13 Misfitiniz Var İse Frene Basın

Ortaklığınızda misfit (hiç bir renkte 8 kağıt yok) olduğunda, deklarasyonu yavaşlatmalısınız. Eğer iki seviyesinde durabilirseniz, muhtemelen turnuvada iyice bir skorla bordu bitirirsiniz. Zira, bir çok çift 3NT kontratlarına 2 ya da 3 batacaktır. Misfit durumu anlaşıldığında, elinizin değerini düşürün. Misfit durumunda oynamak zor olduğundan, muhtemelen ortaklık puanınıza göre bir kaç el eksik alacaksınız!

Güney olarak aşağıda ki eliniz var;

Herkes Zonda

____________Güney:
____________ AD943
____________ 2
____________ T4
____________ AR762

Batı Kuzey Doğu Güney
   1  Pas  1♠
 Pas  2  Pas  ?

Ne söyleyeceksiniz? Bir çok oyunca açan el karşısında 13 OP ile oyun garanti deyip 3 NT ye uçar. Halbuki uyumsuz (misfit) eller ile oyun oynamak çok zordur. İki el arasında geçiş imkanları çok sınırlıdır. Bu yüzden elinizin değerini bir miktar düşürmelisiniz!  2 NT cevabını garipseyebilirsiniz ama 11/12 OP gösterir. Böyle bir durumda ortak minimum el ile açmışsa pas geçecek, 13/14 OPsi var ise konuşmayı sürdürecektir. Şunu unutmayın ki 25 OPsi ve büyük uyumsuzluğu olan eller ile oyunu başarmak şansınıza kalmıştır. Örneğin, bu elde ortağınızın elinde iki beşli rengi ve 11 OPsi olabileceğini düşünün.

Ellerin dağılımı şöyle olabilirdi;

____________Kuzey:
____________ 2
____________ ADV73
____________ RV762
____________ V5

Batı:                                                    Doğu:
 RT76                                                 V85
 RT984                                              65
 D5                                                       A983
 T4                                                     D983

____________Güney:
____________ AD943
____________ 2
____________ T4
____________ AR762

Kuzey böyle bir elle 2 NT nin üzerine pas geçecektir. Tüm 3 NT oynayanlar 2,3 veya 4 batacakken, siz bir eksiğine kontrat oynadığınızdan, diğerlerine göre bir eksik batacaksınız. Yukarıdaki dağılımda üç empasın ikisinin başarılı olacak olmasına rağmen, eller arasında geçiş imkanı çok az olduğundan, 9 el toplamak imkansızdır.

Dörtlü takım maçında, getirisinin yüksekliğinden ötürü böyle bir el ile zona oynamamak zordur. Ama normal ikili maçında, misfit olduğunda emniyetli oyuna gitmenin ödülü daha büyüktür.

Bernard Magee

+++

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: