64 Ataktan Önce Deklarasyonu Tekrar Gözden Geçirin

Briç oyununda standart dışı bir deklarasyon verildiğinde, konuşmayı yapan oyuncunun ortağının, rakiplerini uyarması “Alert” etmesi şarttır. Bu kurala aykırı davranışlar, şikayet halinde turnuva direktörü tarafından cezalandırılabilir. Alert yapan oyuncunun, sadece anlamı sorulur ise açıklama yapmak yükümlülüğü vardır.

Size tavsiyem bu açıklamayı, gerçekten ihtiyacınız var ise isteyin. Yani iyi bir eliniz vardır. Bir şey konuşacaksınızdır, rakipleriniz sizden önce konuşmalara müdahale etmiştir, o zaman anlamını hemen sorun. Ama eğer konuşmaya niyetiniz yok ise, sormak için acele etmeyin. Konuşmalar sona erdiğinde, atak etmeden önce bu alertin anlamını sorabilirsiniz.

Bu soruyu geciktirmenin 3 nedeni vardır;

  1. Niyetiniz açığa çıkacaktır. Yani elinizde bir şeyler var ve konuşmaya dahil olmak istiyorsunuz anlamı çıkabilir. Ortağınız, bundan yararlanıp yararlanmama gibi etik sorun ile karşılaşabilir.

  2. Rakipleriniz karışık bir deklarasyonun içinde iseler, bu konuşma sonrası röleleri ve seçenekleri de açıklamaları gerekebilir. Halbuki, en sonda yapılacak açıklama her şeyin özeti olacak ve kafanızı gereksiz bilgiler ile karıştırmayacaktır. Şöyle bir deklarasyona bakalım;

Batı     Doğu

1♣         1

1NT      3 NT

Varsayalım ki, buradaki 1♣ in özel kullanımı olduğundan alert edildi. Şimdi açıklama sorduğunuzda şöyle bir açıklama duymalısınız; “değişik alternatifler olabilir” “ya 12-14 dengelidir”, “ya 16+ her hangi bir dağılımdır”, “ya da kozu Trefldir”.

Bütün bunları duymak istiyor musunuz? Konuşmalar nereye varacağı belli olmadığından, belki ilk kez duyduğunuzda sadece bilgi dağarcığınız artacak. Ama henüz size hiç bir ipucu vermeyecek.

Eğer deklarasyon bitiminde sorarsanız, alacağınız cevap; “12-14 dengeli eli varmış. 3 ya da 4 Trefli olmalı.”şeklinde olacaktır. Buna göre atağınıza karar verirsiniz.

  1. Belki de en önemlisi, açıklama istemek, rakip oyuncuların (belki de birbirlerini yanlış anlamışken) ne anladıklarını bilmelerine olanak verecek ve düzeltme fırsatı verecektir.

Örneğin, A oyuncusu el açtıktan sonra ikinci turda kuvvetli bir el göstermek için ikinci bir renkte atlayarak konuşmuş olsun, B oyuncusu da alert etmiş olsun. B oyuncusundan hemen açıklama istendiğinde, ortağının “splinter” yaptığını, kendi (B oyuncusunun) rengine fiti, söylediği renkte ise kısalığı olduğunu söylesin. Bunu duyan, A oyuncusu, dışarıya çaktırmadan kendi için panik olacaktır.  Ortağının konuşmayı yanlış anladığını düşünüp durumu kurtarmaya çalışacaktır.

Halbuki bu açıklama istenmese idi, belki de çok yanlış bir kontrata gidiyor olacaklardı. Tabii ki anlaşamamalarının bedelini ödeyeceklerdi. Şimdi ise A oyuncusu ayağını frenin üzerine atacaktır. Böylece çok geç olmadan bir felaketten kurtulmuş olacaklardır.

Bernard Magee

+++

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d blogcu bunu beğendi: