10 Briçte Defans – Ne Oluyor? Yazı 03

Dağıtan: Doğu

Zon: KG

Kuzey
ADT7
AD54
8
ARV9
Doğu
4
9873
A3
D76542

 

Batı Kuzey Doğu Güney
Pas Pas
4 Kontr 5 5♠
Pas 6♠ H.Pas

Atak: 4

Telaşlı bir deklarasyon ile Güney şlem Pik kontratına gelir. Ortağınızın Karo atağını As ile alırsınız. Deklaran T verir. Şimdi ne yapacaksınız? Emin misiniz yoksa öylesine mi düşündünüz?

Doğru oyun tarzı kesindir. Öylesine tahmin yoktur!

 

+++

 

Batı Trefle çakacak ve bunu anlamanız gerekirdi. Neden mi? Çünkü atağından bu belli oldu. 4 açan bir elde kalan bütün onörlerin bulunması gerekir! Ama Batı küçük bir Karo açılmayı tercih etti.

En iyi dördüncü olabilir mi? 11 kuralına göre, yerde bir adet, sizde bir adet atak edilen kağıttan büyük kağıt olduğuna göre, Güneyde en az 5 adet Karo olmalı. Saçmalık!

4 atağı, sadece ve sadece renk tercihi sinyali olmalı. Başka bir açıklaması olamaz.

Dağılım şöyle idi;

Kuzey
ADT7
AD54
8
ARV9
Batı
85
T62
RDV97654
Doğu
4
9873
A3
D76542
Güney
RV9632
RV
T2
T83

 

Şunu düşünebilirsiniz; madem ortakta Trefl yok, ♣D alıcı olur. Ama unutmayın ki, deklaran elindeki kayıp Trefi yerin uzun Körüne kaçabilir. Atağı alır hemen Trefl dönersiniz. Ortağınız çakar. Başka el almanız mümkün değildir ama kontrat batmıştır.

Bu arada Batının defansını kutlamak gerekir. Eğer Batı hiç düşünmeden ♦R çıkarsa, Doğu zor durumda kalacaktı. As ile alsa mı, almasa mı? Diyelim aldı, Trefl oynasa mı, oynamasa mı? Batının akıllıca oyunu iki şeyi birden başardı. i) Doğunun atağı almasına zorladı. ii) Doğuyu, ne oluyor diye düşünmeye zorladı.

Eğer, Batı küçük Karo etmekten korksa idi, deklarana bir el hediye etmiş olabilirdi. Batı V de atak etmeyi düşünebilirdi. Ama Doğu durumdan emin olamazdı.

 

Mike Lawrence

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: