26 Kontratınız Bir Empasa Bağlı Olduğunda Oyun Sonu Yapmayı Planlayın

Empas ile kazanma şansınız %50 dir. Yazı tura atmak yerine, rakibin o rengi oynamasını sağlayarak kazançlı çıkabilirsiniz.

Oyun sonu tekniği, kolaylıkla uygulanabilir bir teknik değildir. Tarif olarak, belirli bir defans oyuncusunun kritik bir noktada çaresiz kalıp sizin istediğinizi yapması yolu ile ekstra löve alma tekniğidir. Öte yandan, bazen rakipler hata yaptığında da kolaylıkla gerçekleşebilir. Basitçe tavsiyem, elinizde bir kayıp var ise bunu kaybetmeyi mümkün mertebe geciktirmeye çalışın. Rakibin yapacağı bir hata ile, size tatlı bir sürpriz olabilir.

____________Kuzey:
____________ RV765
____________ 986
____________ A5
____________ RV7

 

____________Güney:
____________ AD843
____________ A74
____________ 86
____________ AT2

Güneyden 4 Pik oynuyorsunuz. R atağı gelir. Maalesef eller bire bir aynı yapıda ve ancak 9 löve hazır. 10.cu löve için ♣D empasını bulmanız gerekiyor. Ancak empası Batıya mı Doğuya mı yapacaksınız, belli değil!

Buradaki tavsiyeye uyun ve empası sona bırakın. Önce A ile atağı alın. Dışarıdaki kozları topladıktan sonra A oynayın. Şimdi bir Kör ya da Karo oynayarak eli defansa teslim edin. Defans 2 Kör ve 1 Karo alır. Şimdi ne yapacaktır? Eğer defans Trefl oynar ise, ♣D nı makasa alıp empas yapmadan ek löve sağlarsınız. Eğer defans Karo ya da Kör oynar ise, el ya da yerden çakar, diğer elden Trefl kaçarsınız ve yine 10 ele gelirsiniz.

Gördüğünüz gibi, ♣D kimde olduğunu tahmin etmeye gerek kalmadan ekstra eli aldınız!

Buradaki oyun sonu tekniği, “eliminasyon” du. Yani tüm kağıtlar oynandıktan sonra (elimine edildikten sonra), defans ya makasa doğru oynayacak ya da hem elden hem yerden çakabileceği (dolayısı ile diğer elden kaybını kaçabileceği) bir durum oluşacaktı.

Bir örnek daha;

____________Kuzey:
____________ RV765
____________ 96
____________ A5
____________ RV74

 

____________Güney:
____________ AD843
____________ AR4
____________ 86
____________ AT2

Güneyden 6 Pik oynuyorsunuz. Atak V. Oyunu nasıl planlarsınız?

Oyunda 11 kolay löve var. Buna Karşın Karodan ve Treflden birer kayıp löve var. Trefl kaybı, ♣D empası ile kaldırılabilir ama hangi yöne yapmalı? Ya da empas yapmayıp, bir oyun sonu eliminasyonu ile defansı sıkıştırmak daha mı iyi olur? Kesinlikle buradaki teknik işe yarayacaktır. Atağı As ile al. Önce kozları bitir. Sonra üç tur Kör oynayıp yerden çak. Böylece Körler de biter. Artık Karo ile el defansa teslim edilebilir. Artık hangi defans oyuncusunun kazandığı önemli değildir. Ya Trefl oynayıp, ek eli Treflden verecektir. Ya da kırmızı renklerden birini oynayıp kayıp Trefl kaçılmasına müsaade edecektir. İyi bir oyun sonu planladınız!

Oyun sonu yapma imkanı varken, empası en son çare olarak düşünün ve mecbur kalana kadar yapmamaya çalışın!

Bernard Magee

+++

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Halim Hanyaloğlu
%d