Briç Yasaları – Konuşmaların Değiştirilmesi (Bilgi)

Konuşmaların Değiştirilmesi

Yasa 25 yeniden yazılmış ve konsantrasyon kaybı, mekanik hata ayırımı netleştirilmiştir. Yani bir oyuncu bidding boxdan, fark etmeden yanlış deklere önüne koymuş ise, ortağı konuşmadan (yani sonraki oyuncu konuşsa bile) bu yanlış deklereyi cezasız değiştirebilir. Buna istem dışı konuşma denir.

YASA 25 – KONUŞMALARIN YASAL YA DA YASADIŞI DEĞİŞTİRİLMESİ

A. İstem Dışı Konuşma
1. Bir oyuncu, yapmayı düşündüğü konuşmadan farklı bir konuşma yapmış olduğunu fark ederse; bu konuşmasını, ortağının henüz konuşmamış olması kaydıyla, aslında yapmak istediği konuşma ile değiştirebilir. İkinci yapılan (istemli) konuşması geçerli kalır ve uygun olan Yasaya tabidir, ancak Yasa 26’da belirtilen atak kısıtlamaları geçerli değildir.
2. Oyuncunun asıl amacı seçtiği veya söylediği konuşmayı yapmak idi ise, yapılmış olan konuşma geçerlidir. Yalnızca mekanik hata veya dil sürçmesinden kaynaklanan konuşmaların değiştirilmesine izin verilebilir. Konsantrasyon kaybından kaynaklanan yanlış konuşmalar değiştirilemez.
3. Bir oyuncu, hatasının farkına her ne şekilde varmış olursa olsun, yukarıdaki A1 maddesinde belirtilen koşulların sağlanması halinde istem dışı yaptığı bir konuşmayı değiştirebilir.
4. Ortağının üzerine konuşma yapmış olduğu hiçbir konuşma değiştirilemez.
5. Oyuncunun ortağına tekrar sıra gelmeden artırmanın bitmesi durumunda, artırım sürecinin bitmesinden sonra herhangi bir değişiklik yapılamaz.
6. Eğer bir değişiklik yapılmasına izin verilirse, soldaki oyuncu ilk konuşmanın üzerine yapmış olduğu herhangi bir konuşmasını geri alabilir. Geri alınan konuşmadan elde edilen bilgi sadece kendi tarafı için izinli, rakipler için ise izinsizdir.

B. İsteyerek Yapılmış Konuşma
1. A maddesine göre izin verilmeyen bir değiştirilmiş konuşma, kusurlu tarafın solundaki rakip tarafından kabul edilebilir (soldaki rakibin isteyerek konuşma yapması halinde otomatikman kabul edilmiş hale gelir). Bu durumda ilk konuşma geri alınır ve ikinci konuşma kalır ve artırım devam eder (Yasa 26 uygulanabilir).
2. Yukarıdaki B1 maddesi dışında, A maddesi ile izin verilmeyen bir konuşma iptal edilir. İlk konuşma kalır ve artırım devam eder. (Yasa 26 uygulanabilir.)
3. Geri alınan ya da iptal edilen herhangi bir konuşma ile ilgili olarak Yasa 16C uygulanır.

İstemsiz Konuşmanın Değiştirilmesi Videosu (Türkçe Alt Yazılı):

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: