________ V843
____________ R2
____________♣ AT987

Kuzey           Güney

1♠                      1NT

2NT                  3NT

Atak:D

Pike mi yoksa Trefle mi atak etmelisiniz? Eğer Trefl empasını deneyip kaybederseniz, 8 elde kalırsınız (4 Trefl, 2 Karo, 1 Kör ve 1 Pik). Öte yandan, Pik empasını deneyip kaybederseniz, hala 9 el alabilirsiniz! (4 Pik, 2 Karo, 1 Kör ve 2 Trefl).

  1. Eğer doğru oyun tarzı açık değil ise, uzun elden kozlamayı düşünün.

____________Kuzey:
____________ T8
____________ D3
____________ AV32
____________ 98765

 

____________Güney
____________ DV532
____________ AR76
____________ 7
____________♣ V32

Kuzey           Güney

1♠                      1NT

2                    2♠

Atak: R

8 eli sağlamanın en doğru yolu, karşılıklı çaka sağlamaktır. İlk eli As ile alıp, Karoya devam edersiniz. Elden çakarsınız. Kör As ve ardından Kör Dama küçük oynayıp yerde kalırsınız. 3.cü Karoyu da elden çakarsınız. Elden oynayacağınız küçük Körü yerden 8li ile çakarsınız. Yerden oynayacağınız 4.cü Karoyu üste çakılmadan çakmayı umarsınız. Bu plan tutarsa elinizde sek ♠DV yerde ♠T kalır. Şu ana kadar 7 el aldınız. Şimdi yapmanız gereken 8.ci eli sağlamak için, elden Kör Rua oynarken yerden 10lu ile çakmaktır. Eğer bu elde koz As ya da Rua çıkarsa elinizdeki Pik terfi eder. Çıkmaz ise, o zaman bu son löveniz olur. Her iki durumda da kontrat çıkar.

  1. Eğer gizli tuttuğunuz kapalı bir renginiz var ise, rakipler elinizi sayamadan, bir an önce çalmaya çalıştığınız elleri almaya bakın.

____________Kuzey:
____________ A4
____________854
____________V543
____________ D543

 

____________Güney
____________ R2
____________ VT6
____________ ARDT76
____________♣ RV

Batı     Kuzey      Doğu    Güney

–             –                  3♠         3NT

H.Pas

Atak: ♠9

Atağı yerden As ile alın ve Trefl oynayın. Eğer Doğu As ile alırsa muhtemelen ortağın rengi olan Pike devam edecektir. Elden koyacağınız Ruayı Batı As ile alabilir. Durum şudur; eğer defans bu noktada Kör rengine atak ederse batacaksınız. Ama defans henüz sizin kapalı Karolarınızı bilmiyor! Ama yanlış oyun olan önce Karolarınızı çekip Trefle girerseniz kesin batacaksınız!

  1. Eğer yerde ki koz sayısı, elinizdekinden fazla ise (örneğin transfer neticesi), elinizi yer gibi düşünün ve yerin kayıp kağıtlarını çakmaya çalışın.

____________Kuzey:
____________ RDT654
____________732
____________ 2
____________ R54

 

____________Güney
____________ AV3
____________ DV
____________ A876
____________♣ A863

Kuzey           Güney

1NT                 4(Transfer)

4♠

Atak: D

9 hazır eliniz var (6 Pik, 2 Trefl ve 1 Karo). Kontratı yapabilmek için elinizden 3.cü Köre çakmalısınız. Bu yüzden koza girmeyip Kör oynarsınız. Eğer kozları çekerseniz ve kozlar 3-1 dağılmış ise batacaktınız!

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: